Keď fajčenie zachraňuje životy. Cigareta v lietadle dokázala kedysi zabrániť katastrofe

Radšej zomrieť v starobe na rakovinu pľúc ako mladý pri leteckom nešťastí.


Dnes vo svete prevláda názor, že fajčenie je škodlivé nielen pre zdravie ľudí, ale aj pre životné prostredie. Vlády prichádzajú s návrhmi, ktoré by mali pomôcť znížiť percento fajčiarov v populácii a cieľom niektorých z nich je premeniť ich krajiny na krajiny nefajčiarov.

Svet fajčiarov

Ide o obrovský pokrok oproti situácii, ktorá vo svete prevládala pred niekoľkými desaťročiami. Fajčenie sa aktívne propagovalo všetkými možnými kanálmi a v jeho prospech sa vyslovovali dokonca aj lekári či vlády, uvádza IFL Science. Tento zlozvyk bol všeobecne akceptovaný a niekedy to vyzeralo tak, akoby fajčil každý, vždy a všade.

Profimedia

Z dnešného pohľadu je to niečo úplne nepredstaviteľné, ale v minulosti sa mohlo fajčiť aj vo vozidlách hromadnej dopravy. Dokonca aj v lietadlách! V 80. a v 90. rokoch sa začali vo svete objavovať kampane bojujúce proti fajčeniu, ktoré viedli ku zmenám zákonov a pravidiel pri cestovaní. Napríklad v USA bolo fajčenie na palube lietadiel zakázané v roku 1988.

Zákaz fajčenia v lietadlách určite potešil nefajčiarskych cestujúcich a znížil riziko vzniku požiaru, istým spôsobom však znížil aj bezpečnosť leteckej dopravy. Cigaretový dym totiž pre technikov predstavoval skvelú pomôcku na odhaľovanie miniatúrnych poškodení. Ako je to možné?

Odporúčame prečítať:

Nepraktické a otravné. 10 kúskov oblečenia, ktoré si chceš čo najskôr vyzliecť

Cigarety zachraňujú životy

Vo svojom princípe je to veľmi jednoduché! Vo veľkých výškach nastáva rozdiel medzi vnútorným tlakom v lietadle a vonkajším tlakom okolitého prostredia. V prípade, že sa v plášti lietadla nachádzajú nejaké miniatúrne štrbiny a trhliny, vzduch z lietadla je cez ne „vysávaný“ von.

Pokiaľ niekto v lietadle fajčí, čiastočky z dymu sa usadia na týchto štrbinách a vďaka tomu ich technici dokážu omnoho ľahšie spozorovať. Aj drobný nedostatok môže v krízovej situácii vážne ohroziť bezpečnosť letu, takže ani malé poškodenia nie sú maličkosťou.

Vďaka cigaretám sa preto v minulosti podarilo odhaliť prípady únavy materiálu a zabrániť tak leteckým nešťastiam, ktoré by pripravili o život desiatky či stovky osôb. Dnes majú tímy údržby k dispozícii moderné elektronické zariadenia, vďaka ktorým sa už nemusia spoliehať na usadený dym.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné