Približne polovica populácie trpí nedostatkom vitamínu D, čo predstavuje závažný zdravotný problém s ďalekosiahlymi dôsledkami. Tento esenciálny vitamín zohráva kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách – od zdravia kostí cez podporu imunitného systému až po kardiovaskulárne funkcie a hormonálnu rovnováhu. Významne sa podieľa aj na správnom vývoji plodu počas tehotenstva.
Okrem toho má vitamín D zásadný vplyv na reguláciu a expresiu viac než 200 génov. To je mimoriadne dôležité pri geneticky podmienených ochoreniach. Niektoré vedecké štúdie dokonca naznačujú jeho potenciálny protinádorový účinok. Napriek týmto faktom, ako uviedol všeobecný lekár pre deti a dorast Martin Matejka, sa hladiny vitamínu D na Slovensku bežne nevyšetrujú.
„Sú prípady, napríklad detí s opakovanými zlomeninami vo veku 8 až 10 rokov, keď aj v spolupráci s chirurgami stanovíme hladinu vitamínu D. Musím povedať, že z vyšetrení vyšlo, že ani jedno z tých detí nemalo dostatočnú hladinu vitamínu D,“ podotkol lekár. Podľa jeho skúseností mali dostatočnú hladinu vitamínu D len dojčatá, ktorým lekári odporúčajú pravidelne užívať prípravky s týmto vitamínom.
Kedy je potrebné kontrolovať a dopĺňať vitamín D
Matejka zdôrazňuje, že kontrola hladiny vitamínu D je obzvlášť dôležitá u detí s častou únavou, bolesťami svalov, zubnými kazmi alebo svalovými kŕčmi. Dopĺňanie vitamínu D je podľa odborníka mimoriadne prospešné predovšetkým pre deti do piatich rokov, dospievajúcich, tehotné ženy a ženy po menopauze.

Špeciálnu pozornosť by tomuto vitamínu mali venovať aj pacienti s chronickými ochoreniami, najmä tí, ktorí trpia problémami tráviaceho traktu ako Crohnova choroba, celiakia, cystická fibróza alebo zápalové ochorenia čriev.
Lekár tiež objasnil, prečo je takmer nemožné získať dostatočné množstvo vitamínu D len prostredníctvom stravy. „Naozaj 20 kilogramov tepelne upravených kuracích pŕs alebo 25 vajec denne nezje nikto a aj tak by sme dostali len 10 percent vitamínu D z potravy,“ podotkol výstižne.
Dodal, že v našich zemepisných šírkach je jediným efektívnym spôsobom dosiahnutia adekvátnej hladiny vitamínu D, najmä v zimných mesiacoch, pravidelné a dlhodobé užívanie výživových doplnkov. Tento prístup je obzvlášť dôležitý pre rizikové skupiny obyvateľstva.