Kariérna poradkyňa: Čo robiť, keď príde osobné vyhorenie? Citáty na motiváciu nestačia

Čo znamená DREAM JOB?


Študenti po dokončení škôl často nevedia, čo so životom. Čo by mali robiť, aby sa našli v niečom, čo ich zároveň bude aspoň trochu napĺňať?

Vo svojej praxi kariérnej poradkyne pomáham mladým, aby sa začali zameriavať na činnosti, ktoré im robia radosť, bavia ich, kde strácajú pojem o čase a zároveň je to niečo, v čom sa môžu zdokonaľovať a nájsť v tom svoj zmysel. Nech si všímajú, kam vedie ich pozornosť, na čo sú najviac zvedaví. Často sú to činnosti, práca, ľudia, ktorých obdivujú alebo im dokonca v „dobrom závidia“. Dream job je spojenie toho, čo ovládame, baví nás to, môžeme na tom zarobiť a pre ostatných je to prospešné.

Ak sa mladí stále nevedia nájsť, môžu začať skúšať rôzne nové veci, činnosti, zapájať sa do krúžkov, športových klubov, odcestovať a zmeniť prostredie, dať šancu novej činnosti, vyskúšať, aké to je. A potom sa rozhodnúť, či pri tom zostať alebo ísť hľadať ďalej. Mnohokrát hrá rolu aj záujem, výdrž, disciplína zostať a rozvíjať danú vec, úlohu, profesiu, činnosť.

Shutterstock

Veľmi dobrou pomôckou je spoznanie svojich silných stránok a talentov. Osobne pracujem s testom silných/slabých stránok od Gallup – Strengthsfinder. Pomáham ľuďom nájsť talentový potenciál, ktorý im v živote pomôže získať silu, radosť, dobré výsledky, vyššie sebavedomie a predovšetkým dotknúť sa svojej autenticity, ktorá najviac predáva.

Niektorí sú šťastní, keď pracujú alebo sa nachádzajú medzi ľuďmi a môžu budovať vzťahy. Ďalší zasa potrebujú mať čas pre seba na premýšľanie, analyzovanie, učenie sa a strategické myslenie. Iní sú výborní v dokončovaní, sfunkčňovaní vecí, úloh, dosahovaní cieľov s mierou. Niekomu sa zase darí predávať, presviedčať, ovplyvňovať a viesť ich energiu. Preto je dobré viac spoznať samého seba a podľa toho nasmerovať svoje ďalšie kroky do života a profesie.

Veľa ľudí je vo svojej práci nešťastných a robí iba kvôli peniazom. Zároveň sa bojí odísť „za lepším“, lebo si myslí, že lepšiu prácu nenájde. Ako uvažovať v takomto prípade?

Keď v živote hrá hlavnú úlohu strach, tak sa stane to, že sa neposunieme z miesta, bojíme sa urobiť zmenu a stagnujeme. Prvým nápomocným krokom môže byť to, že si človek začne mapovať popri práci, čo iné by mohol robiť – poslať napríklad životopis do inej firmy a chodiť po pohovoroch. Prípadne sa prihlásiť na nejaký kurz, výcvik alebo rekvalifikáciu, aby si zvýšil svoje schopnosti a mal vyššiu cenu na trhu a hlavne aby sa venoval tomu, čo ho baví a zdokonaľoval sa.

Kapely, ktoré musíš vidieť naživo: Ohúria ťa nápaditým dizajnom pódia, pôsobivými kulisami, lietajúcimi objektmi či veľkolepou pyrotechnikou

Odporúčame prečítať:

Kapely, ktoré musíš vidieť naživo: Ohúria ťa nápaditým dizajnom pódia, pôsobivými kulisami, lietajúcimi objektmi či veľkolepou pyrotechnikou

Ak nás neustále drvia obavy alebo nízka sebadôvera, je to dobrá téma na stretnutie s poradcom, psychoterapeutom, jednoducho s určitým odborníkom, ktorý vie pomôcť.

Niektorí ľudia sú „skokani“, preskočia z práce do práce odvážne a potom sa jej prispôsobujú a riešia dôsledky rozhodnutia až potom. Iným zase vyhovuje príprava, preskúmanie terénu, plánovanie a až potom vedia urobiť prvý krok. K čomu vás ťahá, k tomu postupujte. Tam je vaša energia a motivácia.

Shutterstock
Ak nechceme ostať vyhorení, zrejme je potrebné sa namotivovať. Aké ciele by sme si mali dávať?

V prvom rade je dobre si uvedomiť, prečo je pre nás zmena užitočná a vhodná. Čo môže priniesť, o čo prídeme, keď sa do zmeny alebo niečoho nového nepustíme. Je dobré si urobiť takýto brainstorming sami so sebou, s kamarátmi alebo s kariérnym poradcom. To však v prípade, ak je človek na prvom stupni vyhorenia (celkovo sú štyri).

Keď je už človek unavený na duši, emóciách a tele, nemá energiu, mal by postupne posilňovať telo, psychiku. A to už chce odbornú pomoc a vedenie, aby to neprerástlo do serióznych problémov.

Aký je váš názor na motivačné citáty na sociálnych sieťach? Majú zmysel?

Pre ľahkú motiváciu pokojne áno. Ale pre človeka, ktorý je v niektorej fáze vyhorenia, je to slabý motivátor.

Prišla jeseň, čoskoro ju bude nasledovať chladná, a pre niekoho aj depresívna zima. Myslíte si, že počasie má vplyv na osobnú motiváciu alebo vyhorenie?

Záleží od jednotlivcov. Senzitívni ľudia môžu na počasie reagovať negatívne. Nedostatok slnka celkovo vedie k spomaleniu, zahĺbeniu, zleňošeniu, ale netýka sa to všetkých. Každý máme v sebe iné zdroje, seba-motivátory, vôľu a schopnosť zvládať náročné situácie.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné