So sociálnymi sieťami prichádzajú nové psychické choroby a rôzne syndrómy. Možno si už aj ty počul o syndróme, ktorý sa skrýva pod skratkou FOMO (fear of missing out).
Ide o syndróm, pri ktorom máte pocit, že neustále o niečo prichádzate, či už je to párty s kamošmi, nový post na Instagrame alebo článok o Gorille. Momentálne však existuje nový druh tohto syndrómu, ktorý sa viaže na jedlo. Informoval o ňom web unilad.
Čo to je FOMO?
Základ syndrómu FOMO je v tom, že máš neustále strach z toho, že ti niečo uniká. Keď nepôjdeš na tú párty s kamošmi v piatok, tak ťa už na ďalšiu nezavolajú a možno prídeš o skvelé zážitky. Ale ty by si si možno rád oddýchol. Zrazu sa ocitáš v dileme či ísť alebo neísť.
FOMO sa však viaže aj na sociálne siete. Mnoho ľudí doslova nedokáže pustiť mobil z ruky a neustále si musia sledovať všetky upozornenia, scrollovať sociálne siete a pozerať sa, či im náhodou nepribudol nejaký follower.
Tento syndróm však nie je len tak nejaký novodobý výmysel. Je naň vytvorených hneď niekoľko odborných štúdií. Niekedy sa ľudia trpiaci syndrómom FOMO cítia osamelí, smutní alebo jednoducho nejak vylúčení z kolektívu. Môže to byť aj dôsledkom toho, že neustále vidia na sociálnych sieťach, ako sa všetci bavia a oni pritom len pozerajú do mobilu. Realita na sociálnych sieťach vie byť poriadne skreslená.
Syndróm FOMO z jedla
Novodobá forma tohto syndrómu sa týka jedla. Človek má jednoducho pocit, že niektoré jedlá mu nemôžu uniknúť. Asi sme už všetci zažili ten moment, keď sme si museli rozopínať gombíky a povoľovať opasky, lebo by nám iba „oči jedli“. A práve to sa deje pri syndróme FOMO spôsobeným jedlom. V jednoduchosti povedané: sme nenažraní.
Máme doma navarené jedlo, no niekto nám ponúkne pizzu, tak neodmietneme. Alebo sa ocitneme niekde na oslave, a aj napriek tomu, že sa snažíme zdravo jesť, zoberieme si ten punčák a zajeme to aj tými tyčinkami. Alebo ideš na obed s kamošmi a všetci si dajú niečo zaujímavé a ty to, čo vždy, aj keď si sa rozhodoval 20 minút, a potom to končí tým, že im pozeráš závisťou do taniera.
Tento syndróm sa prejavuje tým, že ti stačí vidieť nejaké lákavé jedlo a začne ti byť ľúto, že si ho nemôžeš dať alebo, že si si ho nedal.
A môže sa u teba prejavovať aj pri obyčajnom scrollovaní sociálnych sietí. Stačí, že vidíš fotku palaciniek s nutellou alebo nejaký ten fastfood a máš pocit, že by si bol najradšej na mieste toho človeka a jedol to jedlo. Tento syndróm sa spája aj s rôznymi zvykmi, napríklad, keď si musíš vždy nachystať veľa rôznych slaných pochútiek k pozeraniu filmu.
Čo je zaujímavé, tento syndróm sa spája striktne len s nezdravým jedlom. Málokedy u niekoho karfiol vyvolá podobný pocit. Mnohokrát jedlá, ktoré vidíme na sociálnych sieťach, nie sú ničím výnimočné a zväčša sme ich jedli aj my. Máme na ne chuť, lebo sú krásne naaranžované, no možno, keby sme si ich dali, zistili by sme, že sme na to vlastne ani nemali chuť.
Áno, všetci máme radi nezdravé jedlá a je v poriadku si ich raz za čas dať. No netreba to s nimi preháňať. Treba si tiež uvedomiť, že len málokedy niekto, kto je 5x do týždňa super zdravé obedy, o tom informuje aj na sociálnych sieťach. Nie. Odfotí si tú pizzu, ktorú si dá v šiesty deň. A ty máš potom pocit, že dievča má taký dobrý zadok a tehličky na bruchu z pizze. Sociálne siete treba brať s nadhľadom.
Ako sa vyhnúť tomuto syndrómu?
Odborníci tvrdia, že si treba najprv uvedomiť, že zdravé jedlo nie je dobré len pre našu postavu. Práve hlavne pre naše zdravie a správne fungovanie tela a čuduj sa, aj psychického zdravia.
Nie je nič zlé na tom, keď si dáš raz za čas niečo nezdravé, ale to neznamená niekoľkokrát do týždňa. Treba si tiež pretriediť sociálne siete a pridať si ne radšej ľudí, ktorí varia zdravo a svojimi zdravými jedlami ťa inšpirujú.
Zdroj: unilad