Juhoamerické zvieratko menom kapybara v našich končinách asi nie všetci poznajú. Vzhľadom pripomína veľké morské prasiatko s dlhšími nohami. Kapybara žije v močiaroch Južnej Ameriky a živí sa predovšetkým trávou, vodnými rastlinami a ovocím. Je najväčším žijúcim hlodavcom na svete, dosahuje hmotnosť až 66 kilogramov, čo rozhodne nie je málo, obzvlášť ak by vás prekvapila vo vode plávajúc popri vás. Ale báť sa jej rozhodne nemusíte.
Kapybary sú mierumilovné a majú jednu veľmi neobyčajnú vlastnosť. Sú priateľské aj ku všetkým ostatným živočíšnym druhom. Z ich malých čiernych očí priam sála pokoj a mier. Od ľudí sa rady nechajú hladkať a škrabkať za uškami a na hrudi. Vo voľnej prírode prirodzených nepriateľov majú, napr. anakondy, jaguáre, orly, pumy a krokodíly, ale buď sú kapybary také odvážne alebo také hlúpe, že ich ľudia často vidia v blízkosti nebezpečných predátorov.
Na začiatok si povedzme, že asi nikoho neprekvapí, že kapybary si vychutnávajú spoločnosť malých morských prasiatok. Veď koniec koncov, sú to ich najbližší príbuzní, spolu s nutriou a činčilou, a nebudú si v rodine robiť zbytočne prieky medzi sebou.
Viacerí ľudia, žijúci v blízkosti Amazonského dažďového pralesa, už mali tú česť sa osobne zoznámiť s kapybarami. Tieto malé zvedavé zvieratká si hľadajú nových kamarátov aj na dvoroch ľudských príbytkov. Nemajú najmenší problém objať mačku, schladiť sa v detskom bazéniku so psom, postrážiť vám šteniatko, kým vy idete vo dvojici na romantickú večeru, či pomojkať sa s poníkom.
Kapybary sú všetko, len nie rasistami vo zvieracej ríši a rady trávia svoj voľný čas nielen s cicavcami, ale aj so zástupcami najrôznejších vtáčích druhov. Nechajú si od nich masírovať chrbát a na oplátku zase kapybary rady očistia perie svojim opereným kamarátom.
Ak si chcú pokecať so zvieratkami z ich domoviny, čiže z Amazonského pralesa, nevedia za kým skôr zájsť, pretože aj medzi divokými zvieratami majú kopec kamarátov. Korytnačky určite ocenia flegmatickosť a pokojnú povahu kapybár a kačky zase kapybarin mäkký kožúšok, na ktorom sa skvele leňoší. Každá správna kapybara potrebuje za kamaráta aj tapíra, ktorý vie pochopiť jedinečnosť tohto zvláštneho živočíšneho druhu.
Ale aj altruistické kapybary si potrebujú oddýchnuť. Rozdávať sa druhým vie človeka, teda kapybaru, niekedy poriadne unaviť. Našťastie, má kamarátky opičky, ktoré jej vedia pripraviť taký wellness deň, po ktorom sa cíti ako znovuzrodená a pripravená na ďalšie šantenie so svojimi kamarátmi.
A na poslednej fotografii vidíme ako jeden exemplár kapybary pokojne oddychuje vedľa kajmana. Záverom, buď sú kapybary naozaj také priateľské ku všetkým ostatným zvieratám a ostatné zvieratá ich rešpektujú, aj napriek tomu, že sú ich potencionálnym hlavným chodom, alebo tento kajman si práve pochutnal na inej kapybare a už nemá chuť na dezert.
Zdroj: zoobrno.cz
Titulná fotka: pixabay.com