Karel Gott nebol len skvelým spevákom, ale aj hercom. Pripomeň si jeho 10 najlepších snímok

Maestro Gott sa zapísal aj do povedomia filmových fanúšikov.

Zdroj: Falcon

Včera sme sa dozvedeli mimoriadne smutné správy. Populárny spevák Karel Gott nás po zdravotných problémoch opustil vo veku 80 rokov. Drvivá väčšina má Gotta právom zafixovaného ako skvelého speváka, ktorý vyhrával každoročného Zlatého slávika. Bol však aj občasným hercom a za svoj život sa objavil (väčšinou v menších rolách) v rôznych filmoch.

Vybrali sme pre teba 10 najlepších z nich.

1. Komedie s Klikou

Túto komédiu Václava Kršku z roku 1964 možno nepozná až tak veľa divákov, ale fanúšikovia českého humoru by jej určite mohli dať šancu. Rozpráva príbeh mladej Zuzany (Jiřina Bohdalová), ktorá strávi v nočnej Prahe neobvyklú rozlúčku so slobodou. Karel Gott si tu zahral ako 25-ročný a spolu s Jiřinou Bohdalovou si vo filme aj zaspieval.

2. Kdyby tisíc klarinetů

Pomaly sa posúvame do známejších vôd. Muzikálová fantasy komédia Kdyby tisíc klarinetů od Jána Roháča a Vladimíra Svitáčka totiž patrí k pomerne známym kultovkám. Ústredným bodom príbehu je možnosť premeny zbraní na hudobné nástroje. Z celého filmu je cítiť protivojnový apel a pacifizmus.

Z dnešného pohľadu je možno už mierne anachronický, stále však dokáže zaujať. Aj vďaka hudobnému číslu Karla Gotta.

3. Mučedníci lásky

Poetické podobenstvo Mučedníci lásky pravdepodobne nepoznáš. Zaujímavý lyrický kúsok od Jana Němca rozpráva tri prepojené poviedky, v ktorých hrajú hlavné roly zamilovaní samotári. Karel Gott si v jednej poviedke strihol speváka, do ktorého sa zamiluje jedna z hlavných hrdiniek. K filmu naspieval aj pieseň.

4. Slasti Otce vlasti

Historická komédia Karla Steklého nás zavedie do polovice 14. storočia. Hlavným hrdinom je budúci český kráľ Karel IV. a jeho život ako taký. Úplnú historickú presnosť tu nehľadajte, ide predovšetkým o karikatúru. A to celkom vydarenú. Karel Gott tu má malé cameo trubadúra.

5. Třicet panen a Pythagoras

Hudobná komédia Třicet panen a Pythagoras od Pavla Hobla rozpráva o mimoriadne nezvyčajnom spôsobe výučby matematiky na jednom obyčajnom českom gymnáziu. Skúšali ste sa už otravné príklady naučiť pomocou hudby? Zaujímavé dielko zaujme nápaditosťou (na scenári pracoval okrem iného aj Zdeněk Svěrák) a kvalitnými hercami.

Karel Gott si tu zahral po boku Jiřího Menzela, Vlastimila Brodského či Lenky Filipovej.

6. Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Čo si budeme nahovárať, ak by mali diváci priradiť ku Karlovi Gottovi jeden jediný film, bola by to nepochybne kultová komédia Dědictví aneb Kurvahošigutntág od Věry Chytilovej. Maestro si tu strihol samého seba a hoci sa objavil len na pár sekúnd, divákom sa jeho výstup poriadne zapísal do pamäti.

Celý film je koniec-koncov dodnes svieža satira o prostom Bohumilovi, ktorý sa jedného dňa nečakane stane milionárom.

7. Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště

Pod komédiou Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště je podpísaný Vladimír Morávek a rozpovedal vám v nej príbeh dvoch priateľov a smoliarov Hrubeša a Mareša. Snímka je solídnou a zábavnou komédiou, ktorá neurazí, hoci možno vyložene nenadchne. Má však niekoľko originálnych nápadov a malá rolička Karla Gotta určite patrí k najviac zapamätateľným momentom.

8. Nestyda

Karel Gott si zahral aj v komédii Nestyda od známeho režiséra Jana Hřebejka. Vo filme sme sledovali komické eskapády televízneho moderátora Oskara, ktorý sa blížiacu krízu stredného veku snaží zahnať milostnými avantúrami. Vo filme sa v cameo rolách objavilo hneď niekoľko známych osobností, napríklad Michal Vievegh, Hana Hegerová, ako aj nezabudnuteľný Karel Gott.

9. Zeiten ändern Dich

Skvelý nemecký životopisný film talentovaného Uliho Edela rozpráva príbeh nemeckého rappera Bushida a zobrazuje jeho cestu za slávou a uznaním. Hudba Karla Gotta je v príbehu dôležitým prvkom, keďže ju počúva matka hlavného hrdinu. Samotný spevák sa potom v závere filmu aj objaví a jeho výstup sa vám rozhodne zapíše do pamäti.

Zrejme ide o najkvalitnejší film, na akom sa Gott podieľal.

10. Dědictví aneb Kurvaseneříká

Rozlúčime sa pokračovaním kultovej komédie Dědictví, ktoré v roku 2014 poslal do kín Robert Sedláček. Snímka si príliš pozitívne kritiky neodniesla, ale zarytým fanúšikom originálu ju napriek mnohým nedostatkom môžeme odporučiť. Opäť sa stretneme so starým známym Bohušom a jeho priateľmi, a samozrejme aj s Karlom Gottom, ktorý tu pripomenie svoj nezabudnuteľný štek z prvého Dědictví.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 fotografií, ktoré skvelo zachytávajú, ako vyzerá život so súrodencom

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME