Kaskadérsky pilot predviedol kúsok ako z GTA. Preletel niekoľko sto metrov v tuneli

Skúsený pilot z Talianska dokázal niečo, čo sa pred ním ešte nikdy nikomu nepodarilo.

Zdroj: profimedia

Špičkový športový pilot Dario Costa sa môže pochváliť úspechom, aký dosiahol ako jediný človek na svete. Vo svojom lietadle prefrčal dvojitým tunelom Çatalca (Turecko) a postaral sa o vznik záberov, ktoré vyzerajú ako z kompilácie kaskadérskych kúskov z GTA, informoval Red Bull.

Majstrovský pilot má nalietaných vyše 5 000 hodín, z čoho asi polovicu strávil pri predvádzaní nebezpečných akrobacií, z akých sa bežným smrteľníkom motá hlava. Špičkový pilot mal voči tejto výzve obrovský rešpekt. Prelet tunelom je niečo, o čom dlho sníval, ale musel nastať ten správny moment, keď mohol povedať: Ide sa na to!

Odvážny kúsok mu vyšiel

Deň D a minúta M nastali 4. septembra o 6:43. Costa vtedy vzlietol priamo v tuneli tureckej Severomarmarskej diaľnice a pustil sa do nervydrásajúceho boja so zákonmi fyziky. Načasovanie bolo presne naplánované – o tomto čase totiž poloha Slnka zabezpečovala ideálne svetelné podmienky. Počas preletu dvojitým tunelom boli krídla stroja vzdialené od stien len na štyri metre.

Zrejme najnáročnejším momentom 44-sekundového divadla bol východ z prvého tunela a vstup do druhého. Lietadlo totiž vonku zasiahol bočný vietor a Costa mal len niekoľko stotín sekundy na to, aby bleskovo zareagoval a upravil smer letu.

profimedia

Sprevádzali ho obavy

Dokonca ani pilot s dvomi desaťročiami skúseností si sám nebol istý, či všetko vyjde presne podľa plánu. Costa priznal, že celý čas mal v hlave veľký otáznik a dúfal, že sa veci podaria, ako majú. Keďže niečo podobné ešte nikto nikdy nepredviedol, bol prvým človekom, pohybujúcim sa v úplne neznámych vodách.

Zápis v knihe rekordov

Fantastický kúsok pilotovi vyšiel na jednotku a môže ho považovať za jeden z najväčších úspechov svojej kariéry. Costa získal zápis v Guinnessovej knihe rekordov (Najdlhší tunel prekonaný lietadlom – 1 730 m). Zároveň dosiahol ďalšie štyri rekordy: prvý prelet lietadlom cez tunel, najdlhší let pod pevnou prekážkou, prvý let cez dva tunely, prvé vzlietnutie v tuneli.

Zdroj: redbull.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 desivých historických fotografií, ktoré ti okamžite naženú zimomriavky


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME