O Štokholmskom syndróme si už určite počul. Ide o mimoriadne zaujímavý fenomén, ktorý sa ale mnohým môže zdať úplne nepochopiteľný. V skratke sa dá povedať, že týmto syndrómom trpia hlavne ľudia, ktorí boli dlhší čas unesení či držaní ako rukojemníci.
Postupne voči svojim únoscom začali prechovávať pozitívne emócie, sympatizovali s nimi a vytvorili si k nim psychologické puto. A to platí aj v prípadoch, ak sa k nim únoscovia správali násilne a fyzicky či psychicky ich týrali. Za akých podmienok k Štokholmskému syndrómu dochádza a kedy bol prvýkrát popísaný? To ti prezradíme práve v tomto článku.
Náklonnosť k zločincom
Štokholmský syndróm ako taký nikdy nebol vedený ako samostatná psychická choroba. Neexistuje k nemu teda žiadna oficiálna liečba. Jeho prejavy ale často sprevádzajú ďalšie známe psychické ochorenia ako depresia, úzkostná porucha či posttraumatická stresová porucha.
Podľa odborníkov k Štokholmskému syndrómu dochádza veľmi zriedka, odhadom tak v piatich percentách prípadov. Prvýkrát bol popísaný v roku 1973. Práve vtedy sa vo švédskom meste Štokholm odohrala banková lúpež. Do Kreditbanky vstúpili Jan-Erik Olsson a Clark Olofsson a pokúsili sa ju vylúpiť.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Plán sa však nepodaril a banku rýchlo obkľúčili policajné autá. Zlodeji sa ale nemienili vzdať a ako rukojemníkov si vzali štyroch zamestnancov. Tých držali v zajatí celých šesť dní. Keď ich konečne zatkla polícia, dostavil sa šok: žiadny zo zachránených rukojemníkov nebol ochotný proti zlodejom svedčiť.
Dokonca sami prispeli vlastnými peniazmi na ich obhajobu. Kristin Enmark, ktorá bola jednou z obetí, sa s oboma zločincami zblížila natoľko, že sa s nimi začala pravidelne stretávať a navštívila aj ich rodiny.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Príbeh ženy, ktorú uniesli a ktorá navštevovala únoscov aj vo väzení
- Prípad, keď sa obeť pridala na stranu únoscov
- Prečo k Štokholmskému syndrómu dochádza
- Známe prípady vo filmoch a seriáloch
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom