Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Keď ti rodičia tvrdia, že nemajú obľúbené dieťa, pravdepodobne klamú

Mladšie vs. staršie dieťa, jedno je vo väčšej nemilosti.


Pokiaľ nie si jedináčik, zaručene si od rodičov niekedy vyzvedal, ktorého majú radšej. Každý korektný tvorca odpovie, že žiadneho z vás nepreferuje. No to by prieskumy nemohli hovoriť niečo iné. Dáta výskumnej a analytickej spoločnosti YouGov ukazujú, že tvoji rodičia ti možno klamú, keď tvrdia, že nemajú obľúbenca.

Klamú, alebo sa len hanbia?

Mať obľúbené dieťa je chúlostivá téma, ktorej sa zhostila napríklad spoločnosť Mumsnet s prieskumom medzi 1 185 rodičmi či spoločnosť Gransnet s prieskumom medzi 1 111 prarodičmi.

Podľa výsledkov viac ako polovica respondentov uviedla, že mať obľúbené dieťa je absolútne neprijateľné. Rovnaký prieskum odhaľuje, že takmer štvrtina rodičov obľúbené dieťa má. Podobne 41 % používateľov siete Gransnet priznalo, že uprednostňuje jedno zo svojich vnúčat.

Shutterstock

Mladšie či staršie?

Väčšia polovica rodičov s obľúbeným dieťaťom sa priznala, že favorizuje najmladšie, zatiaľ čo len 26 % to najstaršie. 61 % z tých, ktorí uprednostňujú benjamínka, uviedlo, že starší súrodenec sa im zdá prešibanejší a náročnejší.

Zistenia prieskumu Mumsnet korelujú s údajmi, ktoré zozbieral YouGov v roku 2020. Ten na vzorke 6 200 respondentov zistil, že len 10 % rodičov je ochotných priznať existenciu favorita. Tretina z nich to odôvodňuje skúsenosťami z ich vlastného detstva.

Ani strední nie sú neviditeľní

Aj tu rodičia s dvomi deťmi uprednostňovali mladšieho pred starším v pomere 62 % k 30 %. Zvyšní sa odpovede zdržali. Rodičia s tromi a viac deťmi uprednostňovali najmladšieho (43 %), jedno z prostredných 34 % a najstaršieho len 19 %.

41 % rodičov, ktorí sa priznávajú, že majú preferované dieťa, to zdôvodnilo tým, že im pripomína ich samých. Ešte väčšia časť prezradila, že dôvodom je to, že ich rozosmieva viac ako jeho súrodenci.

Zatiaľ čo deti, ktorým sa nedostáva špeciálne zaobchádzanie, sa môžu občas cítiť ignorované, majorita rodičov sa domnieva, že je nesprávne uprednostňovať.

Shutterstock

Vedia o tom (ne)obľúbenci?

Prieskum tiež zisťoval, či ľudia veria, že sú obľúbenejšie dieťa. Nezdá sa, že by si rodičia vybrali preferencie na základe pohlavia, no existovali rozdiely v tom, ako tieto pohlavia vnímali preferencie svojich rodičov.

Zatiaľ čo iba 36 % mužov verí, že ich rodičia mali obľúbenca sestru, 46 % žien si myslí, že to bol práve brat. Muži sú tiež náchylnejší myslieť si, že sú favoritmi (23 %) v porovnaní so 17 % žien. Tieto pocity často spôsobujú rodinné nezhody. Viac ako tretina ľudí, ktorí veria, že ich rodičia mali obľúbenca, vyhlasuje, že to trvalo narušilo rodinné väzby. Toto číslo je vyššie u žien a vrcholí vo veku 35 až 44 rokov

Shutterstock

„Zvýhodňovanie a väčšia afinita ku konkrétnemu dieťaťu je celkom bežná. Pokiaľ to nezachádza do krajností, nie je to nič katastrofálne.“ (Justine Roberts, zakladateľka Gransnet)


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť