Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold

„Kamarát sa pýta“ je nový seriál od EMEFKA, v ktorom ti všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová PhD. odpovie na otázky ohľadom zdravia. Či už ťa trápia zdravotné komplikácie alebo ťa zaujímajú fakty o ľudskom tele, pani doktorka je tu pre teba!

Prvý diel seriálu sa stretol s veľkým záujmom – dočkali sme sa rozmanitých otázok a odpovedí, vďaka ktorým sme všetci o kúsok múdrejší.

EMEFKA

Zvedavosť našich čitateľov neutícha. Otázky ohľadom zdravia a ľudského tela k nám neustále prichádzajú a pani doktorka teraz opäť zodpovie niekoľko z nich:

1.

Nedávno sa ma kamarát spýtal, prečo sa vlastne pri šteklení smejeme? Prečo je každý človek šteklivý na inom mieste? Čo to vlastne je šteklenie? Ďakujem za odpoveď. Aj kamarát ďakuje. Juraj, 27

Prečo sa pri šteklení smejeme, je záhada, ktorá fascinovala už Galilea alebo Darwina. Jedna vec je istá – nesmejeme sa preto, že by sa nám šteklenie zdalo zábavné alebo príjemné. Je to len akýsi trik mozgu na oklamanie „nepriateľa“ (teda štekliča). Súčasne so smiechom totiž zvyčajne kopeme a odstrkujeme útočníka. V skutočnosti šteklenie nie je zábava.

Ak by nás napríklad pošteklil niekto úplne cudzí, brali by sme to ako útok na našu integritu. Ak nás niekto šteklí príliš dlho, šteklenie sa dokáže premeniť až na bolesť a v minulosti sa šteklenie dokonca používalo na mučenie. Obeť šteklenia sa neraz nedokáže ani nadýchnuť a súvisle niečo povedať, je bezmocná a to v nej vyvoláva stres. Smiechom pri šteklení „obeť“ signalizuje „útočníkovi“, že sa mu podriaďuje a vzdáva sa, a chce tak vlastne docieliť, aby štekliaci „útok“ čo najrýchlejšie prestal.

Všetci sme štekliví na tých istých miestach – zvyčajne na miestach, ktoré majú tenkú kožu a sú citlivé – pod pazuchami, na krku a po bokoch trupu. Žiadny človek na tejto planéte nedokáže poštekliť sám seba – náš mozog totiž tento pocit zablokuje skôr, ako by sme si ho uvedomili. Kuriozitkou je, že šteklivé sú v zvieracej ríši okrem ľudí už len ďalšie primáty a potkany, ktoré (a to mi asi neuveríte) sa pri šteklení dokážu aj smiať.

2.

Dobrý deň, pani doktorka. Kamaráta zaujíma, prečo vlastne drkoceme zubami, keď nám je zima. Ďakujem vopred za odpoveď. Peter, 29

Drkotanie zubami je pohyb, ktorý zažil už každý z nás, keď sa napríklad v novembri vybral vyniesť smeti von len tak v tričku. V chlade sa telo totiž snaží vyrobiť si teplo pomocou trasu/chvenia svalov. Na drkotaní zubami nie je teda nič mysteriózne, ide len o mimovoľný pohyb tvárových svalov v snahe zahriať nás.

bruce mars / pexels.com (https://www.pexels.com/photo/photography-of-woman-in-black-jacket-and-white-knit-cap-smiling-next-to-black-metal-fence-783222/)

3.

Asi tri roky dozadu som si začala tlačiť vyrážky po rukách, tvári, nohách… Odvtedy sa mi to drží… Dokonca som si začala vyrážky tlačiť aj na prsiach. Dalo by sa povedať, že medzi mnou a týmto zlozvykom vznikla závislosť. No bojím sa, že z toho môže vzniknúť nejaká vážna choroba alebo niečo tomu podobné… Je to tak? Mám sa niečoho báť? Snažím sa s tým prestať. Ďakujem za odpoveď. 🙂 Laura, 16

Niekomu vytláčanie hnisavých vyrážok príde hnusné a niekoho to vzrušuje. Sledovanie, ako sa z vyrážky uvoľňuje hnis, mnohých ľudí fascinuje a môže spôsobiť aj závislosť, tak ako u teba Laura. Nie si sama, na svete sú milióny tebe podobných závislákov „popaholikov“. Ak neveríš, čekni na youtube slávnu kožnú lekárku Sandru Lee, prezývanú Dr. Pimpel Popper (teda v preklade vytláčačka j**ákov) ktorá si na tejto nechutnosti vybudovala slávu – na youtube kanáli má 5,4 miliónov followerov a na Instagrame viac ako 3 milióny.

Odstraňovanie vyrážok z kože bola z pohľadu evolúcie prospešná činnosť – odstraňovanie cudzích telies z tela, prípadne parazitov, či uvoľňovanie nahromadeného hnisu z rán zachraňovalo životy. Pri vytláčaní vyrážok si môžeš zaniesť infekciu hlbšie do podkožia a hlbšie vyrážky sa ti budú hojiť jazvami. Keď pominie puberta a vyrážky ti zmiznú, budeš mať problém – nastúpia absťáky. Navrhujem preto, aby si uvažovala o kariére kozmetičky, kožnej lekárky alebo chirurgičky 😉

4.

Prečo nás nutká na močenie, keď počujeme kvapkať vodu? A kamoš sa ešte pýta, či je mýtus alebo pravda, že vloženie ruky do teplej vody spiaceho človeka spôsobí jeho pomočenie. Ďakujem za odpoveď. Dávid, 24

Prečo má zvuk tečúcej vody taký neuveriteľný vplyv na správanie nášho močového mechúra? Prečo spôsobí, že musíme ísť na toaletu? Vysvetlenie ponúka pán Pavlov a jeho teória podmienených reflexov, ktorú testoval na psoch. Tečúca voda nám pripomína zvuk močenia, ale aj zvuk splachovania alebo tečúcej vody, keď si po záchode umývame ruky.

V našej mysli sa totiž tieto zvuky spájajú, vytvárajú asociáciu, teda mozgové spojenie, podmienený reflex. A tak sa nám pri zvuku tečúcej vody tieto asociácie v mysli spoja a už viac nedokážeme odolať nutkaniu uvoľniť naplnený močový mechúr. O tých rukách ponorených v spánku do vody a pomočení som ešte nepočula. Musím sa opýtať kamarátov…

Archív EMEFKA

5.

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako sa dá bojovať s nadmerným ochlpením, pretože v porovnaní s mojimi rovesníčkami som veľmi obdarená. Chlpy na rukách mi môžu závidieť aj chlapci, a to nehovorím o tých v intímnej oblasti…. Dokonca aj na bruchu a v okolí bradaviek. Občasné tmavé a hrubé chlpy mam aj na krku a ramenách. Neustále zbavovanie dráždi moju pokožku a tak by som chcela vedieť, či neexistuje nejaká hormonálna liečba alebo aspoň vysvetlenie, či je to takto normálne. Sandra, 19

Sandra, dúfam, že si nezatajila žiadne miesto, kde máš nadmerné ochlpenie. Ak by si totiž mala chlpy aj na tvári, na nose, či na čele, tak máš diagnózu istú – „vlkolačí“ syndróm, ktorý postihuje len jedného človeka z niekoľkých miliónov. Takže ten môžeme v tvojom prípade spoľahlivo vylúčiť. Zatiaľ čo u mužov je výrazné ochlpenie bežná záležitosť, u žien sa považuje za odpudzujúce. Kde sú tmavé chĺpky u žien normálne? Na obočí, na riasach, v podpazuší a v intímnych oblastiach. Inde tmavé chĺpky už nemajú čo hľadať.

Ak sa tieto tmavé chlpy šíria až na brucho, krk a ramená, ide už o hirzutizmus a to nie je (len) estetický problém, ale problém zdravotný. Zvyčajne je príčinou nerovnováha medzi mužskými a ženskými hormónmi, problém sa skrýva najčastejšie v nadobličkách, vaječníkoch, štítnej žľaze alebo podmozgovej žľaze – hypofýze. Určite neváhaj už ani jeden deň a daj si vyšetriť hladinu hormónov – buď u svojej gynekologičky alebo sa žiadaj na endokrinologické vyšetrenie. A potom už nebudeš musieť riešiť to neustále zbavovanie sa chlpov, holenie, depiláciu, či podráždenú pokožku.

6.

Kamoška sa pýta, že prečo koža po dlhom kúpeli vyzerá ako sušená slivka. Vďaka! Monika, 28

Zvráskavená koža na prstoch rúk po dlhom kúpeli je jeden z dôkazov, aké je naše telo úžasné. Ozaj, všimla si si, že sa ti po kúpeli nezvráskavie koža na celom tele, ale len na prstoch a na dlaniach? Pred sto rokmi vedci zistili, že nejde len o nejaký jednoduchý reflex alebo vplyv osmózy. V skutočnosti je zvráskavená koža na rukách po kúpeli signálom, že nám správne fungujú nervy. Zistilo sa totiž, že pri poruche nervov zásobujúcich ruky sa tento geniálny trik neobjaví a koža nezvráskavie ani po dlhočiznom kúpeli.

Vráskavenie podľa vedcov súvisí s našou evolúciou a s hmatom. Vysvetlila by som to na príklade pneumatík – hladké pneumatiky dokážu mať výborný kontakt so suchou vozovkou, ale na vlhkú vozovku lepšie priľnú pneumatiky so žliabkami (teda dezénom). Naše ruky sa tak vďaka vráskavému „dezénu“ prispôsobili lepšiemu noseniu predmetov vo vlhkom prostredí, teda, aby nám napríklad v daždi nevypadávali z rúk predmety.

Dishwashing Hands (July 17, 2010) [121/365]

7.

Dobrý deň, zaujímalo by ma, prečo majú ženy vždy v tehotenstve také divné chute (uhorky zajedané s čokoládou, za tým palacinky, cibuľa, kofola, chlieb natretý horčicou, viackrát som mala chuť napiť sa octu + mnohé ďalšie extrémy). Bola som 2x tehotná a nevedela som, ako uspokojiť svoje chute. Prečo sa toto deje? Ďakujem! Jana, 31

Jana, po dvoch tehotenstvách by si to už mohla vedieť…. za divné chute v tehotenstve „vďačíme“ hormonálnym zmenám. Počas tehotenstva sa môže (ale nemusí) dramaticky meniť obľuba jedál alebo sa môže stať, že jedlá, ktoré nám predtým chutili, zrazu nemôžeme ani vidieť. Mne sa tak stalo, že som v prvom tehotenstve nedokázala jesť ovocie a v druhom tehotenstve mi zase začal chutiť papier. Nesmej sa, to si nevymýšľam. Vážne.

Odborne sa tejto chuti na nejedlé veci hovorí „pika“ a v tehotenstve sa objavuje dosť často. Niektorým tehuľkám napríklad začne chutiť hlina, omietka, či cigaretové ohorky. Dokonca je bežné, že sa chute menia počas tehotenstva, alebo sú v každom tehotenstve iné, aj bizarné kyslé uhorky s nutelou sú vraj veľmi obľúbené. To všetko je v poriadku, pokiaľ tieto zmenené chute neohrozujú prísun vyváženej stravy a teda zdravý vývoj bábätka. No tak, dobrú chuť !

8.

Dobrý deň, niekde som čítal, že častý horúci kúpeľ zvyšuje riziko neplodnosti u mužov. Je to pravda? Lukáš, 26

Pátrala som vo vedeckej, nie bulvárnej literatúre a zistila som, že niektoré štúdie potvrdili negatívny efekt horúcej vody na kvalitu spermií a dokonca aj na poškodenie ich DNA. Niektoré vedecké štúdie to ale nepotvrdili, ako napríklad štúdia na 110 obetavých študentoch Plzeňskej univerzity z roku 2008, ktorí neváhali poskytnúť svoje spermie na vedecké účely. Tak ale načo riskovať v dnešnej dobre, keď prudko klesá plodnosť? Stoja ti tie dlhé pobyty v horúcej vani vážne za to?

Archív Jany Bendovej

9.

Prečo sa vlastne ráno muži zobúdzajú s erekciou? Pamätám si na tie časy, keď som ešte býval s rodičmi a hneď po prebudení som musel chvíľu čakať, kedy môžem vytiahnuť päty zo svojej izby, aby som so svojím nástrojom neporozbíjal všetko okolo 😀 Áno, niekedy to je fakt extrém. Juraj, 27

Tak si sa Juraj potreboval pochváliť, nie opýtať, však? Ranná erekcia je prejavom výborného zdravia. Znamená to, že sa v danom mužskom tele vyskytuje dostatok testosterónu a zároveň, že je penis skvele prekrvovaný. Hladina testosterónu počas dňa kolíše a najvyššia býva práve ráno, preto sa erekcia objavuje najmä ráno. Nie je výsledkom erotických snov, ako si myslí mnoho žien.

Problém nastáva, keď sa ranná erekcia nedostaví. Nie je dôvod na paniku, ak sa erekcia nedostaví niekoľko rán za sebou a potom sa „vráti“ – znamená to zvyčajne len to, že si mal stresovejšie obdobie alebo si bol práve chorý. Ak však ranná erekcia chýba dlhšiu dobu, pátraj po príčine – môže byť totiž za tým skrytá cukrovka, ochorenie ciev alebo depresia :-O

10.

Dobrý deň, je v poriadku ak sa mi páčia staršie ženy? Myslím tým vekový rozdiel o 10, 15 rokov? O rovesníčky a mladšie nemám vôbec záujem. Róbert, 26

Hej, to je úplne v poriadku. Prečo by si mal byť priemerný muž? Niekomu sa páčia mladšie a tebe staršie. Nevidím v tom problém. A choroba to určite nie je žiadna. Na 100% (tvrdí môj o 15 rokov mladší frajer 😉

Archív EMEFKA

11.

Prečo sa v opitosti javia ostatní ľudia príťažlivejší ako za triezveho stavu? Človek, ktorý vás za triezveho stavu absolútne nezaujme, vám po požití alkoholu príde príťažlivý. Rád by som vedel, čo presne môže za niektoré nepríjemné ranné prekvapenia. Resp. kamarát sa to pýta. Ďakujem za odpoveď. Mário, 25

Tento fenomén nie je len mýtus, ale je to pravda. Na Glasgowskej univerzite urobili pokus a zistili, že muži aj ženy, ktorí vypili pár drinkov, označili na fotkách o 25% viac ľudí za atraktívnych ako tí, ktorí pozerali na tie isté fotky triezvi. V inej štúdii na 84 študentoch Bristolskej univerzity sa dokázalo, že po vypití 2 pív v priebehu 15 minút označili študenti za sexy o 10% viac ľudí ako za triezva.

Súvisí to nielen so zníženou súdnosťou pod vplyvom alkoholu, ale vraj aj s tým, že za atraktívnych považujeme ľudí, ktorí majú symetrickú tvár a po vypití pár drinkov náš zrak prestane vnímať asymetriu. V opitosti sú tváre zrazu symetrickejšie a teda atraktívnejšie. Tento fenomén sa nazýva „beer goggles“, v preklade „pivné ochranné okuliare“. Tak sa nečuduj, že ráno po zobudení bez týchto pivných okuliarov tvoja nová známosť z baru vyzerá tak, že sa zľakneš a pýtaš sa sám seba: „kde som mal oči“…

Tvoje otázky pre pani doktorku môžeš klásť anonymne na tejto adrese!

Archív Jany Bendovej

Blog doktorky Bendovej, ktorý je plný zaujímavostí, nájdeš tu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.