Tento víkend si pospíš o hodinku menej. Samozrejme, len v tom prípade, ak ráno vstávaš do práce. Môže za to zmena času, ktorá sa deje dvakrát do roka – prechádzame zo zimného času na letný, a zase opačne, informuje portál iMeteo. Na túto zmenu by si sa mal predom pripraviť, aby ťa nezaskočila, teda, aby si nezaspal.
„Čas na hodinkách si budeme všetci povinne meniť 26. marca, t j. v nedeľu, kedy si o 2.00 hod. posunieme čas na 3.00 hod., a to tak bude noc o hodinu kratšia,“ píše iMeteo. Znamená to, že si pospíš o spomenutú hodinu kratšie, čo veľmi veľa ľudí určite nepoteší. „Pondelkové vstávanie tak bude pre viacerých problematické, najmä pre menšie deti, ktoré si ťažko zvykajú na túto nepríjemnú zmenu.“
Kedy skončí striedanie času?
Zmena času so sebou prinesie aj jednu pozitívnu správu – poobedia budú čoraz dlhšie a teplejšie. Aj napriek tomu ide v Európe o veľmi diskutovanú tému. Mnohí Európania by totiž chceli, aby sa zrušilo striedanie času, k čomu však tak skoro nedôjde.
Hoci bola dohoda o zrušení zmeny času v Európskej únii na spadnutie, nakoniec k nej nedošlo. „Dôvodom bolo akútne riešenie pandemickej situácie, ktorá túto menej dôležitú tému ohľadom zmeny času odsunula na vedľajšiu koľaj,“ uvádza iMeteo.
Táto problematika sa v Európskej únii opätovne nastolí až koncom roka 2026, čiže skôr ako v roku 2027 koniec striedania času nenastane. Najbližšie štyri roky sa tak posúvaniu hodiniek jednoducho nevyhneš.