Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold

„Kamarát sa pýta“ je seriál od EMEFKA, v ktorom ti všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD. odpovie na otázky ohľadom zdravia. Či už ťa trápia zdravotné komplikácie alebo ťa zaujímajú fakty o ľudskom tele, pani doktorka je tu pre teba.

V predchádzajúcej časti sme sa dozvedeli odpovede na mnohé vážne aj menej vážne otázky o chorobe, zdraví a tajomstvách ľudského tela. Otázky pani doktorke môžeš anonymne klásť na tomto odkaze.

Tentoraz sa budeme rozprávať o krájaní cibule, ochlpení, kýchaní a ďalších atraktívnych témach. Najviac radosti budú mať fanúšikovia močenia, pretože tejto aktivite sa venujú až dve otázky.

1.

Prečo vlastne máme slepé črevo, keď ho vôbec nepotrebujeme?

Juraj, ako si dovoľuješ takto nehorázne urážať slepé črevo? 🙂 Reči o jeho zbytočnosti sú len bohapustým ohováraním a ty by si sa mal ospravedlniť. Ako chudák appendix prišiel k povesti zbytočného orgánu? Jednoducho. Ľudia, ktorým bolo slepé črevo operačne odstránené, zvyčajne nepozorovali žiadny rozdiel v zdravotnom stave, a tak usúdili, že je úplne zbytočné.

Darwin sa ale ako prvý slepého čreva zastal. Známa je jeho teória, že slepé črevo bolo dôležité u praľudí, pomáhalo im v trávení bylín s obsahom celulózy. Keď ale ľudia prešli na konzumáciu ľahšie stráviteľnej potravy, tento orgán už nebol potrebný, a tak postupne zakrpatel. Pred niekoľkými rokmi sa ale podarilo vedecky dokázať, že slepé črevo zohráva dôležitú úlohu v obranyschopnosti organizmu. Obsahuje lymfatické tkanivo a dalo by sa povedať, že funguje ako taká lymfatická uzlina.

Práve appendix je tým pomocníkom, ktorý nám pomáha sa zregenerovať po hnačkách a obnoviť rovnováhu narušenej črevnej mikroflóry. Mýty o zbytočnosti apendixu sú dôkazom, že naše chápanie ľudského tela a jeho fungovania je stále obmedzené a že je ešte stále čo skúmať a objavovať.

2.

Zaujímalo by ma, či niečo ovplyvňuje vôňu „telesných tekutín“ tam dole 🙂 Všetci predsa poznáme starú dobrú radu o ananáse. Existujú nejaké potraviny, ktoré menia našu vôňu?

Vôňa aj chuť sú veľmi dôležité, ale ananás sa každý deň jesť nedá 😀 O vôni či zápachu „tam dole“ rozhoduje nielen to, kedy sme sa naposledy umývali a čím, ale aj to, ako veľmi sa potíme a čo jeme. U žien sa vôňa mení v tehotenstve, v prechode, ale aj v jednotlivých fázach menštruačného cyklu.

Napríklad po sladkom ovocí, džúse, po čokoláde, môžu mať telesné tekutiny sladkastú príchuť. Ak to ale robíme často a jeme priveľa sladkých potravín, môže sa nám stať, že naše telo presladíme a v intímnych partiách sa nám premnožia kvasinky. No a tie už vábne nevyzerajú, ani nechutia…

Prakticky všetko jedlo, ktoré zjeme, má vplyv na našu vôňu a chuť. Najhoršiu vôňu vraj „vyrobia“ stejky a červené mäso, nehovoriac o cibuli a cesnaku. Príjemné vône robí všetko voňavé ovocie. Toto platí všeobecne, ale sú aj výnimky. Ja napríklad ovocie rada nemám, takže mňa nejakou vôňou ananásu či jahôdok tam dole neohúriš, naopak, asi by ma naplo…

Na druhej strane: nepríjemný pach po rybách, zmoknutom lístí, hríboch môže signalizovať zdravotný problém. Takže čo z toho vyplýva? Ovoniavajte sa navzájom, aj v záujme svojho zdravia.

https://www.piqsels.com/en/public-domain-photo-sidfs

3.

Zdravím, pani doktorka. Kamarát sa pýta, prečo sú vlastne niektoré nápoje ako napr. káva alebo pivo tak močopudné a prečo po nich musíme rýchlo bežať na toaletu. Ďakujem vopred za odpoveď.

Čím viac tekutín vypijeme, tým viac moču sa nám vytvorí. Takže po troch veľkých pivách sa pýta von 1,5 litra tekutín. Pravdaže, časť vody sa vstrebe v obličkách, ale väčšina sa vylúči, a to buď močom, alebo potom. Niektoré nápoje sú však močopudné viac a niektoré menej. Káva je silne močopudná, preto by sa do objemu prijatých tekutín ani nemala rátať.

Ako to funguje? Chemické látky v káve pôsobia na reguláciu vylučovania vody v obličkách rovnakým mechanizmom, ako aj niektoré lieky s odvodňujúcim účinkom. Tieto lieky sú potrebné napríklad u pacientov so zlyhávajúcim srdcom, alebo s opuchmi, kde by nahromadená voda v pľúcach pacienta doslova „udusila“.

4.

Je nebezpečné zadržiavať moč?

Je to nebezpečné, Júlia. Dokonca životu nebezpečné. Dôkazom je príbeh slávneho astronóma Tycha de Brahe, ktorý na zadržiavanie moču zomrel. Tycho sa zúčastnil hostiny v spoločnosti cisára a podľa etikety nikto nesmel vstať od stola skôr ako cisár. A tak Tycho trpel a hrdinsky zadržiaval nutkanie na močenie dovtedy, kým mu nepraskol močový mechúr.

Pravdepodobnejšie však podľa mňa je, že Tycho mal močový mechúr poškodený nejakým ochorením už predtým a toto zadržiavanie moču ho už len „dorazilo“. No nebudeš predsa riskovať, nie?

V každom prípade je rozumnejšie načúvať signálom nášho tela a neignorovať ich. Radšej neriskuj a odskoč si na „malú“ vždy, keď si to telo pýta. Z medicínskeho hľadiska je zadržiavanie moču nebezpečné z 2 dôvodov.

Po prvé, močením sa odplavujú baktérie z močových ciest. Ide o akési neustále preplachovanie močovodov. Keď moč na dlhšie zadržíš, baktérie dostanú priestor na prilepenie sa na sliznicu močových ciest a množia sa.

Výsledkom býva zápal močových ciest. Dlhodobé zadržiavanie moču zas môže oslabiť svaly močového mechúra. Ten potom stráca svoju silu a môžeš mať problém vyprázdniť celý obsah naraz. Ozaj, vedel si o tom, že močový mechúr sa nikdy nevyprázdni úplne? Vždy tam nejaký ten poldecák zostane. Pri chorobách tam zostanú poldecáky aj 2, 3.

https://www.flickr.com/photos/gtzecosan/2921485136

5.

Dobrý deň, zaujímalo by ma, prečo u každého človeka spôsobuje zimomriavky iná vec. U niekoho je to škrípanie príborom o tanier, u iného zvuk pri šúchaní polystyrénu. V podstate, každý človek to má inak. U niektorých je to podobné, u niekoho naozaj netradičné. Mne osobne spôsobuje veľké trápenie a neznesiteľné zimomriavky, keď počujem ako niekto je jablko. Sám vôbec nejem jablká, pretože ten zvuk pri ich hryzení mi navodzuje tak extrémne zimomriavky, že sa jablko v mojom živote stalo nočnou morou. Skúšal som hľadať na internetových diskusiách niekoho s rovnakým problémom, ale nič som nenašiel. Zrejme som dosť divný :). Ďakujem za odpoveď.

Niekomu zimomriavky alebo „husiu kožu“ spôsobuje písanie kriedou po tabuli, niekomu príborový nožík škrtnutý o tanier a niekomu napríklad hudba. Vedci tieto zimomriavky v súvislosti s hudbou podrobne skúmali a zistili, že tí, čo zimomriavky pri hudbe pociťovali, mali inú štruktúru mozgu – mali hustejší objem vlákien, ktoré spájajú sluchovú kôru a oblasti spracovávajúce emócie. Úžasné zistenie, nie?

Každý z nás je iný a práve to je také čarovné. Netráp sa, Mareček, frajerku si napriek tomuto jablkovému hendikepu určite nájdeš a bez hryzkania jablka sa dá prežiť, nie? Mimochodom, poznám týpkov s oveľa divnejšími úchylkami ako je tá tvoja.

6.

Prečo vlastne kýchame? 🙂 A prečo niekto kýcha tak normálne a ja stále minimálne sedemkrát??

Na sliznici nosa sú uložené kýchacie receptory, ktoré reagujú napríklad na chlad, vírusy alebo baktérie. Telo vníma tieto cudzorodé látky ako potencionálne nebezpečenstvo a snaží sa ich rýchlo zbaviť. Kýchame rýchlosťou až 150 kilometrov za hodinu a sekrét, ktorý vykýchneme, dokáže doletieť vraj až do vzdialenosti 60 metrov. Predstavujem si ten experiment, ktorým to skúmali, a som rada, že som nebola pri tom.

Takže povedať pri kýchnutí „na zdravie“ je na mieste, pretože bez tohto geniálneho reflexu by sme boli chorí oveľa častejšie. Na druhej strane však telo pri alergickej nádche reaguje precitlivelo aj na podnety, ktoré inak nebezpečné nie sú, napríklad na peľ ambrózie. Spustí sa salva nezadržateľného kýchania, keď si postihnutý kýchne aj 20x za sebou a ešte sa mu pritom ani neuľaví.

Niekedy je takého kýchanie jediným prejavom alergickej nádchy. No vidíš, keď si sa pýtal, bol si úplne zdravý a teraz už máš odo mňa diagnózu 😀 Inak, radšej nekontrolovateľné kýchanie ako nekontrolovateľný smiech á la Joker, nemyslíš?

https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=249193&picture=woman-with-a-hay-fever

7.

Dobrý deň, chcel by som vedieť, čo sa deje, keď nám stŕpne noha alebo ruka? Napríklad keď na nich dlhšie ležíme alebo sedíme…

Tak si to rozoberme na príklade. Po prvýkrát si na hodine jogy. Pokúšaš sa sedieť v tureckom sede, ale po chvíli ti začnú tŕpnuť nohy a za chvíľu musíš zmeniť polohu. Čo sa pritom deje? Pri pokrčených nohách si „pricvikneš“ cievy, ktorými ti do nôh prúdi krv, a tiež nervy, ktoré inervujú dolné končatiny. Tŕpnutím ti telo signalizuje, že nemá to, čo k správnemu fungovaniu potrebuje, a to kyslík.

Ak ti tŕpne ruka alebo noha, skús internet. A ja ti ručím za to, že už pokoj v duši nenájdeš – google ti „spoľahlivo“ diagnostikuje niektoré zo závažných ochorení – cukrovku, herniu medzistavcovej platničky, sclerosis multiplex, nádor na mozgu. A pritom by možno stačilo tak málo – trochu sa poprechádzať, zacvičiť si…

8.

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala, prečo plačeme pri krájaní cibule?

Cibuľa ťa spoľahlivo rozplače. Zaujímavé je, že krájanie paradajok, kalerábu, alebo dokonca cesnaku s nami tak nezamáva, ako krájanie cibule. Pritom celá, nepoškodená cibuľa takéto kúzlo s nami neurobí, musí byť narušená jej celistvosť. Narušená cibuľa uvoľňuje enzým, ktorý jej obsah chemicky pozmení a vytvorí tak prchavú látku dráždivú pre naše oči.

Všimol si si, že cibuľa dokáže naše oči riadne podráždiť, ale nikdy nie poškodiť? Vedcov už napadlo vyšľachtiť takú cibuľu, ktorá pri krájaní oči nedráždi, ale je toto vážne to, čo chceme? Za mňa trikrát nie. No viac ako cibuľa ma tento týždeň rozplakal „priateľský rozhovor“ Trnku s Kočnerom…

https://www.pexels.com/photo/cooking-cutting-cutting-board-hands-244395/

9.

Existuje nejaká korelácia medzi veľkosťou ruky a veľkosťou pohlavného údu, alebo je tvrdenie „veľké ruky, veľký penis“ len mýtus?

To, aký veľký penis chlap má, je v podstate ako také veštenie z gule. Alebo ako ruská ruleta. Niet divu, že o tom koluje množstvo mýtov. Keby niekto dokázal vymyslieť vzorec na prepočet veľkosti ruky a veľkosti prirodzenia, asi by dostal Nobelovu cenu. Ja zase poznám to známe „podľa nosa poznáš kosa“, teda čím väčší nos, tým väčší penis.

Ak by toto bola pravda, tak najväčšieho má Pinocchio a najväčším lúzrom je Lord Voldemort… čo ale zvyčajne platí je, že čím väčší a teda mužnejší je chlap, tým väčšie má všetko – hlavu, ruky, nohy a teda aj „to“. Ale zase takí černosi, tí nemusia mať ani veľký nos, ani veľké dlane… a aj tak s prehľadom vyhrávajú súťaže vo veľkosti.

10.

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či je fajčenie Iqosu rovnako škodlivé ako fajčenie normálnych cigariet počas užívania antikoncepcie. Na internete som čítal, že fajčenie normálnych cigariet môže spoločne s užívaním antikoncepcie spôsobiť aj smrť. Fajčím ja, ale priateľka mi občas zoberie Iqos a bojím sa, že by jej to mohlo nejako vážne uškodiť. Ďakujem. Igor

Čauko, Igino, a čo keby si frajerke radšej ponúkol na fajčenie niečo príjemnejšie, hm? Dievčatá a ženy, ktoré fajčia, by hormonálnu antikoncepciu nemali užívať z dôvodu vysokého rizika tvorby krvných zrazenín, ktoré môžu zabíjať. Toto je jednoznačne dokázané pre fajčenie „normálnych cigariet“ a čo Iqosy?

Tie sú na svete ešte príliš krátko na to, aby ich nepriaznivé účinky na zdravie boli dôkladne preskúmané. A reklama Iqos z tohto faktu ťaží maximum. Aby bolo jasné, niečo ako zdravá cigareta neexistuje. Zdravé je len a len nefajčenie. A toto musím povedať nahlas, aj keby som za tento názor mala dostať doživotný ban na sociálnych sieťach.

https://www.flickr.com/photos/vaping360/31786791646

11.

V minulej sérii článku sa pýtali na rast vlasov, podobne aj u mužov… a mne napadlo, prečo vlastne mužom začne plešivieť vždy len časť hlavy, väčšinou sú to rovno nad čelom tie tzv. kúty, a nie celá hlava naraz?

Kamarát hovoril, že kúty sa chlapom zvyčajne robia z toho, ako sa im boky hlavy šúchajú o ženské stehná… žiadny relevantný odborný prieskum na mi na túto extrémne dôležitú tému nepodarilo nájsť, asi ho budem iniciovať…

12.

Zdravím. Zaujímalo by ma, prečo muži majú na tvári ochlpenie väčšie ako ženy. Má to nejaký význam, či to je len výsledok evolúcie?

Kto povedal, že ochlpenie na tvári rastie len mužom? Bežne u mojej kozmetičky stretávam ženy, ktoré boli na odstránení „fúzikov“. Možno raz príde do módy, že si ich tie ženy nebudú depilovať, ale budú ich hrdo nosiť rovnako ako chlpaté pazuchy… pravda je taká, že všetky cicavce sú chlpaté.

V porovnaní s našimi „príbuznými“ primátmi – šimpanzami, gorilami sme však my ľudia prakticky „holí“. Chlpy na tvári rastú ženám aj mužom, ale pod vplyvom mužského pohlavného hormónu ich muži majú zvyčajne hrubšie a tmavšie, preto sú viac viditeľné. A odkedy som zamilovaná do Ragnara Lothbroka zo seriálu Vikingovia, musí aj môj frajer povinne nosiť fúzy a bradu.

https://www.needpix.com/photo/800418/beard-face-man-model-mustache-person

Tvoje otázky pre pani doktorku môžeš klásť anonymne na tejto adrese

Archív Jany Bendovej

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.