Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel

Parlamentné voľby sú predo dvermi, a preto sa naskytá skvelá príležitosť pripomenúť si, ako sa tu vládlo za uplynulé štyri roky. Už samotné formovanie vlády prinieslo mnohé veľké sklamania, ktoré predznamenali roky plné napätia a šokujúcich odhalení.

Naposledy sme o zložení Národnej rady rozhodovali v marci 2016. Výsledkom volieb sa stala štvorkoalícia so zložením Smer, SNS, Most-Híd a Sieť. Napriek deklarovanej „stabilite“, ktorú podľa Roberta Fica Smer zaručuje, za štyri roky koalícia stratila jednu stranu, vystriedali sa dvaja premiéri a koaličná zmluva bola dvakrát upravovaná.

Žiaľ, ako asi každej vláde v slovenskej histórii, ani tretej Ficovej a Pellegriniho vláde sa nevyhlo množstvo káuz a škandálov. Keď sme si mysleli, že horšie to už byť nemôže, opäť vyplávala na povrch nejaká špina. Toto sú politické témy, ktoré nás počas uplynulého volebného obdobia najviac hnevali:

Bašternák

Veľmi krátko po vzniku koalície prišiel prvý veľký škandál. Médiá zverejnili správy o pochybných kšeftoch Ladislava Bašternáka, počas ktorých sa nelegálne obohacoval na vratkách DPH. Išlo o milióny eur. Postupne sa vynárali dôkazy o prepojení smeráckych špičiek na Bašternáka a viacerí prominentní predstavitelia mali problém.

https://www.instagram.com/p/Bp6jJtZgQBD/

Najčastejšie sa spomínalo meno ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý od podnikateľa kúpil podiel vo firme B. A. Haus. Robert Fico bol medzitým Bašternákovým susedom v komplexe Bonaparte. V parlamente silneli hlasy, ktoré žiadali Kaliňákovo odstúpenie, minister vnútra ale pokusy o odvolanie ustál. Ladislava Bašternák skončil za mrežami v novembri 2018.

Vzostup a pád Siete

Radoslav Procházka, príjemne pôsobiaci právnik s kvalitným vzdelaním a skúsenosťami, bol pred pár rokmi vychádzajúcou hviezdou slovenskej politiky. Samozvaný „gazda pravice“ sa zviditeľnil v prezidentských voľbách 2014 a následne založená strana Sieť sa tešila popularite.

profimedia.sk

Parlamentné voľby nadšenie schladili a namiesto očakávaných 10-15 %, získala Sieť len 5,6 %. Horko-ťažko preliezla do NR SR. Hoci sa najprv zdalo, že vznikne široká pravicová koalícia, Sieť vytvorila vládu so Smerom, SNS a Mostom. Nie je jasné, prečo tak urobila. Možno Fico silno tlačil, možno sa Procházka zľakol nárastu ĽSNS a možno len túžil podieľať sa na moci.

Sieť sklamala všetkých tých, ktorí jej verili, a jej preferencie padli na dno. Opustili ju viacerí kľúčoví členovia. Kríza vyvrcholila, keď 10.9.2016 vznikla nová vládna koalícia bez Siete.

Dankova hodnosť a rigorózka

V januári 2017 sme sa dozvedeli, že Andrej Danko bol povýšený do hodnosti kapitána v zálohe. Nikto ale nevedel vysvetliť, prečo je tejto pocty hoden. Danko sa bránil, že hodnosť si „zaslúžil“ a je „priamo úmerná jeho veku a vzdelaniu“. V tomto tvrdení zostal zrejme dosť osamotený a prischla mu prezývka Kapitán.

https://www.instagram.com/p/B8e9lbYHd14/

Ďalšou kauzou pána Kapitána sa stala jeho rigorózna práca. Novinári odhalili šokujúcu pravdu – v rigorózke sa nachádzali celé pasáže odslova-doslova skopírované z učebníc. O ľahostajné rozdávanie titulov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici sa zaujímala aj polícia, no vyšetrovanie bolo zastavené.

Plavčanove eurofondy

V lete 2017 sa vyplavila na povrch vážna kauza, ktorá sa týkala prerozdeľovania eurofondov v prostredí vedy a výskumu. Milióny eur, ktoré mali podporiť slovenské vedecké parky, niekde uviazli. Od začiatku bolo divné napríklad to, že projekty hodnotili ľudia bez vhodnej kvalifikácie a osoby v jasnom konflikte záujmov.

Ako vyšlo najavo, dotácie putovali k firmám, ktoré toho s vedou nemali veľmi veľa spoločné. O problematickú situáciu sa zaujímala aj EÚ a zodpovedný minister Peter Plavčan (SNS) sa dostal pod veľký tlak. V tomto období vzniklo dnes už legendárne video „Ďakujem za vaše otázky“. Na konci augusta 2017 podal Plavčan demisiu a jeho pôsobenie v úrade je zvečnené dokonca aj v hre.

Únos Vietnamca

V lete 2017 bol vietnamskými úradmi unesený muž. Trinh Xuan Thanh bol kedysi vplyvnou postavou vietnamského ropného priemyslu a populárnym politikom, no neskôr sa kvôli obvineniam z korupcie dostal do nemilosti režimu. Z jeho nemeckého exilu ho odvliekli aj cez územie Česka a Slovenska. Práve naša krajina údajne zohrala veľkú rolu.

https://www.instagram.com/p/Bv30wXIg49H/

Veľa indícií napovedá tomu, že slovenský rezort vnútra bol do únosu zapojený a vietnamskej strane požičal vládny špeciál na let do Moskvy. Naše úrady dokonca klamali Poliakom o tom, že na palube sedí aj minister Kaliňák. Za spoluúčasť na nie celkom legálnom čine nebol nikto potrestaný, Slovensko akurát dva a pol roka po udalosti vyhostilo vietnamského diplomata.

Nákupy vojenskej techniky

Ministerstvo obrany sa pod vedením Petra Gajdoša pokúšalo nákupmi nového vybavenia konečne nahradiť mnohú zastaranú techniku. Ide o úctyhodný cieľ, no jeho prevedenie pokrivkávalo. Ministerstvo čelilo kritike za obstarávanie bez súťaže, ktoré sa dotklo výberu samohybných húfnic, obrnených transportérov aj radarov.

https://www.instagram.com/p/BpY-RO3gIyq/

Celé roky sa naťahoval nákup obrnených transportérov. Na jeseň 2017 sa rezort obrany rozhodol pre nákup strojov od fínskej firmy Patria, ktoré by do výzbroje boli zaradené s úpravami od slovenských výrobcov. Výber prebiehal bez súťaže a cena nákupu bola príliš vysoká. Po kritike zo všetkých strán sa v obstarávaní nepokračovalo a vec sa momentálne nachádza v bode mrazu.

Kuciakova vražda

Len pred pár dňami sme si pripomenuli druhé výročie chladnokrvnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Každý z nás si pamätá, čo robil v momente, keď sa dozvedel správu o tejto udalosti. Väčšine ľudí prebehli hlavou spomienky na 90. roky a uvedomili si, že sa stalo niečo veľmi, veľmi zlé.

https://www.instagram.com/p/B75pUjEnTzZ/

Vražda talentovaného investigatívneho novinára predstavovala zlom, ktorý upriamil pozornosť na nejednu špinavosť v tomto štáte. Mobilizovali sa médiá aj občianska spoločnosť a v konečnom dôsledku táto tragédia viedla k pádu tretej Ficovej vlády. Je smutné, že polícia novinárovi neposkytla ochranu ani po tom, čo sa sťažoval na nechutné vyhrážky zo strany Mariána Kočnera.

Hlavná štátna radkyňa

Po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa verejnosť začala zaujímať o pôsobenie talianskej mafie na východnom Slovensku. Zaujímavou postavičkou v tejto schéme bola Mária Trošková. Bývalá modelka v minulosti zakladala firmy s Talianmi, ktorí boli sledovaní bezpečnostnými zložkami, alebo dokonca už sedia v base. S Antoninom Vadalom dokonca udržiavala milenecký vzťah.

Ako švihnutím čarovného prútika sa v roku 2014 Trošková zrazu objavila v úlohe asistentky poslanca. O rok neskôr sa už pýšila titulom hlavná štátna radkyňa na úrade vlády. Môžeme len hádať, s čím všetkým vtedajšiemu premiérovi pomáhala…

Ako potvrdil taliansky súd, v čase svojho pôsobenia v bezprostrednej blízkosti Roberta Fica Trošková stále udržiavala intenzívny kontakt s dnes už odsúdeným Vadalom. Celkom „prúser“. Na konci februára 2018 sa Mária Trošková vzdala svojej funkcie.

Poľnohospodárske dotácie

Jednou z tém, ktoré vo svojej práci rozoberal Ján Kuciak, boli pochybné dotácie pre poľnohospodárov. Dlhé roky to u nás na Slovensku fungovalo tak, že ľudia mohli dostať príspevok z eurofondov na obhospodarovanie pôdy, na ktorej reálne nič nemuseli pestovať. Stalo sa tak, že peniažky prúdili na holé lúky alebo dokonca betónové plochy.

profimedia

Za tento stav do istej miery zodpovedá aj európska legislatíva, ktorá vyplácanie dotácií neviaže k produkcii – peniaze dostaneš, či už si niečo vypestoval alebo nie. Ján Kuciak a ďalší novinári upozorňovali na situáciu, ktorá bola kritická hlavne na východe krajiny. Z pochybného systému profitovali aj skupiny organizovaného zločinu.

Kočnerove chápadlá

Podnikateľ Marián Kočner si za dlhé roky dokázal vytvoriť masívnu sieť partnerov a služobníkov vo všetkých oblastiach verejného života – v médiách, v biznise, na súdoch, v polícii aj najvyššej politike. Celkom prirodzene sa vďaka týmto kontaktom len málokedy musel obávať, že by sa dostal do problémov so zákonom, a získal pocit, že si môže dovoliť čokoľvek.

https://www.instagram.com/p/B1JZRlSH8Dt/

Tieto časy sa ale skončili a Kočner je na tom veľmi zle. Z rôznych úradov s hanbou odchádzajú ľudia, o ktorých vyšlo najavo, že s ním udržiavali kontakt. Špecializovaný trestný súd udelil Kočnerovi trest 19 rokov za mrežami v kauze zmenky. Popritom je jedným z hlavných obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kde mu hrozí 20 rokov až doživotie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.