Každý Slovák ročne doslova vyhodí 150 eur do koša. Zbav sa tohto zlozvyku, ktorý robí až tretina národa

Máš tento zlozvyk aj ty?


Priemerná slovenská domácnosť ročne vyhodí potraviny v hodnote až 150 eur, pričom tento trend sa v posledných rokoch ešte zhoršuje. Kým pred piatimi rokmi sme vyhadzovali menej, dnes končí v koši o kilogram potravín na osobu viac. Napriek tomu, že na potraviny míňame približne pätinu rodinného rozpočtu a v porovnaní s ostatnými krajinami V4 platíme za ne najviac, stále vyhadzujeme značné množstvo jedla. Téme sa venoval portál Pravda.

Prečo vyhadzujeme to, za čo draho platíme?

Podľa prieskumov najčastejšie končia v koši zvyšky uvareného jedla, ktoré vyhadzuje až 65 percent domácností priznávajúcich sa k plytvaniu potravinami. Na druhom mieste je chlieb a pečivo (35 percent) a potom čerstvé ovocie a zelenina (20 percent).

Hlavným dôvodom vyhadzovania potravín je ich pokazenie, čo uvádza až 68 percent respondentov. Druhým najčastejším dôvodom je nesprávne pochopenie údajov o trvanlivosti – mnohí Slováci totiž nevedia rozlíšiť medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby.

Potraviny s označením minimálnej trvanlivosti sú často konzumovateľné aj po uplynutí uvedeného dátumu, ak sú správne skladované a nevykazujú známky pokazenia.

Ďalším významným faktorom je nakupovanie nadmerného množstva jedla, ktoré následne nestíhame skonzumovať. Tento problém uviedlo 28 percent opýtaných. Aj keď v porovnaní s niektorými západoeurópskymi krajinami, kde obyvatelia vyhadzujú až 250 kg potravín ročne (napríklad v Belgicku či Dánsku), sme na tom stále lepšie, každé plytvanie je v dnešnej dobe problematické.

Shutterstock

Ako znížiť potravinový odpad v domácnosti

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžu výrazne znížiť množstvo vyhadzovaných potravín:

1. Nakupuj s rozumom – na nákup nechoď hladný a vždy si priprav zoznam. Vyhni sa impulzívnym nákupom a nenechaj sa zlákať tzv. výhodnými akciami na potraviny, ktoré reálne nepotrebuješ.

2. Potraviny správne skladuj – dodržiavaj odporúčania na obaloch a využívaj teplotné zóny chladničky. Vrchné poličky sú ideálne pre syry a vajcia, stredné pre mliečne výrobky a údeniny a spodné pre rýchlo sa kaziace potraviny ako mäso či uvarené jedlo.

3. Nauč sa rozumieť označeniam na obaloch – potraviny s dátumom minimálnej trvanlivosti sú často konzumovateľné aj po uplynutí tohto dátumu, pokiaľ nevykazujú známky pokazenia. Naopak, potraviny s označením dátumu spotreby by sa po tomto dátume už jesť nemali.

4. Buď kreatívny – z prestarnutého ovocia priprav smoothie alebo koláče, zo zvyškov zeleniny polievky, zo šupiek chrumkavé čipsy. Var primerané množstvá jedla a zvyšky ihneď zamraz na neskoršiu konzumáciu.

Správnym uskladnením chleba a pečiva môžeš znížiť plytvanie týmito výrobkami až o 40 percent. Vákuované potraviny vydržia podstatne dlhšie čerstvé – napríklad balená uhorka môže zostať svieža až dva týždne.

Tieto jednoduché zmeny v spotrebiteľskom správaní môžu nielen ušetriť značné finančné prostriedky každej domácnosti, ale prispejú aj k zníženiu environmentálnej záťaže, ktorú spôsobuje nadmerná produkcia a následné vyhadzovanie potravín.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mäso, vajcia a nič iné. Prežila som 30 dní na carnivore diéte a toto som zistila


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné