Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Keď máš mobil na dosah ruky, si hlúpejší a menej si pamätáš

Nestačí, keď si ho strčíš do vrecka.


Mladšie generácie sú často obviňované z nonstop čumenia do mobilu. No a? Však vďaka internetu máme okamžitý prístup k nekonečným vedomostiam a informáciám za pár sekúnd. Ale za akú cenu? Výsledkom toho je povrchnejší spôsob prístupu k týmto informáciám.

Čím viac sa spoliehaš na tieto zdroje, tým menej práce tvoj mozog vykoná. Nemusí tvrdo makať, aby získal informácie, takže si ich ani neuchová. Načo? Keď nebudem vedieť, vygooglim. Popravde, mobil v ruke negatívne ovplyvňuje tvoju inteligenciu

Nádrž je prázdna

Múdri týpci a týpkyne testovali hypotézu úniku mozgov, že vedomie blízkosti mobilu, všeobecne internetu, spotrebuje naše kognitívne zdroje, ktoré majú obmedzenú kapacitu. K dispozícii tak zostane menej priestoru na iné úlohy.

Mozog má obmedzené množstvo zdrojov pozornosti. Keď si tento prameň vyčerpáš pri sledovaní postov, memečiek (ako teraz EMEFKA), nezostane ti na iné mentálne úlohy. To sa odrazí na tvojom výkone.

Ak máš mobil na dohľad, je pravdepodobnejšie, že zlyháš už pri jednoduchých veciach a zapamätávaní. Aby to nebolo také jednoduché, platí to aj vtedy, keď máš telefón vo vrecku či v taške.

Keď máš mobil na dosah ruky, si hlúpejší a menej si pamätáš
Shutterstock

V testoch boli grambľavejší

Experimenty vychádzajú zo sledovania 520 študentov, u ktorých sa testovala pamäť a inteligencia, keď mali pri sebe mobil. Na začiatku boli vyzvaní, aby ho odložili alebo vypli. Niektorí ho položili pred seba, iní hodili do tašky, šuchli do vrecka alebo nechali v inej miestnosti. Následne im boli zadané úlohy, ktoré testovali matematické schopnosti, pamäť a uvažovanie.

Výsledky ukázali, že tí, ktorí na mobil videli, dosiahli o 10 % nižšie skóre v otázkach testujúcich sústredenie a pamäť. Pomalšie reagovali aj na rýchlostné testy. Dokonca aj keď boli telefóny vypnuté alebo v režime nerušiť, ak boli pred nimi, dosiahli nižšie skóre než rovesníci, ktorí ho mali v inej miestnosti.

Keď máš mobil na dosah ruky, si hlúpejší a menej si pamätáš
Shutterstock

V taške sa neráta

Študenti, ktorí sa priznali, že často kontrolujú mobil a sú od neho viac závislí, mali horšie výsledky v porovnaní s menej závislými, ale iba vtedy, keď ho mali na stole, vo vrecku či v taške. Je jedno, či bol telefón zapnutý alebo vypnutý, položený displejom nahor či nadol, v mikine či v ľadvinke. Dôležité je, že si uvedomovali, že ho majú na dosah a to ich núti kontrolovať, či náhodou niekto nepíše alebo nezverejňuje dôležitú storku.

Mozgy zdrhajú

Prítomnosť smartfónov znižuje kapacitu pracovnej pamäti a fluidnú inteligenciu, teda schopnosť riešiť nové problémy nezávisle od uložených informácií. Tento efekt nie je spôsobený tým, že by myseľ rozptyľovali myšlienky a nutkanie pozrieť sa, ale sústredením sa na snahu nenechať sa rozptyľovať. Naša vedomá myseľ nechce myslieť na kontrolu správ, ale aj tento proces nesústredenia sa si nárokuje kognitívne zdroje. Reč je o úniku mozgov.

Keď máš mobil na dosah ruky, si hlúpejší a menej si pamätáš
Shutterstock

Často sa cítime povinní odpovedať na pracovný mail neskoro v noci alebo obratom na správu, pretože vieme, že odosielateľ čaká. V dôsledku toho sa poriadne nevypneme a neuvoľníme, čo môže viesť k stresu a vyčerpaniu.

Degradujú sociálne a emocionálne schopnosti

Čím viac času strávime scrollovaním, tým menej ho venujeme interakcii s reálnym človekom. To sťažuje vytváranie sociálnych kontaktov a vzťahov dôležitých pre duševné zdravie.

Technológie nám poskytujú informácie a zábavu rýchlo, kvôli čomu sa znižuje naša trpezlivosť pri skutočných rozhovoroch. Už si nemusíme pamätať telefónne číslo ani sa orientovať v meste. O všetko sa postará mobil. Toto automatické spoliehanie sa vedie k duševnej lenivosti. Sieť nervových spojení v mozgu je nedostatočne využitá a málo stimulovaná, čo negatívne ovplyvňuje náš celkový výkon.

Keď máš mobil na dosah ruky, si hlúpejší a menej si pamätáš
Shutterstock

Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.