Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Kancelárii českého prezidenta pre skartácie hrozí pokuta do 200-tisíc korún

Kancelária v novembri zničila aj tajnú správu o výbuchoch vo Vrběticiach, aj keď podľa zákona ju mohli skartovať najskôr v roku 2023.


Kancelária českého prezidenta je pre skartácie podozrivá z priestupku, za ktorý jej hrozí pokuta do 200-tisíc korún. V závere novembra minulého roka totiž vedúci českej Kancelárie prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář prikázal mimoriadnu skartáciu utajovaných dokumentov. Pokyn vydal 29. novembra a ešte v ten deň začali skartovanie. Informuje o tom server iROZHLAS.cz.

Za tri dni vtedy zamestnanci KPR zničili stovky utajovaných dokumentov. Medzi nimi aj tajnú správu o výbuchoch vo Vrběticiach, v ktorej česká tajná služba BIS popisovala, prečo polícia podozrieva rozviedčikov ruskej vojenskej rozviedky GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu zo spôsobenia výbuchov. Aj keď podľa zákona mohli správu zničiť najskôr v roku 2023, zamestnanci KPR ju skartovali. Tvrdia, že sa to stalo omylom. Táto skartácia je jednou z vecí, ktoré teraz preveruje český Národný archív, aby rozhodol, či to bol priestupok. Pražský hrad naďalej trvá na tom, že dokumenty „boli zničené v súlade so zákonom a v platnej lehote“.

Profimedia

Nie je to však jediná pokuta, ktorá KPR hrozí. Podľa zistenia českej rozhlasovej stanice Radiožurnál český Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) nedávno voči KPR začal správne konanie pre nakladanie s utajovaným dokumentom z novembra 2021. Týka sa stretnutia šéfa zahraničného odboru KPR Rudolfa Jindráka s bývalou čínskou veľvyslankyňou v Česku Ma Kche-čching. Kontrolóri konkrétne prezidentskej kancelárii vyčítajú, že dokument nikto nezapísal do manipulačnej knihy, ktorá slúži pre zaznamenávanie utajovaného dokumentu pri jeho vytváraní, prevzatí a odovzdávaní. Za tento priestupok hrozí kancelárii českého prezidenta pokuta od osem tisíc do pol milióna korún.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť