Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Shutterstock

Každý pár zasiahne rutina a stereotyp. Psychologička radí, ako si zachrániť vzťah

Aj na láske sa dá spoločne zapracovať.

Nie je žiadnym tajomstvom, že aj vzťah, ktorý sa javí ako dokonalý, narazí na určité prekážky. V nasledujúcom článku sa zameriame na klasickú rutinu a stereotyp, do ktorého spadne väčšina párov. Nebudeme však na túto tému sami, pretože nám odborne poradila psychologička Mgr.et Mgr. Barbora Brzáková Krelová, ktorá pracuje v online poradni Mojra.

Zamilovaní až po uši

Počiatočná fáza je o intimite a spoznávaní, keď máte pocit, že ste stretli lásku svojho života, ktorú si chcete okamžite vziať. Prichádzate na to, koľko vecí máte spoločných, a neviete sa dočkať ďalšieho stretnutia. Hormóny a logika sa v tejto fáze málokedy zhodujú, pretože sa pristihnete pri tom, že robíte veci, ktoré ste doteraz nerobili. Kontrolujete telefón každých desať minút a odpisujete hneď, ako vám príde nová správa.

Mnohí túto fázu považujú za najkrajšie obdobie vzťahu, pretože je jednoduchá a bezstarostná. Ako ale iste viete, netrvá večne. Niektoré páry sa v prvej fáze tak veľmi nabažia toho druhého, že sa po jej skončení odlúčia. Dôležité je, aby ste mysleli realisticky a nečakali, že budete do konca života zamilovaní tak, ako ste boli v prvých mesiacoch stretávania sa.

vzťah, pár, láska, zamilovanie, dvojica, muž, žena
Shutterstock

Prebudenie

Druhou fázou je prebudenie, ktoré prichádza po najväčšej zamilovanosti. U niektorých párov je to pomalšie, u iných rýchlejšie. Prebudenie sa z rozprávky môže byť najprv desivé, pretože začnete vidieť veci trochu jasnejšie a také, aké sú. Možno si poviete, že bola chyba zamilovať sa do niekoho takého, pretože ste mali doteraz možnosť pozorovať len tú dokonalosť a jedinečnosť. Zrazu si všimnete, že váš partner má aj chyby, zlé návyky a už sa nespráva tak ako na začiatku.

Je úplne normálne, že po niekoľkých týždňoch či mesiacoch vyprchajú hormóny, začnete si všímať rozdiely, a dokonca môže prísť aj sklamanie, pretože čím väčšie bolo poblúznenie, tým viac kruté bude vytriezvenie. Ak ste išli do vzťahu s reálnymi očakávaniami, nič podobné vás nemusí čakať. Ak prejdete touto fázou, budete omnoho viac pripravení na tie ďalšie, pretože sa naučíte jednu dôležitú vec, a tou je, že nikto nie je dokonalý.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje