Kapely, ktoré musíš vidieť naživo: Ohúria ťa nápaditým dizajnom pódia, pôsobivými kulisami, lietajúcimi objektmi či veľkolepou pyrotechnikou

Ich šou by si mal zažiť aspoň raz za život.


Roger Waters

Komplikovaná osobnosť aj brilantný hudobník. Vizionár a hnací motor kapely Pink Floyd. Áno, všetci vieme, ako táto kapitola dopadla, ale proste chceš počuť naživo aspoň v jeho prevedení skladby ako Comfortably Numb, Another Brick in the Wall, One of These Days či Wish You Were Here. A síce má Roger Waters už 81 rokov, s gitarou v ruke dokáže stále čarovať ako zamlada.

Dokázal by dávať cenné lekcie aj o zopár dekád mladším kolegom. Ten kto zažil turné Us + Them v susednej Prahe v roku 2018 vie, že koncerty Watersa sú „one-time experience“. Ide o dokonale premyslenú konceptuálnu šou od prvej do poslednej sekundy s obrovskými vizualizáciami či lietajúcimi objektmi. Čo viac chceš?

AC/DC

Ďalší „dedkovia“, ktorí však majú energiu ako tínedžeri. Sedemdesiatročný Angus Young minulý rok v Bratislave svojím heroickým výkonom ukradol pre seba všetku pozornosť. Publikum doslova hypnotizoval svojimi sólami, až jednoznačne potvrdil, že práve on je ten pravý a nesmrteľný gitarový boh. AC/DC sú na scéne od roku 1973 a ukazujú, že vek je proste iba číslo. Podstatné je, na koľko sa cítiš. A len čo zbadáš pobehovať Younga v školskej uniforme, vieš presne, na koľko sa cíti on.

TASR – Jaroslav Novák

KISS

Opäť príklad kapely, ktorá stále nepatrí „do starého železa“, aj keď by ju tam niektorí neprajníci už radi hodili. Pomaľovaná banda na čele s Genom Simmonsom a Paulom Stanleym zažila najväčšiu slávu v 70. a 80. rokoch minulého storočia, no stále dokáže vypredať štadióny. Je to aj vďaka megalomanskej šou plnej pyrotechniky a ohňov. Dokonca sa spomenuté duo nebojí ani v ich pokročilom veku robiť nebezpečné akrobatické čísla. KISS sú proste právom legendy.

Kultová skupina KISS sa dočká vlastného filmu. Frontmana kapely stvárni tento herec
Profimedia

Metallica

Čistí srdciari. Fanúšikov tešia pravidelne novými nahrávkami, aj keď by im už stačilo hrať na koncertoch len staré overené klasiky z ich najslávnejších čias ako Nothing Else Matters, Master of Puppets, Fade to Black, Enter Sandman alebo One. Ľuďom však chcú dopriať čo najintenzívnejší zážitok aj naživo. Pohrávajú sa preto stále s čoraz viac inovatívnymi dizajnmi pódia – napr. 360-stupňové pódium, pričom diváci môžu ísť aj do takzvaného „snake pitu“ a byť len pár centimetrov od štvorčlennej partie – James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett a Robert Trujillo. Nehovoriac o obrovských LED obrazovkách, pyrotechnike, dronoch či automatizovaných svetlách. A tá energia na pódiu! Akoby pred každým vystúpením pili elixír mladosti.

Tool

Ak miluješ masívne psychedelické projekcie, originálne svetelné efekty a si fanúšikom trochu progresívnejších hudobných postupov, na koncertoch týchto Američanov si prídeš zaručene na svoje. Ich náročná audiovizuálna konceptuálna šou ťa uchváti, aj ak si náhodou o podobný žáner v živote nezakopol. Už po pár minútach ťa prenesú do inej dimenzie.

Slipknot

Ich koncerty sú útokom na všetky zmysly, organizovaným chaosom aj explóziou energie. Nič podobné si predtým zaručene nezažil. Na pódiu majú masky, kostýmy, bejzbalové pálky a veľa kričia. Ich agresívna prezentácia ťa možno najprv vydesí a znepokojí, no potom ťa začne totálne fascinovať. Spevák Corey Taylor navyše pracuje s davom ako máloktorý frontman. Keď na teba medzi skladbami prehovorí, zrazu vieš, že nejde len o hrané, povrchné a klišéovité frázy. Chce ti niečo úprimne odovzdať.

Heilung

Skrytý poklad. Ich vystúpenia pripomínajú skôr divadelné predstavenie, nakoľko každý člen má na pódiu nielen svoju hudobnú, ale aj hereckú rolu. Členovia tejto mnohopočetnej experimentálnej folkovej skupiny sú z rôznych európskych miest, a keď sa stretnú na turné pomaľovaní, v maskách a kostýmoch, snažia sa dostať divákov do tranzu koncertom pripomínajúcim záhadný starodávny rituál.

Táto precízna šamanská ceremónia v tebe napokon zanechá silný spirituálny zážitok. Ich hudba je istou rekonštrukciou dávnych rituálov a bojových spevov. Heilung čerpajú z ranostredovekých textov, runových zápisov a germánskej mytológie. Takisto vynikajú netradičnými nástrojmi a kulisami (kosti, bubny z jelenice, jelenie parohy) či inovatívnou prácou so zvukmi (využívajú šepot, prírodné ruchy, vojnové pokriky). Okrem toho striedajú recitáciu so zborovým spevom.

Odporúčame prečítať:

Slováci kvôli autokamerám masívne porušujú zákon. Táto chyba ťa môže vyjsť draho


Tagy:

Martin Adam Pavlík
Absolvoval som Audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU v Bratislave a pracoval pre viacero médií. Mojou doménou sú najmä filmy/seriály a hudba. Taktiež mám rád lifestylové rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné