Čo má robiť človek, ktorý by sa rád ako dobrovoľník podieľal na značkovaní chodníkov? Kde a ako sa môže prihlásiť?
Stačí, keď napíše žiadosť na moju e-mailovú adresu alebo na adresu ustredie@kst.sk s uvedením svojich kontaktov, miesta bydliska alebo regiónu, kde by chcel vykonávať prácu značkára. Ja potom prepošlem jeho žiadosť na predsedu daného značkárskeho regiónu, ktorý bude uchádzača o značkovanie kontaktovať.
Ďalší postup je nasledovný:
- Záujemca o značkovanie bude priradený ku skúsenému značkárovi a jednu značkársku sezónu sa s ním bude učiť a zúčastňovať na značení.
Túto činnosť môže vykonávať aj ako nečlen KST, ale nasledovne v ďalších krokoch už musí byť členom KST.
- Po zhodnotení jeho práce mu bude na žiadosť predsedu komisie značenia umožnené absolvovať značkársky kurz (školenie), ktorý končí záverečnými skúškami.
- Následne bude môcť vykonávať značkárske práce aj sám (väčšinou vo dvojici z dôvodu bezpečnosti).
- Príkazy na vykonávanie práce dostáva od svojho predsedu komisie značenia a prácu vykonáva len vo svojom regióne a na trasách, ktoré dostane pridelené.
Akým spôsobom sú vypočítavané orientačné časy na značeniach?
Na výpočet časov uvádzaných na jednotlivých smerových tabuľkách sa používa matematický vzorec odvodený od švajčiarskeho nomogramu, v ktorom je základom vzdialenosť medzi jednotlivými turistickými miestami (TIM), nadmorská výška v mieste týchto TIM a členitosť terénu. Samozrejme, vychádza sa z priemernej rýchlosti určenej na 4 km za jednu hodinu.
Vieme, že rýchlosť presunu je u rôznych turistov rozdielna, ale toto je taký priemer. Z tohto dôvodu je uvádzaný čas len orientačný. K použitiu časových údajov a použitiu matematického vzorca na výpočet času presunu sa na Slovensku prešlo z dôvodu členitosti terénu. V ČR sa používajú kilometre vzdialenosti.
Už v roku 2020 sa hovorilo o tom, že na turistických trasách budú QR kódy. Aké informácie turistom poskytujú? Ako tento projekt napreduje? Máte zaevidované, koľko takýchto QR kódov sa už na turistických cestách nachádza?
Umiestňovanie QR kódov na smerovníkoch je v pláne už dlhšiu dobu, ale len v tomto roku dochádza k realizácii tohto zámeru. Vo vývoji značkárskeho programu, ktorý k svojej činnosti používame, sa zapracováva prideľovanie QR kódov. Tie budú umiestňované zatiaľ len na TIM na dôležitých miestach.
Po načítaní uvedených QR kódov bude na mobilný telefón prenesený uložený obsah ako rôzne fakty a zaujímavosti, o mieste, kde sa turista nachádza. Zatiaľ máme najväčšie problémy s napĺňaním týchto informácií do odkazov v QR kódoch. Predpokladám a chcel by som, aby QR kódy boli na smerovníku umiestňované už od budúcej značkárskej sezóny.
Plánujú sa nejaké ďalšie novinky alebo technologické inovácie v oblasti značenia turistických chodníkov?
Ďalšou plánovanou novinkou je umiestňovanie mapiek o rozmeroch zhruba o niečo väčších ako formát A4 na dôležité smerovníky so zvýraznením miesta na mapke, kde sa momentálne turista nachádza.
Tieto a aj ďalšie novinky v značení turistických trás sú ale závislé od finančnej podpory, ktorú KST získava od ministerstva a rôznych ďalších štátnych, ale aj súkromných organizácií. Momentálne Značenie KST prešlo spod Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pod novovzniknuté Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.
Po prevode pod nové ministerstvo je finančná dotácia na našu prácu v prospech, môžem povedať, miliónov ľudí zatiaľ v nedohľadne. Je to škoda a našou nečinnosťou dochádza k poškodzovaniu značenia. Máme v evidencii a staráme sa o vyše 15 500 km peších, lyžiarskych, jazdeckých a vozičkárskych trás, ktorých obnova značenia by mala byť v trojročnom cykle. V prípade obmedzenia alebo dokonca nezískania žiadnej dotácie je však ohrozená.