Kamarát sa pýta: Prečo nám ráno smrdí z úst? Prečo majú muži bradavky?

Odpovede na tieto otázky a mnohé ďalšie priamo od skúsenej lekárky!

Zdroj: EMEFKA

„Kamarát sa pýta“ je seriál od EMEFKA, v ktorom ti všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová PhD. odpovie na otázky ohľadom zdravia. Či už ťa trápia zdravotné komplikácie alebo ťa zaujímajú fakty o ľudskom tele, pani doktorka je tu pre teba!

predchádzajúcej časti sme sa toho dozvedeli naozaj veľa. Dočkali sme sa odpovedí na otázky ako prečo vlastne drkoceme zubami, keď nám je zima alebo prečo sa vlastne ráno muži zobúdzajú s erekciou. Stále platí, že otázky pani doktorke môžeš anonymne klásť na tomto odkaze.

EMEFKA

V tejto časti nebudú chýbať hormóny, silikónové prsia, bradavky a mnohé ďalšie fascinujúce témy.

1.

Existuje niečo ako mužská menopauza? Roman, 39

Áno, existuje. Aj muži môžu trpieť hormonálnymi zmenami i keď zvyčajne nejde o žiadne dramatické výkyvy tak, ako to je bežné u žien v menopauze. Mužský prechod prichádza postupne vo veku 45-50 rokov. Vtedy totiž začne klesať hladina mužského pohlavného hormónu testosterónu a muži začnú pociťovať zmeny nielen svojej fyzickej schránky, ako je zvýšená únava a priberanie, ale aj zmeny psychické – podráždenosť, zhoršenie nálady, pokles výkonnosti v práci.

S chuťou na sex to začne ísť dole vodou, a ani na erekciu sa už nedá úplne spoľahnúť. Kedysi žiadostiví “kanci”, ktorí svoje partnerky predtým doslova uháňali a žiadali sex každý deň, sú zrazu krotkí a spokojní, keď žienka od nich nepožaduje sex aj mesiac. Toto obdobie sa zvyčajne nazýva krízou stredného veku, alebo pocitom “ubiehajúceho vlaku”. Je to obdobie, keď si muži buď nájdu o 20 rokov mladšiu milenku, aby tie hormóny ešte vypumpovala, alebo si kúpia parádnu motorku 😀

2.

Zaujíma ma, čo presne vytvára zvuk škvŕkania v bruchu. Róbert, 13 

Škvŕkanie v bruchu vychádza z tráviacej sústavy. Môže vychádzať zo žalúdka, tenkého čreva alebo hrubého čreva. V tráviacom trakte sa totiž bežne nachádza prehltnutý vzduch alebo plyny vzniknuté trávením a tekutiny (tráviace šťavy). Pri trávení sa črevá pohybujú, pričom sa tieto dva materiály premiešavajú a to vytvára typický zvuk. Čím viac vzduchu sa tu nachádza, tým je škvŕkanie častejšie a hlasnejšie.

Najviac vzduchu sa tu nachádza, keď si hladný. Preto platí, že čím viac si hladný, tým viac ti škŕka v bruchu. Zvykne sa hovoriť, že niekomu v bruchu „muzikanti vyhrávajú“. Ja ako dieťa som tomu verila a predstavovala som si 5-člennú folklórnu skupinu v krojoch, ktorá žije v mojom bruchu… a ešte som verila, že keď prehltnem jadierko z jablka, tak mi zo žalúdka vyrastie strom.

Archív EMEFKA

3.

Škodí telu zadržiavanie kýchnutí a je to nebezpečné robiť? Tomáš, 31

Doteraz som neverila, že existuje taký človek, čo úmyselne zadržiava kýchanie. Ale teraz vidím, že existuje. Kýchanie je mocný telesný proces. Veril by si tomu, že pri kýchaní vystrelí hlien a vzduch z nosa rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu? Táto sila sa prejaví, či už kýchnutie zadržíš alebo mu dáš voľný priebeh. Kýchanie je nádherný reflex, ktorým sa telo dokáže zbaviť potenciálne škodlivých častíc, ktoré sa usádzajú v nose, v hrdle či v pľúcach.

Keď zadržiavaš kýchnutie, ubližuješ si vlastne dvomi spôsobmi: 1) nezbavíš dýchacie cesty škodlivých častíc, či už je to prach, vírusy alebo niečo iné a tie potom zostanú v tebe a môžu ti spôsobiť zdravotné problémy, 2) tlak, ktorý sa pri kýchacom reflexe vytvorí, sa snaží dostať von inou cestou ako nosom, napríklad ušami, a preto sa ti môže stať, že ťa rozbolia uši, alebo ti dokonca môže prasknúť ušný bubienok. Závažnejšie komplikácie zadržaného dýchania, ako sú napríklad prasknuté rebrá, sú našťastie zriedkavé.

4.

Dá sa nejakým spôsobom zastaviť a ideálne aj znova naštartovať rast vlasov u mužov? Pretože ma dosť vytáča to CDčko, čo sa mi robí na hlave. Roman, 20

Sú aj väčšie katastrofy ako plešina, napríklad vlasy britského premiéra Borisa Johnsona. Na nete nájdeš milión zaručených spôsobov, ako tvoj problém vyriešiť, a ak máš nejaké úplne zbytočné prachy, tak neváhaj a vyskúšaj. Ak tvoju pokožku na hlave trápi nejaký kožný problém, treba riešiť ten a rast vlasov sa môže znova naštartovať.

No pri typickej plešine, či CDčku, podľa mojich informácií skutočne funguje len jediná metóda, a to je transplantácia vlasov. Pravdaže, musíš mať vhodnú „darcovskú“ oblasť (zvyčajne to je v záhlaví), odkiaľ ti vlasové štepy zoberú a premiestnia ich na miesto tvojho plešinky. Časť viny za tvorbu plešinu nesú tvoje gény a časť má na svedomí hladina testosterónu.

https://pixabay.com/photos/hair-man-hair-loss-head-248050/

5.

Rastú uši dlhšie ako ostatné časti tela? Martin, 24

Tak napríklad elfom rastú uši poriadne dlhé. U ľudí má rast uší (aj nosa, prstov, alebo iných okrajových častí tela) na starosti somatotropný hormón. Ak sa hypofýza zblázni a tvorí tento hormón u dospelého človeka, tak nos aj uši môžu poriadne narásť aj v dospelom veku. Ide o chorobu s názvom akromegália a asi najznámejším človekom s ňom je francúzsky boxer Maurice Tillet, prezývaný francúzsky anjel, ktorý sa stal predlohou pre filmového Shreka.

6.

Zaujímalo by ma, prečo nám každé ráno zapácha po prebudení z úst, bez ohľadu na to, či si dôkladne večer umyjeme zuby? Peter, 34

Hmmm, dôkladne ako dôkladne… niektorí ľudia považujú za dôkladné vyčistenie zubov „pobehanie“ kefkou po zuboch v trvaní pol minúty. Ja považujem za dôkladné vyčistenie pomocou dentálnej nite, medzizubných kefiek a naozaj dôkladné vyčistenie zubov kefkou a pastou správnou technikou. No problém môže tkvieť aj inde. Paradentóza, infekcia ďasien, skrytý zápal v krčných mandliach, ignorovanie návštev dentálnej hygieničky, alebo nedovieranie pažerákového zvierača – to všetko môže byť príčinou zápachu z úst.

Ak zuby pred spaním nie sú naozaj dôkladne vyčistené, počas spánku sa mikroskopické zvyšky potravy usadené v zubnom povlaku rozkladajú pomocou ústnych baktérií na metabolity, ktoré rozhodne nevoňajú (napríklad sírne plyny). Dutina ústna aj po vyčistení zubov totiž nie je sterilná a je domovom množstva baktérií. Tie nám nijako neškodia, jednoducho si len v našej pusinke pekne nažívajú.

https://www.flickr.com/photos/cantchangerandy/3069568795

7.

Vždy ma zaujímalo, načo slúžia mužom bradavky. Mário, 26

Na hranie, predsa. U mnohých mužov sú bradavky dôležitou erotogénnou zónou i keď (samozrejme) nie tou najdôležitejšou. Žena s fantáziou sa dokáže s mužovými bradavkami pekne pohrať. Z biologického hľadiska bradavky u mužov nemajú logiku, neplnia žiadnu funkciu, a preto sa zdajú byť zbytočnou ozdobou mužského tela. Prečo ich teda muži majú?

Počas ranného vnútromaternicového vývoja, v štádiu embrya, teda v prvých 4-6 týždňoch všetci vyzeráme rovnako, chlapci sa nijako nelíšia od dievčat. No a bradavky sa vyvíjajú práve v tomto štádiu, preto ich majú obe pohlavia. Bez následnej zvýšenej hladiny estrogénu sa chlapcom už prsia ďalej nevyvíjajú a sú len akýmsi „ornamentom“ na ich hrudi. Zaujímavosťou je, že bradavky majú okrem ľudí aj všetky ostatné cicavce, okrem vtákopyska.

8.

Prečo sa „husia koža“ vytvorí skoro na celom tele, teda okrem dlaní a tváre? Môj malý syn sa pýta 🙂 Pali, 40

Palino, máš šikovného synčeka, pozor na neho, huncúta, zdá sa, že je až príliš inteligentný. „Husia koža“ sa dokáže vytvoriť len na miestach, kde sú chĺpky. Ide totiž o proces, keď sa napríklad v chlade chĺpky „postavia do pozoru“. Teda nie chĺpky samotné, ale drobný sval, ktorému sa hovorí „vzpriamovač chlpov“, latinsky musculus erector. Ten sa v chlade, alebo aj napríklad pri pozeraní hororu stiahne a vytvorí tak známy a väčšinou nepríjemný kožný efekt.

Na svete existujú ľudia, ktorí majú aj chĺpky, či priam chlpy aj na dlaniach a chodidlách, tým sa asi dokáže urobiť husia koža aj tam. Asi. Naisto to neviem, nikoho takého zatiaľ nepoznám. A čo tvár? Na tej predsa chĺpky sú, ale husiu kožu nevidíme. Vedci to vysvetľujú tak, že chĺpky na tvári máme oveľa hustejšie uložené a keď na ne „husia koža“ príde, nie je to viditeľné voľným okom. Ale áno, husiu kožu môžeme mať aj na tvári.

https://www.maxpixel.net/Goosebumps-Cold-Arm-885563

9.

Je pravda alebo mýtus, že jazyk je v pomere k svojej veľkosti najsilnejším svalom v tele? Ďakujem za odpoveď. Simona, 32

Nielen ty Simona, ale mnohí z nás vyrástli v presvedčení, že jazyk je najsilnejším svalom v ľudskom tele. Je to však len mýtus. Skús si spomenúť, kedy si mala naposledy unavený jazyk. Asi nikdy, pretože unaviť jazyk je extrémne zriedkavé. Môžeš ho používať, koľko chceš – jesť, rozprávať, olizovať, sať, či vyplazovať ho, no svalovicu mať nikdy nebudeš. Potvrdili to jazykoví experti (áno, aj takí existujú).

Vysvetlenie spočíva v tom, že jazyk nie je jeden sval, ale je to konglomerát viacerých prelínajúcich sa svalov, ktoré fungujú podobne ako chápadlá chobotnice. Najsilnejšie svaly sa nachádzajú v dolnej polovici nášho tela – štvorhlavý sval na stehne a svaly na zadku sa považujú za tých najväčších silákov.

10.

Je potrebné byť viac opatrnejšia, ak mám silikóny? Timea, 27

Predpokladám, že máš na mysli, čo všetko silikónové prsia vydržia, napríklad pád na lyžiach, autonehodu, či divoký sex? Videla si film Slnovrat? No tak ten rituálny skok zo skaly by asi nevydržali :D. Silikónové prsné implantáty sa pred vypustením na trh musia podrobiť záťažovým testom. Pre tvoju predstavu, musia napríklad odolať natiahnutiu na 700% pôvodnej veľkosti bez toho, aby sa čo i len trošku poškodili, či natrhli.

Testuje sa aj ich pevnosť na simulátore autonehody, alebo “bombardovaním” z výšky voľným pádom pusteným 4,5 kg ťažkým závažím. Takže pri bežných aj viac či menej extrémnych situáciách by sa im nemalo nič stať. Keď tak nad tým ale premýšľam, niektoré sado-maso techniky by im ale uškodiť mohli, najčastejšie však k poškodeniu prsných implantátov dochádza pri serióznych autonehodách, keď ich extrémne pritlačí bezpečnostný pás.

Archív EMEFKA

 

11.

Mám 15 a škaredé bradavky, budú ešte niekedy pekné?

Pošli fotku,Katka :D. Ako ty vieš, čo sa mužom páči? Ja som škaredé bradavky v živote nevidela a to som ako lekárka už videla niekoľko tisíc nahých ľudských hrudníkov. Bradavky, ktoré sa tebe môžu zdať škaredé, môžu niektorí muži považovať za prenádherné a šialene vzrušujúce.

12.

Dobrý deň. Veľmi by ma zaujímalo, prečo sa veľká únava prejavuje kruhmi pod očami alebo opuchnutím viečok pod očami? Patrícia, 27

Niekto má tmavé kruhy pod očami celý život, pretože ich zdedil. My ostatní k nim môžeme prísť pri nespavosti, nezdravým životným štýlom, či kvôli chorobe. Koža okolo očí je totiž tenšia ako inde, má oveľa menej tuku a priestoru na to, aby skryla cievy, ktoré sa pod ňou nachádzajú. Keď sa cievy roztiahnu, rozšíria, sú viditeľnejšie ako inokedy a koža v okolí stmavne. My ženy máme šťastie, pretože existuje makeup 😛 No a chlapi? Tí sa nejakými banálnymi kruhmi pod očami zvyčajne nezapodievajú…

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eyes_%26_Nose_5783.JPG

Tvoje otázky pre pani doktorku môžeš klásť anonymne na tejto adrese

Archív Jany Bendovej

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy najčastejších tetovaní a významy, ktoré o ich majiteľoch prezrádzajú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME