Keď je záchrana životov prioritou. 10 parádnych a napínavých seriálov z lekárskeho prostredia

Pokiaľ máš rád medicínske drámy, tieto tituly by ti rozhodne nemali ujsť.

Zdroj: Buena Vista Television / moviestillsdb.com

Kvalitných seriálov z lekárskeho prostredia máme pomerne dosť. Preto sme sa rozhodli vytvoriť článok, v ktorom na jedno miesto zhrnieme tie najlepšie tituly (alebo aspoň väčšinu z nich). Hľadanie správnej diagnózy, napätie pri záchrane životov, stres, ale aj humor, nadhľad a sarkazmus.

To všetko nájdeš v nižšie uvedených seriáloch.

1. Pohotovosť

Známy seriál Pohotovosť vytvoril Michael Crichton a viackrát ho s úspechom vysielali aj naše televízie. V Pohotovosti sme sledovali tím lekárov, ktorí riešili náročné prípady, ale zároveň aj svoje súkromné starosti. Seriál bol kvalitne natočený, herecky bezchybný a napínavý.

S postupujúcimi sériami tradične kvalita klesala, ale ako celok ide dodnes o výborný seriál, ktorý by si nemal nechať ujsť žiadny milovník seriálov z medicínskeho prostredia.

2. Nemocnica Chicago Hope

90. roky sa, čo sa týka lekárskych seriálov, niesli v duchu spomínanej Pohotovosti a potom Nemocnice Chicago Hope. Druhý menovaný seriál vytvoril David E. Kelly a, čo si budeme hovoriť, oproti Pohotovosti išlo o slabší kúsok. O zlý seriál však určite nejde.

Tvorcovia dokázali do epizód primiešať napätie, emócie aj zaujímavé postavy v podaní kvalitných hercov (Mandy Patinkin, Adam Arkin či Peter MacNicol). Na dnešných divákov už zrejme bude pôsobiť zastarane, ale rozhodne má stále niečo do seba.

3. Scrubs

Originálny medicínsky sitcom Scrubs vznikol v hlave Billa Lawrenca a predstavil nám svojráznu skupinu lekárov nemocnice Sacred Heart Hospital. Každodenné lekárske prípady prinášajú síce aj napätie, ale prvoradý je tu humor, ktorý je mimoriadne uletený a miestami až surreálny. A je to sakramentsky veľká zábava! Ak si Scrubs doteraz nevidel, rozhodne by si to mal napraviť.

4. Dobrý doktor

Pozoruhodná dráma z pera Davida Shorea rozpráva príbeh mladého chirurga Shauna Murphyho (Freddie Highmore), ktorý trpí autizmom. To by mu na prvý pohľad mohlo prácu lekára komplikovať, lenže v tejto oblasti vykazuje veľké nadanie a dokáže pacientom zachrániť život.

Dobrý doktor sa vysielal pomerne krátko, má na konte len tri série (vysielali sa medzi rokmi 2017–2020), ale ide o kvalitne natočenú drámu s výborným Freddiem Highmoreom v hlavnej úlohe. Určite sa jej oplatí venovať pozornosť.

5. Klinika Grace

Vynikajúca lekárska dráma Klinika Grace, za ktorou stojí Shonda Rhimes, sa vysiela už od roku 2005 a ide o veľký hit posledných rokov. Na konte má už úctyhodných 16 sérií a ešte rozhodne nepovedal posledné slovo. Klinika Grace stavia na sympatický postavách, výborne napísaných scenároch a nenapodobiteľnej atmosfére, kde nie je núdza o emócie, ale aj humor.

Priazeň divákov a kritikov, ako aj množstvo ocenení, to všetko je v tomto prípade plne zaslúžené.

6. The Knick

V tomto prípade ti dávame do pozornosti mimoriadnu chuťovku. The Knick je výborná historická dráma, ktorá sa odohráva v New Yorku v roku 1900. Antibiotiká neexistovali, úmrtnosť bola obrovská. Aj napriek tomu však existovalo mnoho vizionárskych lekárov, ktorí dokázali svojimi prevratnými postupmi zmeniť medicínu ako celok.

Tvorcovia seriálu Jack Amiel a Michael Begler vytvorili ohromne precíznu dobovú drámu, ktorá si rozhodne nekladie žiadne ružové okuliare a jej prednosťou je silný naturalizmus. Pokiaľ teda hľadáš drsnejší zážitok, v tomto prípade nešliapneš vedľa.

7. Private Practice

Dramédia Private Practice vznikla pod dohľadom Shondy Rhimes, ktorá vytvorila už úspešnú hitovku Klinika Grace. Aj Private Practice sa odohráva v rovnakom „univerze“, keďže ide o spin-off tohto kultového seriálu. Hlavnou hrdinkou je chirurgička Addison Montgomery (Kate Walsh), ktorá prichádza do Los Angeles a začína pracovať v súkromnej ordinácii.

V prípade Private Practice síce nejde o takú veľkú pecku, akou bola Klinika Grace (čo sa asi dalo čakať), ale stále je to slušná zábava, ktorej nechýba humor, fajn postavy aj silné emócie.

8. Nurse Jackie

V centre čiernej komédie Sestrička Jackie od tvorcov Liz Brixius, Evan Dunsky a Linda Wallem je sestrička Jackie Peyton (Edie Falco), ktorá má veru čo robiť, aby dokázala svoje náročné povolanie zvládnuť s gráciou. Pomáha jej pri tom hlavne jej zmysel pre sarkazmus a občas nejaké tie drogy.

Okrem nej sa však diváci môžu stretnúť aj s pomerne bohatou paletou ďalších poriadne bizarných postáv. Sestrička Jackie je zábavným čiernohumorným kúskom s famóznou Edie Falco v titulnej úlohe. V našich končinách síce nejde o príliš známy titul, ale za pozornosť rozhodne stojí.

9. M*A*S*H

Čo napísať a neopakovať sa? M*A*S*H, ktorý vytvoril Larry Gelbart, je jednoducho legenda. Príbehy lekárov z mobilnej vojenskej nemocnice uprostred pekla kórejskej vojny patria do zlatého fondu seriálovej zábavy. Okrem skvelého humoru a kultových hlášok však v seriáli nájdeš aj nezanedbateľnú dávku dramatických momentov a silných emócií.

O geniálnych hercoch (Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell či Loretta Swit) ani nehovoriac. Zaslúžený kult.

10. Dr. House

Seriál Dr. House, za ktorým stojí tvorca David Shore, je povinnou jazdou, ktorú jednoducho musíme zmieniť v každom článku o lekárskych seriáloch. Kultovú záležitosť s brilantným Hughom Lauriem v úlohe cynického, sarkastického a na pravidlá kašlúceho doktora Gregoryho Housa, ktorý je ale absolútne geniálnym lekárom, si nemožno nezamilovať.

Napínavé prípady, skvelé Housove hlášky a výborné postavy (okrem Laurieho hviezdia aj Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Omar Epps, Jennifer Morrison či Lisa Edelstein). Skrátka paráda. Kto nevidel, prišiel o veľa.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Bezpečný odstup pomáhajú v reštauráciách dodržiavať figuríny, ale aj plyšové pandy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME