Keď sú deti záporáci. 10 mrazivých hororov s krvilačnými deťmi v hlavných úlohách

Keď z detí behá mráz po chrbte…

Zdroj: Universal Pictures

Deti sú vo filmoch zvyčajne zobrazované v úlohe roztomilých a nevinných postáv, ktoré treba zachrániť. Nemusí to tak byť ale vždy. Niekedy dokážu byť detskí záporáci desivejší než celá horda prízrakov. V tomto zozname sa bližšie pozrieme na 10 kvalitných hororov, v ktorých nie je núdza o detských záporákov a psychopatov.

1. Dobrý synček

Slušný hororový thriller Josepha Rubena rozpráva o chlapcovi menom Henry, ktorý je na prvý pohľad úplne rovnaký ako ostatné deti. Keď sa však k jeho rodine nasťahuje kamarát Mark, odhaľuje, že za Henryho nevinným úsmevom sa skrýva niečo veľmi nebezpečné.

V domovskej Amerike Dobrý synček síce od kritikov dostal zabrať, ale napriek tomu ide o solídnu žánrovku s dokonale démonickým Macaulayom Culkinom. Stojí za skúšku.

2. Ich deti

Dve rodiny sa rozhodnú stráviť Vianoce s príbuznými na odľahlom vidieckom sídle. Vzťahy medzi nimi síce nie sú ideálne, ale všetko sa zhorší, keď sa deti začnú správať nanajvýš zvláštne. Podivné správanie postupne eskaluje a nie je núdza ani o krvavé násilie.

Slušná hororovka od Toma Shanklanda zaujme kvalitne navodenou mrazivou atmosférou, znepokojením a dobre obsadenými detskými záporákmi.

3. Prichádza Satan!

Kultový satanistický horor Richarda Donnera rozpráva o významnom americkom politikovi Robertovi Thornovi, ktorý si po tom, čo jeho manželka porodí mŕtve dieťa, adoptuje malého Damiena. Chlapec však rozhodne nie je ako bežné deti. Dejú sa okolo neho zvláštne veci, ktoré sa nezriedka končia smrťou.

Damien je totiž synom samotného Satana, Antikristom, ktorý bol na svet poslaný, aby si ho podrobil. Výborná atmosféra, mrazivo temná hudba (ocenená Oscarom) a skvelí herci sú zárukou silného zážitku.

4. Cintorín domácich zvierat

Adaptácia kultového hororového románu Stephena Kinga sa prvýkrát dostala na strieborné plátna v roku 1989. Film Mary Lambert rozpráva o rodine Creedovcov, ktorá v blízkosti svojho nového domu objaví tajomný cintorín zvierat. V skutočnosti ide o nadprirodzené miesto, odkiaľ sa pochovaní môžu vrátiť.

Snímka síce nebola kritickým úspechom, ale diváci si ju celkom obľúbili a dnes ju radia k tým vydarenejším kingovkám (v roku 1992 dostala aj pokračovanie). Poprípade môžeš dať šancu aj nedávnej adaptácii od Kevin Kölsch a Dennis Widmyer, ktorá je tiež vcelku „neurážajúcou jednohubkou“.

5. Kruh

Démonická Samara už patrí ku kultovým hororovým monštrám. Predstavila sa nám v americkom remaku japonského hororu Kruh, o ktorý sa postaral Gore Verbinski. V jeho centre sa točí tajomná videokazeta plná znepokojivých obrazov. Kto si ju pozrie, obdrží telefonát s varovaním, že o sedem dní zomrie.

Verbinski látku uchopil naozaj bravúrne a vznikol tak mimoriadne desivý, mrazivý a atmosférický kúsok. Dočkal sa aj dvoch pokračovaní, tie však už za veľa nestáli.

6. Deti kukurice

Ďalšia adaptácia diela Stephena Kinga, tentokrát jeho poviedky Deti kukurice. Príbeh sa točí okolo mladých milencov, ktorí sa dostanú do mestečka Gatlin. V ňom pred časom miestne deti vyvraždili všetkých dospelých a teraz ich vedie krvilačný 12-ročný kazateľ Isaac.

Snímka síce nepatrí k špičke kingovských adaptácií, ale napriek tomu má svojsky znepokojivé čaro. Atmosféra je kvalitne temná, deti správne strašidelné a nejaké to napätie tu tiež nájdeme.

7. Jazero smrti

Poriadne temný a intenzívny hororový thriller nám predstaví mladých zaľúbencov Steva a Jenny, ktorí sa chystajú stráviť romantický výlet pri jazere Eden Lake. Idylku však naruší skupinka násilníckych tínedžerov. Tí sú vedení psychopatickým Brettom, ktorý sa nezastaví len tak pred ničím.

Filmu dominuje poriadne depresívna a brutálna atmosféra, doplnená výbornými hercami (hlavne vyšinutý Jack O’Connell sa ti vryje do pamäti). Silný zážitok.

8. The Village of the Damned

Dnes už klasický sci-fi horor z dielne Wolfa Rillu rozpráva o mestečku, kde sa v dôsledku podivných okolností každej žene narodia blonďaté deti bez akýchkoľvek emócií. A zdá sa, že s dospelými sa nechystajú jednať v rukavičkách.

The Village of the Damned je dodnes funkčnou žánrovkou, navyše solídne natočenou. V roku 1995 sa dočkala aj remaku v podaní Johna Carpentera, ktorý tiež nedopadol najhoršie. Odporúčame vám teda rovno oba filmy.

9. Exorcista

Ďalšia kultovka v našom zozname. Spolu s Prichádza Satan! je Exorcista ďalším zo základných pilierov satanistického hororu. V centre príbehu je 12-ročná Regan, ktorá začne prejavovať znaky posadnutosti diablom. Režisér William Friedkin natočil snímku, ktorá disponuje mrazivou atmosférou, skvelými hercami (fantastická Linda Blair v úlohe posadnutého dievčaťa si odniesla nomináciu na Oscara) a scénami, ktoré už stihli „skultovnieť“.

Snímka si odniesla 10 nominácií na Oscara, čo je na horor nevídaná vec. Sošky film získal v kategórii najlepší adaptovaný scenár a mix zvuku.

10. The Innocents

Ďalšia klasika zo 60. rokov podľa známeho románu Henryho Jamesa. Znepokojivý príbeh rozpráva o mladej guvernantke, ktorá prichádza do starobylého sídla, aby sa tu starala o dve deti. Postupne však zisťuje, že s nimi nebude všetko s kostolným poriadkom. Výborná atmosféra, skvelá Deborah Kerr v hlavnej úlohe a výborný scenár. The Innocents skrátka nič nepokazí.

Už budúci rok sa v kinách dočkáme aj novej adaptácie Jamesovej knihy s Mackenzie Davis, Finnom Wolfhardom a Brooklynn Prince v hlavných úlohách.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Facebook zmenil logo a namiesto uznania dostal od ľudí výsmech

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME