Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Keď si natiahneš na hlavu vešiak, hlava sa ti svojvoľne otočí. TikTok objavil zvláštny reflex ľudského tela

Na neurologické experimenty ti úplne postačí obyčajný vešiak.


TikTok je domovom mnohých hlúpych výziev, ktoré človeku v najlepšom prípade neprinesú nič, v tom horšom bolesť a zranenia. Raz za čas sa tam ale objaví aj taká výzva, ktorá predstavuje skvelý dôvod na zamyslenie sa, či dokonca vedecké bádanie.

Na TikToku sa rozšírili videá, zobrazujúce takzvaný „The Hanger Reflex“. Vešiakový reflex popisuje jav, ktorý znie úplne neuveriteľne. Ak si človek určitým spôsobom natiahne cez hlavu vešiak, tak sa mu hlava začne samovoľne otáčať. Pôsobí to ako úplná hlúposť a hoax, avšak skutočne to funguje.

Je to možné?

Hoci sa tento bizarný fenomén v súčasnosti podarilo spopularizovať vďaka virálnym videám na TikToku, vedcom je známy už niekoľko desaťročí. Áno, ide o niečo, čím sa vedci seriózne zaoberajú.

Takto vyzerá vešiakový reflex priamo v akcii

Keďže ide o veľmi nenáročný experiment, podľa videí sa ho každý z nás môže pokúsiť zreprodukovať. Podstatné je mať vešiak a mať hlavu. Akým spôsobom to funguje? Ako sme už spomínali, vešiakový reflex bol terčom vedeckého bádania.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ktorá pizza je na Slovensku najobľúbenejšia? Takto ste rozhodli 

Veľká veda

V roku 2015 prebehla v Japonskú štúdia, ktorej sa zúčastnilo 60 mužov a 60 žien. Zdraví účastníci vo veku od 19 do 65 rokov mali na hlavu dvakrát natiahnutý vešiak presne tak, ako sme to videli vo videu. Až 95,8 % ľudí sa vyjadrilo, že zažili to, čo sa popisuje ako vešiakový reflex. V 85,4 % prípadov sa hlava otáčala smerom, na ktorom sa nachádzala dlhá strana vešiaka.

Shutterstock

Zaujímavé je, že ani samotní vedci presne nevedia vysvetliť, čo je dôvodom samovoľného pohybu hlavy. Jedna z hypotéz ako príčinu uvádza, že vešiak zrejme vyvíja tlak na frontotemporálnu oblasť lebky. Biele plášte uvažujú o tom, že štúdium vešiakového reflexu nám môže pomôcť vniesť viac svetla na veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sa prejavuje svojvoľnými kontrakciami krčných svalov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť