Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Profimedia

Keď plakal celý národ. Toto sú najväčšie hokejové sklamania a neúspechy slovenskej reprezentácie

Ako veľmi prežívaš hokejové úspechy a aj neúspechy?

Slováci sa každoročne v máji menia na oddaných hokejových fanúšikov (niektorí dokonca aj na trénerov). Tento kolektívny šport vie dostať ľudí poriadne do varu a spraviť nás aspoň na pár dní hrdých na svoj národ. Má to však aj svoju odvrátenú stranu.

Len si spomeň, koľkokrát si od nervov buchol po stole a koľko sĺz Slováci vyronili nad pokazenými zápasmi, v ktorých sme dúfali v celkom iný výsledok. A že ich za našu pomerne krátku históriu nebolo málo. Za pár týždňov z nás však všetka zlosť a sklamanie opadnú a už sa nevieme dočkať ďalších majstrovstiev sveta.

Česi zostali, nás vyradili

Slovenské národné hokejové mužstvo vzniklo v roku 1993 z bývalej Česko-slovenskej hokejovej reprezentácie. Žiaľ, direktoriát IIHF určil ako nasledovníka spoločnej reprezentácie v A kategórii majstrovstiev sveta český tím. Znamenalo to, že Slováci boli zaradení až do skupiny C1.

V nasledujúcich rokoch sme si však postupne vybojovali postup do elitnej A kategórie. Najskôr sme v roku 1994 vyhrali kategóriu C na domácom šampionáte, ktorý sa konal v Spišskej Novej Vsi a Poprade. O rok neskôr sme si zopakovali niečo podobné o kategóriu vyššie v Bratislave. Medzi elitou tak pôsobíme nepretržite od roku 1996.

Majstrovstvá, kde nás „zarezali“ rozhodcovia

Po postupe medzi hokejovú elitu sme hneď na ďalších majstrovstvách v roku 1995 v susednom Rakúsku skončili až desiaty. S príchodom nového tisícročia však prišla éra slovenského hokeja, na ktorú sme nedokázali doteraz nadviazať. Najskôr sme v roku 2000 podľahli vo finále Česku, no aj tak sme sa tešili z historicky prvej medaily v samostatnej republike.

O dva roky neskôr sa nám podaril najväčší úspech – stali sme sa majstrami sveta. Vo švédskom Göteborgu sme porazili Rusko 4:3 vďaka víťaznému gólu Petra Bondru v úplnom závere zápasu. V roku 2003 sme sa Čechom revanšovali za finálovú prehru a z majstrovstiev sveta vo Fínsku sme si odviezli bronz. V priebehu štyroch rokov sme tak získali všetky cenné kovy.

Medailovú zbierku sme mohli rozšíriť aj v roku 2004 v Česku, čo sa nám aj „za pomoci“ rozhodcov nepodarilo. V semifinále sme narazili na Kanadu a ešte v 53. minúte bol stav nerozhodný 1:1. To sa však zmenilo o pár sekúnd po faule na nášho brankára Jána Lašáka, ktorý rozhodcovia prehliadli a my sme inkasovali. Na tento moment ani dnes mnoho Slovákov nezabudlo, pretože sme opäť mohli hrať vo finále. V boji o bronz sme nestačili v nájazdoch na Američanov.

Neúspešné majstrovstvá sveta

Čo vlastne pokladáme za neúspešné majstrovstvá? Zrejme tie, kde sme sa neprebojovali medzi osem najlepších tímov a naša cesta šampionátom skončila v základnej skupine. Boli aj také roky, keď sme sa strachovali o zotrvanie v najvyššej kategórii.

Nedarilo sa nám najmä na majstrovstvách sveta, kde bolo organizátorom alebo spoluorganizátorom Nemecko. V roku 2010 sme skončili na 12. mieste, o sedem rokov neskôr až na 14. mieste. Vtedy sme sa vyhli katastrofe v zápase proti Talianom, ktorých sme zdolali až po predĺžení. Mizerné majstrovstvá sveta sme odohrali aj v roku 2008 v Kanade, kde sme skončili na „nešťastnom“ 13. mieste.

Sklamania na domácich šampionátoch

Jedným z najbolestivejších okamžikov boli domáce majstrovstvá z roku 2011. Celý národ bol vo vytržení, úspechu našich hokejistov sa ale nedočkal. Totálne sme pohoreli a obsadili sme až celkové 10. miesto. Fanúšikovia po záverečnom zápase s Dánskom plakali ešte pre jednu smutnú vec. S kariérou sa totiž lúčil náš vtedajší kapitán Pavol Demitra, ktorý o pár mesiacov neskôr tragicky zahynul pri leteckom nešťastí.

Možno aj preto sme sa symbolicky zomkli a nasledujúci šampionát po deviatich rokoch od poslednej medaily sme vybojovali striebro. Vo finále sme nestačili na Rusko výsledkom 2:6, pričom sa dvakrát presadil netradičný strelec Zdeno Chára. Ani náš druhý pokus na domácom šampionáte nevyšiel podľa našich predstáv. V roku 2019 sme hrali skutočne pekný hokej, no nezbierali sme body. Preto sme obsadili nepostupové 9. miesto.

Keď sa rozplynul veľký olympijský sen – dvakrát

Dve veľké hokejové sklamania sme zažili aj na zimných olympijských hrách. To prvé nastalo v roku 2006 v Turíne, keď sme po jasnom triumfe v základnej skupine narazili na nášho „obľúbeného“ súpera – Českú republiku. V štvrťfinále nad nami zvíťazil 3:1 a naša cesta za olympijskou medailou sa rozplynula. Naopak, Česi sa radovali z bronzu, turnaj ovládlo Švédsko.

Ešte smutnejšie spomienky máme na Vancouver v roku 2010. Nastúpili sme pre niekoho v našej najsilnejšej zostave vôbec a v štvrťfinále sme vyradili predošlých šampiónov zo Švédska. Cestu do finále nám zmarila domáca Kanada, ktorá sa až do posledných sekúnd triasla o výsledok. V zápase o bronz sme dostali Fínov.

Po druhej tretine sme viedli 3:1 a nikto nepochyboval, že to konečne vyjde. V poslednej tretine sme nepochopiteľne inkasovali štyri góly a namiesto cenného kovu nám ostali len oči pre plač. Našťastie, minulý rok sa nám podarilo získať vysnenú bronzovú medailu a aspoň čiastočne zahojiť slovenské hokejové srdcia. Veríme, že aj tento rok sa budeme tešiť, a nie smútiť.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.