Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Zdroj: ©Focus Features / MovieStillsDB

Keď filmári čarujú z vody. 10 skvelých filmov, ktoré mali skutočne mikroskopický rozpočet

Títo režiséri rozhodne nepotrebovali milióny, aby dokázali natočiť parádne filmy.

Na to, aby človek natočil strhujúci film, naozaj nepotrebuje milióny. Mnoho skvelých snímok vzniklo prakticky „na kolene“ a za šialene málo peňazí. Vďaka talentu svojich tvorcov sa ale dokázali zapísať do pamätí divákov a neraz aj do histórie samotnej kinematografie.

V tomto článku si predstavíme 10 titulov rôznych žánrov, pri ktorých určite platí ono porekadlo „za málo peňazí, veľa muziky“.

1. Záhada Blair Witch

Kultový found footage horor Záhada Blair Witch od režisérskej dvojice Daniel Myrick a Eduardo Sánchez bol nespochybniteľným úspechom. Divákov síce rozdelil na dva tábory, kritické reakcie ale boli väčšinou veľmi spokojné. Mnohí o filme hovoria ako o najdesivejšom horore, aký bol kedy natočený. V centre príbehu je trojica študentov (Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael Williams), ktorí sa rozhodnú natočiť dokumentárny film v lesoch blízko mestečka Burkittsville.

Práve v nich má totiž prežívať duch záhadnej čarodejnice z Blair. Rozpočet snímky sa pohyboval v intervale 200- 500-tisíc dolárov, na box office ale dokázal trhnúť neuveriteľných 249 miliónov. Svoju úlohu zohrala šikovná marketingová kampaň a dokonale prepracovaná mystifikačná mytológia. Tá totiž lákala na skutočné zábery, ktoré sa po študentoch našli.

2. Mazacia hlava

Surrealistický horor Mazacia hlava bol prvým celovečerným filmom kultového Davida Lyncha. Rozpráva príbeh samotára Henryho (Jack Nance), ktorého priateľka Mary (Charlotte Stewart) porodí ohavné, zdeformované dieťa. Nedokáže sa oňho starať a odchádza, Henry teda s dieťaťom ostáva sám. Prepadá sa do hlbín šialenstva, desivých vízií a nočných môr.

Snímka vznikla za mimoriadne skromných 10-tisíc dolárov a medzi divákmi experimentálnych hororov sa stala veľmi populárnou. Na prvom premietaní sa síce zúčastnilo len 25 ľudí, ale chýr o tomto originálnom filme sa rýchlo rozšíril a napokon na box office dokázal utŕžiť 7 miliónov dolárov. Dnes sa právom teší kultovému statusu.

Ľudia sa podelili o najbizarnejšie problémy, ktorým museli čeliť v práci

Odporúčame prečítať:

Ľudia sa podelili o atypické problémy, s ktorými sa museli popasovať na pracovisku

3. Iná Zem

Pozoruhodná sci-fi dráma Iná Zem od Mika Cahilla rozpráva príbeh mladej Rhody (Brit Marling), ktorá ako 17-ročná nechtiac spôsobí dopravnú nehodu. Pri nej zahynie tehotná manželka a syn skladateľa Johna (William Mapother). Keď Rhodu prepustia z väzenia, rozhodne sa Johna vyhľadať a napokon sa s ním zblíži.

To všetko sa odohráva na pozadí objavu takzvanej „druhej Zeme“, planéty, ktorá je – zdá sa – úplne rovnaká ako tá naša (aj čo sa týka jej obyvateľov). Snímka bola natočená len za 100-tisíc dolárov, ale na box office sa jej darilo. Prepočítavala totiž tržby v hodnote takmer dvoch miliónov. Odniesla si aj pozitívne kritické reakcie a všetci, čo milujú pomalé a inteligentné sci-fi drámy, by si ju nemali nechať ujsť.

4. Stratené v preklade

Melancholickú dramédiu Stratené v preklade natočila talentovaná Sofia Coppola. Príbeh sa odohráva v Tokiu a rozpráva príbeh priateľstva starnúceho herca Boba (Bill Murray) a mladej a osamelej absolventky vysokej školy Charlotte (Scarlett Johansson). Obaja si v cudzom prostredí pripadajú stratení, ale počas niekoľkých dní sa výrazne zblížia.

Rozpočet snímky sa pohyboval vo výške 4 miliónov dolárov. Stratené v preklade si odnieslo nadšené kritické aj divácke reakcie, mnoho ocenení vrátane štyroch nominácií na Oscara (Sofia Coppola získala sošku za najlepší originálny scenár) a výborné tržby (viac ako 118 miliónov dolárov). Dnes má snímka povesť kultu a jedného z najlepších filmov Sofie Coppoly.

5. Paranormal Activity

Found footage horor Paranormal Activity od Orena Peliho rozpráva príbeh mladého páru v podaní Katie Featherston a Micaha Sloata, v ktorých dome zrejme straší. Aby zistili, čo sa uprostred noci vlastne deje, rozhodnú sa v čase svojho spánku nechať zapnutú kameru.

Paranormal Activity je šikovne natočený malý horor, ktorého rozpočet bol len 15-tisíc dolárov (v post-produkcii sa nafúkol na 215-tisíc). Hoci spočiatku ho bolo ťažké predať nejakému štúdiu, napokon do kín vyrazil pod hlavičkou Paramount Pictures. A stal sa obrovským hitom s tržbami v hodnote 193 miliónov! Okrem toho položil základ pre celú sériu viac či menej podarených sequelov.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.