Na EMEFKA ti neustále prinášame nové články o filmoch a seriáloch, v ktorých sa ponárame medzi to najlepšie, ale aj to najhoršie, čo kinematografia ponúka. Nedávne sme ti priniesli článok o filmoch, ktoré sú také zlé, až sú skvelé. Dnes v tradícii zlých filmov budeme ešte na moment pokračovať. Pozrieme sa na filmové diela, ktoré síce získali rozpočet v hodnote niekoľkých desiatok a niekedy aj stoviek miliónov dolárov, no aj tak sa z nich stali prepadáky.
Čo je to vlastne ten prepadák? Nuž, film si buď finančne nezarobí ani sám na svoju vlastnú existenciu, alebo ho diváci a kritici rozhádžu v zuboch ako hladný pes fajnový koštiaľ. Znova tu ale nájdeš aj diela, ktoré si získali veľkú fanúšikovskú základňu, no to nemení nič na fakte, že sú širokou verejnosťou pokladané za neúspech. Či už pre diváka, alebo pre filmové štúdio zodpovedné za vznik daného filmu, to sa už dočítaš v tomto článku.
Battlefield Earth
Začneme poriadne zostra. Battlefield Earth z roku 2000 je mnohými ľuďmi a dokonca aj umelou inteligenciou považovaný za jeden z najhorších filmov, aké kedy vznikli. Film mal rozpočet 73 miliónov dolárov a zarobil len 30, čo je obrovská strata, keď vezmeme do úvahy cenu marketingu, ktorá sa pri takýchto dielach môže vyšplhať aj vyššie, než je samotná cena filmu.
Vo filme vystupuje John Travolta, no ani jeho vymretá hviezda nedokázala snímku dotiahnuť do úspechu. Príbeh je celkom komplikovaný a zároveň aj generický. Na spustnutej Zemi budúcnosti vládnu mimozemské tvory, ktoré zotročili ľudstvo, a hlavný hrdina – mimozemšťanmi naverbovaný baník – vedie vzburu proti nim. Nepomohlo však ani 70 miliónov a vizuálne efekty, herecké výkony, scenár a dokonca aj hudba sú na úrovni študentského filmu.
Catwoman
Catwoman z roku 2004 možno mala neskutočne zvodnú Halle Berry v jej koženom, väčšinu tela odhaľujúcom odeve mačacej superhrdinky, no nemala žiadne šťastie. Ironické, nie? Veď mačky by mali mať šťastia až do prasknutia. Rozpočet filmu bol 100 miliónov a späť sa vrátilo iba 80 miliónov. Okrem toho, že film na seba v podstate vôbec nezarobil, tak sa dielo stretlo ešte s obrovskou vlnkou kritiky a nenávisti proti jeho deju.
Klasický príbeh dámy, ktorá sa sekvenciou nešťastných udalostí stáva mačacou ženou s bičíkom, nezaujal takmer nikoho, iba otvorených labužníkov nachádzajúcich útechu vo výstrednom herectve Halle Berry a skvelom soundtracku od Klausa Bedelta. Inak tu ale fanúšikovia a ani kritici nič zaujímavé nenašli.
The Marvels
The Marvels z roku 2023 sú typickou marvelovkou, ktorá mala ľudí do kín nalákať hlavne svojím ansámblom dámskych superhrdiniek. Bohužiaľ k tomu ale nedošlo a film s rozpočtom okolo 220 miliónov dolárov ponoril MCU do najhlbšej diery, v akej sa kedy nachádzal. Dielo si síce získalo späť približne 200 miliónov dolárov, no pre Marvel išlo o najväčšie sklamanie, aké kedy v kinách videli.
Nešťastie sa nedotýkalo len financií, ale aj hodnotení. Tie sa prelievali z priemeru do extrémneho podpriemeru len taká radosť, a tak tu máme perfektný príklad toho, ako za kvalitu filmu nikdy nezodpovedá jeho rozpočet. Ak je scenár dobrý a autorská vízia režiséra na mieste, potom peniaze len pomôžu. Ak nie, tak tomu nepomôže ani všetko šťastie sveta.
The Last Airbender
The Last Airbender od M. Nighta Shyamalana z roku 2010 síce zarobil poriadne peniaze, no stal sa takým nenávideným filmom, až svojmu režisérovi zatvoril brány do veľkého Hollywoodu. Shyamalan odvtedy natočil hŕstku filmov, ktorých rozpočty sa ale pohybovali omnoho nižšie než pri tomto filme. Ešte si vystrelil jedným filmom zvaným After Earth s Willom Smithom, no odvtedy sa rozhodol, že je čas točiť menšie diela.
The Last Airbender je klasickým fantasy príbehom o poslednom avatarovi schopnom ovládať všetky elementy. Rozpočet v hodnote 150 miliónov dolárov je neraz poriadne vidno a film si na seba kráľovsky zarobil – domov priniesol dokopy až 319 miliónov dolárov. Bohužiaľ, takýto veľký film si nemôže dovoliť mať také zlé hodnotenia. Na ČSFD má 45 %, na IMDB 4.4/10 a na Rotten Tomatoes má iba 5 %. Bola to katastrofa. Peniaze nie sú všetko.
Jupiter Ascending
Jupiter Ascending z roku 2015 mal byť veľkolepým návratom sestier Wachovských, ktoré sú zodpovedné za legendárnu sci-fi trilógiu Matrix. Rozpočet bol vypočítaný na 176 miliónov dolárov a film si z kín odniesol slušnú čiastku 183 miliónov. Aj keď to znie fajn, stále tam pravdepodobne chýbalo zopár desiatok miliónov, aby štúdio získalo späť financie, ktoré dalo na marketing snímky.
Vo filme sú peniaze jasne viditeľné. Niektoré scény obsahujú dych berúce vizuálne efekty, no ani to nestačilo. Proti nim sa totižto postavili Mila Kunis, Channing Tatum, absurdné dialógy a katastrofálny príbeh. „Nefungujúci film vo všetkých smeroch. Je tu cítiť obrovská snaha o vytvorenie veľkej epickej ságy, lenže k tomu by bol potrebný príbeh, ktorý aspoň trochu dáva zmysel, a zaujímavejšie postavy,“ píše jeden z komentujúcich na ČSFD, ktorý problém príbehu vysvetľuje veľmi chvatne.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane