9 činností, ktoré pravidelne robíš, no nevieš, že nepriaznivo ovplyvňujú tvoje zdravie

No minimálne špáradlo na zuby používaš určite…

Zdroj: © Profimedia

Tieto činnosti robíš pravdepodobne na dennej báze. Netušil si však, ako negatívne ovplyvňujú tvoje zdravie. Tak sa vrhni na čítanie, nech vieš, čomu sa v budúcnosti vyvarovať.

1. Zadržiavanie kýchnutí

Nutkanie na kýchnutie sa dá potlačiť jednoduchým priložením prsta na spodok nosa. Je to skvelý spôsob, ako zabrániť spoločenskej samovražde a nepodľahnúť svojmu nepodmienenému reflexu uprostred dôležitej porady. Prípadne neofŕkať novú potenciálnu nápadníčku polievkou hneď na prvom rande.

Je tu však jedno veľké ale – nie je to zdravé. Primárna funkcia kýchania je očistiť naše telo od rôznych baktérií, vírusov, prachu či iných drobných častíc, ktoré sa nám dostali do nosa. Tým, že tomuto aktu zabránime, zároveň nútime naše telo ponechať si týchto parazitov ešte o niečo dlhšie.

© Profimedia

2. Používanie špáradiel

Žiadny zubný lekár vám neodporučí po jedle dočistiť zuby špáradlom. Hoci špáradlo nie je škodlivé pre samotné zuby, škrípajúci vzťah má najmä s ďasnami. Omnoho užitočnejšie je použiť dentálnu niť alebo si vypláchnuť ústa vodou.

© Profimedia

3. Šupky zo semiačok

Slnečnicové či tekvicové semiačka. Sám si ich nekúpiš, no keď ťa niekto ponúkne, už si chrumkáš jedna radosť. Ani ti nenapadne olúpať ich rukami – o túto prácu sa predsa postarajú zuby. Šupku potom vypľuješ a život ide ďalej. Kto by bol povedal, že aj takáto banalita môže mať zdravotné následky?

Stomatológ pozná skúseného konzumenta semienok podľa zubov – majú veľmi špecifické poškodenia. Okrem rizika dolámaných zubov netreba opomenúť fakt, že semienka sú bohaté na tuky, takže pre naše telo predstavujú v nadmernej konzumácii kalorickú bombu. Ľudia s problémami so žlčníkom by sa im teda mali všeobecne vyhýbať – aj tým ošúpaným.

© Profimedia

4. Volanie prírody

Už vám hodnú chvíľu ide mechúr rozdrapiť, no máte niečo rozrobené a chcete to dokončiť. Nepochybne vám je táto situácia známa. Namiesto toho, aby ste svoje ctené pozadie deportovali na toaletu, sa krútite na stoličke ako paragraf a zadržiavate až do poslednej chvíle.

Určite vám musí byť jasné, že čo chce ísť von a nejde, to vám škodí. Platilo to pri kýchaní a platí to aj teraz. Toto zbytočné zadržiavanie nepriaznivo ovplyvňuje ako močový mechúr, tak aj obličky či črevá.

© Profimedia

5. Umývanie vlasov horúcou vodou

Po náročnom dni sa vám hádam nič nežiada viac ako prúd vriacej vody, pri ktorom sa konečne trochu uvoľníte. Okrem toho, že má horúca voda zázračné relaxačné účinky, však aj škodí. Môže spôsobovať bolesti hlavy a rovnako aj menšie závraty. Ako bonus, horúca voda stimuluje mazové žľazy, ktoré sa nakoniec premôžu k aktivite… a zamastia ti vlasy.

© Profimedia

6. Hryzenie tvrdých predmetov

Počas písomky si nepochybne aj ty rád zahryzneš do pera či ceruzky, však? Tak to nerob. Po prvé, je to nechutné, pretože to pero s najväčšou pravdepodobnosťou nie je tvoje, po druhé, ničíš si tým zuby a ďasná. A hlavne, prosím ťa, za žiadnu cenu neotváraj zubami fľaše od alkoholu, lebo štrbavý a „nadzinganý“ si tú frajerku fakt nikdy nenájdeš.

© Profimedia

7. Čítanie v posteli

Pokiaľ sa vieš v posteli usadiť na štýl prehltnutého pravítka, tak je všetko v poriadku. Tak si pokojne čítaj. Problém je v tom, že množstvo ľudí to nedokáže a posteľným krčením nad knihou poriadne deptá svoju chrbticu. Ako bonus si lepia knihu na tvár alebo ju čítajú ležiac naboku, čo neprimerane zaťažuje ich oči.

© Profimedia

8. Žuvačka

Žuvanie žuvačky naštartuje produkciu žalúdočných kyselín. Z tohto dôvodu sa neodporúča žuť žuvačku tesne pred jedlom. Pokiaľ teda, samozrejme, nemáš záľubu v zbieraní rôznych zdravotných diagnóz, ako napríklad gastritída alebo žalúdočné vredy. Alebo pokazené zuby, pretože aj tie sú jedným z následkov nadmerného žuvania.

Je vedecky dokázané, že žuvanie žuvačky pomáha uchovávaniu informácií v dlhodobej pamäti. Ako príklad môže poslúžiť študent, ktorý pri učení žuje žuvačku a rovnako učiní aj pri písaní testu. Vďaka tomu sa mu učivo „spojí“ so žuvačkou a rýchlejšie si spomenie. Opačný efekt má žuvačka na krátkodobú pamäť. Jej žuvanie nás rozptyľuje, takže sa nesústredíme na to, čo sa okolo nás deje.

© Profimedia

9. Na záchode s mobilom

Dnes je už celkom bežná vec scrollovať Instagramom, zatiaľ čo tróniš na toalete. To nič nemení na fakte, že to nie je zdravé. Po prvé, pobyt na záchode dlhší ako päť minút ti zvyšuje tlak v žilách.

Po druhé, takmer nikto nemá mobil špeciálne určený na používanie na toalete. Takže si ho po vykonaní práce zoberie do izby, kuchyne alebo kamkoľvek inam. V preklade teda roznáša baktérie po celom byte.

© Profimedia

BONUS: Čistenie nosa vatovými tyčinkami

Smrkanie nie je jediný spôsob, ako si prečistiť nos. V tomto prípade môže pomôcť aj vatová tyčinka. Je to veľmi efektívne riešenie najmä pre ľudí s podráždeným nosom, ktorým klasické smrkanie spôsobuje bolesti alebo aktivuje krvácanie. Samozrejme, treba na to ísť logicky a dávať si pozor, aby sme si tyčinku nevrazili až do mozgu.

© Profimedia


Reagujte!
Grr Grr
12
Grr
Fuuj Fuuj
69
Fuuj
Fňuk Fňuk
12
Fňuk
Jeej Jeej
17
Jeej
Uups Uups
33
Uups
Haha Haha
63
Haha
Woow Woow
220
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 nešťastných vecí, ktoré robia presný opak toho, na čo boli vyrobené

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME