Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Kauza mastný chlieb pokračuje. Farkašovský sa uštipačne vyjadril v statuse na adresu Slovákov

Poslanec SNS poskytol stanovisko k hoaxu, ktorý zdieľal.


V tejto krajine sa dejú zvláštne veci. Z nášho meme, v ktorom figuruje mastný chlieb, sa stala celoslovenská kauza. Poslanec za SNS Karol Farkašovský satirickú fotomontáž zdieľal ako reálnu vec v statuse, ktorý spojil s nariekaním nad nenažranosťou obchodníkov.

K veci sa vyjadrili viacerí politici, referovali o nej mnohé médiá (aj v Česku) a dostala sa dokonca aj do večerného spravodajstva. Po dlhom čakaní na pokračovanie sa ku kauze konečne vyjadril aj sám pôvodca hoaxu, poslanec Farkašovský.

V statuse si priznal chybu a ospravedlnil sa.

To bol vtip.

Všetci sú zlí, len on nie

Sebareflexia a pokora sú medzi našimi volenými zástupcami skutočne vzácne vlastnosti a Farkašovský nevyužil príležitosť zachovať sa hrdo, odborne a slušne a napraviť svoju chybu. Alebo aspoň nechať vec vyšumieť do stratena. Namiesto toho priniesol status plný arogancie, z ktorého sme sa dozvedeli, že za vzniknutú situáciu môžeme vlastne my všetci, občania Slovenska a internet, ktorý je príliš slobodný. Pôvodný príspevok, ktorý bol zdrojom hoaxu, medzitým zmazal.

„Krajec chleba s masťou a cibuľou… skoro spôsobil na internete všeľudové povstanie. Súdiac podľa množstva ohlasov to navonok vyzerá, akoby môj status ohrozil budúcnosť Slovenska, týmito uštipačnými slovami hneď v úvode sa Farkašovský snaží bagatelizovať svoj omyl. Cielene pritom ignoruje fakt, že problémom nie je nejaký fiktívny kus chleba, ale to, že poslanec Národnej rady šíri klamstvá.

Mohlo by ťa zaujímať:

Chlieb s masťou pobláznil Slovákov. Politici z neho spravili hoax a meme zdieľali ako skutočnosť

Následne sa snaží vinu za kauzu preniesť z vlastných pliec na celú krajinu: „V skutočnosti sa ukázalo, aké je Slovensko krehké, emocionálne rozpoltené, rozhádané až nenávistné.“ Opäť nie je prítomný ani kúsok sebareflexie.

Jediný bod, v ktorom Karol Farkašovský čiastočne zmiernil tón, je kritika vysokých cien občerstvenia na vianočných trhoch. Uznal, že niekedy za vysoké ceny skutočne nemôžu predajcovia, ale sú k nim dotlačení kvôli drahým nájmom stánkov.

Satira nevznikla včera

Status poslanca Farkašovského pôsobí dojmom, akoby považoval satiru a vtipy za nejakú novú a šokujúcu silu, s ktorou sa ľudia na Slovensku nedokážu vyrovnať. Ten problém má však očividne len on sám a ďalší ľudia, ktorí jeho hoaxu uverili.

Vtipné obrázky sa slovenským internetom šíria už vyše dve desaťročia a satira v iných formách je ešte oveľa staršia.

Za prvý humoristicko-satirický slovenský časopis je považovaný Černokňažník, ktorého prvé číslo vyšlo už v roku 1861. Rok po vzniku Československej republiky začal vychádzať humoristický časopis Kocúr. Troška ironické je to že ho vydávala Slovenská národná strana, ktorá však s tou súčasnou nemá okrem názvu nič spoločné. Už v roku 1919 sa tam objavil vtip o chlebe!

Profimedia
vzťah, rozchod, nevera, partnerská hádka, žiarlivosť

Odporúčame prečítať:

Ako spoznáš, že ti tvoj partner zahýba? 8 znakov toho, že u vás nie je všetko v poriadku

Z povojnových rokov je známy zasa časopis Roháč. Ten vychádzal v rokoch červenej totality a aj napriek tomu, že komunistický režim sa bral príliš vážne a ku kritikom sa správal veľmi tvrdo, na stránkach Roháča sa objavovali žarty uťahujúce si z vtedajších spoločenských pomerov a problémov ako vysoké ceny či korupcia.

Humor musí byť slobodný

„Ukazuje sa, že dôsledná kontrola internetu je nesmierne potrebná, priam životne dôležitá. Internet nesmie byť motiváciou k názorovej nenávisti. Ani za cenu žartíkov,“ tieto Farkašovského slová môžu znieť nevinne, avšak medzi riadkami sa dá nájsť aj niečo temné. Ako si takúto kontrolu predstavuje?

„Dôsledná kontrola internetu“ sa dá čítať ako „cenzúra a obmedzovanie slobody prejavu“. Z veľmi všeobecných vyjadrení sa nedá jednoznačne povedať, čo má Farkašovský na mysli. Avšak to, že pod vlastným statusom po krátkom čase vypol možnosť pridávať komentáre, hovorí samo za seba. Jedno je isté – v krajine, kde sa nedá slobodne komunikovať, vyjadrovať sa a žartovať, nikto z nás naozaj nechce žiť.

Ešte horšie, ako keď je humor umlčiavaný, je, keď ho zotročí štátna moc. Príkladom môže byť už spomínaný Kocúr. V časoch vojnového slovenského štátu sa dostal pod kontrolu vládnucej HSĽS a stal sa nástrojom propagandy. V humoristickom časopise sa pravidelne objavovali protižidovské karikatúry, ktoré pomohli pripraviť pôdu pre niečo, čo sa radí k najhorším zločinom 20. storočia…

Kritické slová od občanov

Hoci poslanec vypol možnosť komentovať status, predtým, ako tak urobil, ľudia stihli pridať niečo cez 30 komentárov. Okrem pritakávačov a zopár zmätených jedincov, ktorým stále nedochádza, čo sa vlastne stalo, sa vyjadrilo aj niekoľko kritických občanov:


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.