Katedrála Notre-Dame inšpirovala aj filmárov. Prinášame vám 10 filmov s touto ikonickou stavbou

Jedna z najznámejších budov na svete sa objavila v mnohých skvelých filmoch.

Zdroj: 1996 Disney

Nádhernú parížsku katedrálu Notre-Dame v pondelok večer zachvátil obrovský požiar. Kvôli ohňu okamžite evakuovali ľudí, ktorí sa práve zúčastňovali omši, a našťastie sa nikto nezranil. Legendárna stavba však utŕžila nemalé škody.

Oheň sa podarilo dostať pod kontrolu až v utorok. Zatiaľ sa nevie nič o jeho príčinách, ale výsledkom je, že požiar zničil dve tretiny strechy, pričom sa jedna z veží zrútila.

Ikonická stavba bola lákadlom nielen pre turistov, ale aj inšpiračným zdrojom pre umelcov, spisovateľov či filmárov. A práve na 10 filmov, v ktorých môžete katedrálu Notre-Dame zazrieť (vo väčšej či menšej miere), sa pozrieme v tomto článku.

Zvonár u Matky Božej

Tento príbeh asi netreba predstavovať. Román Victora Huga patrí do kánonu svetovej literatúry a dočkal sa mnohých filmových adaptácií. Vôbec prvou bola krátka nemá snímka Esmeralda z roku 1905.

Medzi najznámejšie adaptácie patrí tá z roku 1939, 1956, a samozrejme, animovaná disneyovka z roku 1996. Príbeh o znetvorenom zvonárovi Quasimodovi, krásnej Esmeralde či zákernom Frollovi sa stal nesmrteľným a v budúcnosti sa celkom určite dočkáme ďalších jeho adaptácií.

Pred súmrakom

Katedrála Notre-Dame sa objavuje aj v parádnom romantickom filme Pred súmrakom. Ten je druhým dielom voľnej trilógie od Richarda Linklatera. Prvý film Pred úsvitom zobrazoval náhodné stretnutie Američana Jesseho a Francúzky Céline, ktorí spolu strávili celý jeden deň a noc, a sľúbili si, že sa znovu stretnú. Po deviatich rokoch ich skutočne osud opäť zvedie dohromady, tentokrát v Paríži.

Polnoc v Paríži

Výborná fantasy komédia Woodyho Allena rozpráva o spisovateľovi a scenáristovi, ktorý sa v súčasnom Paríži vráti v čase a stretne sa s najväčšími umelcami, ktorí v ňom kedy pôsobili.

Ako to už pri Allenových filmoch býva, kamera nám ponúkne naozaj nádherné obrazy Paríža, kde, samozrejme, nie je núdza ani o zábery na katedrálu Notre-Dame. Film je okrem toho plný skvelých hercov a príjemnej romantiky, takže by ste si ho nemali nechať ujsť.

Amélia z Montmartru

Kultová romantická komédia Jeana-Pierra Jeuneta o hanblivej čašníčke Amélii v podaní neodolateľnej Audrey Tatou je plná poetiky a absurdných nápadov. Jeden z nich sa týka aj slávnej katedrály. Ako malá bola Amélia každý rok braná na dovolenku k Notre-Dame a práve to sa jej matke stalo osudným.

Zabil ju totiž samovrah, ktorý skočil zo strechy katedrály a dopadol priamo na ňu. Amélia z Montmartru je príjemná, jemne čiernohumorná jazda, ktorá poteší všetkých milovníkov netradičných filmov. Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara.

Ratatouille

Notre-Dame sa ako kulisa objavuje v animovanom hite Ratatouille od Pixaru, a síce v scénach, v ktorých sledujeme rozvíjajúci sa ľúbostný vzťah medzi Linguinim a Colette.

Pôvabný príbeh potkana Rémyho, ktorý sa túži stať kuchárom v tej najlepšej reštaurácii, si získal srdcia divákov na celom svete. Snímka sa dočkala aj potlesku kritikov a odniesla si 5 nominácií na Oscara. Premenila sošku za najlepší animovaný film.

Muž na lane

Životopisná dráma Roberta Zemeckisa rozpráva príbeh Philippea Petita, ktorému sa ako prvému a poslednému človeku podarilo prejsť na lane medzi dvomi vežami svetového obchodného centra.

Na moment sa vo filme objaví aj Notre-Dame, keďže Petit vysvetľuje, že sa mu podarilo na lane prejsť aj medzi dvomi vežami katedrály. Muž na lane je pozoruhodná snímka so zaujímavým námetom a originálnym režijným prístupom, navyše so sympatickým hlavným hrdinom.

Traja mušketieri

Román Alexandra Dumasa sa tiež dočkal nespočetného množstva filmových adaptácií. My si posvietime na tú z roku 2011, ktorú režíroval Paul W. S. Anderson. Ten sa síce nestretol s priaznivým kritickým ohlasom, diváci ho však prijali o dosť pozitívnejšie. V notoricky známom príbehu môžeme byť svedkami epického súboja D’Artagana s Rocheforthom práve na vrchole slávnej Notre-Dame.

Van Helsing

Hororová akčná fantasy nám predstavila Hugha Jackmana ako neľútostného lovca paranormálnych potvor Van Helsinga. Kritici film Stephena Sommersa síce zadupali do zeme, ale diváci sa naň len tak hrnuli. Mnohí ho dodnes berú na milosť ako zábavné guilty pleasure. Na katedrále Notre-Dame sa odohráva súboj Van Helsinga s Dr. Jekyllom/Mr. Hydeom.

Na konci s dychom

Klasické dielo francúzskej novej vlny od Jeana-Luca Godarda je zaujímavým mixom kriminálky a odľahčenej romantiky. V hlavných úlohách sa nezabudnuteľne zaskveli Jean-Paul Belmondo a Jean Seberg.

A keďže sa nachádzame v Paríži, nesmú chýbať ani zábery na katedrálu Notre-Dame. Môžeme ju vidieť v niekoľkých scénach, vrátane tej, v ktorej sa Bellmondov kriminálnik zoznámi s krásnou začínajúcou novinárkou v podaní Jean Seberg.

Charade

Mix romantiky a mysteriózneho thrilleru s Hitchcockovským nádychom. To je Charade od Stanleyho Donena. Hlavné úlohy si vo filme zahrali Cary Grant a Audrey Hepburn. Príbeh hovorí o mladej Regine, ktorá sa po návrate do Paríža dozvedá, že jej manžel je nezvestný.

A akoby to nestačilo, zmizli aj všetky jeho peniaze. Katedrálu Notre-Dame môžeme vidieť v pozadí scény, keď sa Regina a jej priateľ Peter stretnú, aby rozlúskli záhadu jej zmiznutého manžela. Snímka si odniesla jednu nomináciu na Oscara za najlepšiu pieseň.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
"Hviezdou" požiaru Notre Dame sa stala česká speváčka a jej selfie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME