Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 3.12.2024
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav
Zdroj: ©Shutterstock

Kedy sa na Slovensku začalo s koledovaním? Jeho počiatky siahajú do týchto miest

Aká je tradícia a význam koledovania?

Koledovanie je jedným z najkrajších a najtradičnejších slovenských zvykov spájaných s obdobím Vianoc. Ide o obchôdzku po domoch, počas ktorej divadelníci spievajú a vinšujú. Koleda znamená aj odmenu, ktorú si koledníci odnášajú z navštívených domácností. V niektorých častiach Slovenska je koledovanie známe aj ako vinšovanie, polazovanie alebo chodenie s betlehemom či hviezdou.

Vedel si, že …?

Prvotné posolstvo koledovania nebolo spojené s biblickými príbehmi.

Počiatky koledovania

Koledovanie existuje dlhšie ako Vianoce samotné a je spojené so slovanskými rituálmi a obradmi zimného slnovratu, keď si o pojme Vianoce ani nikto nešepkal. Jeho pôvod sa spájal so starými Slovanmi, pre ktorých bolo charakteristické sledovanie dĺžky dní, pričom najkratší deň v roku – 21. december, deň zimného slnovratu, pre nich predstavoval nový začiatok v živote a v hospodárstve.

V dôsledku príchodu kresťanstva bol pôvodný staroslovanský sviatok známy ako Kračún nahradený Vianocami. Až dodnes sa v niektorých štátoch, ako napríklad v Rumunsku, využíva termín Crăciun pre označenie Vianoc. Dokonca aj na juhu stredného Slovenska sa môžeme stretnúť s výrazmi ako Kračun či Kračuň.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čitatelia EMEFKA si mohli aktivovať Premium úplne zadarmo ako náš vianočný darček

Vilija, Kračún, Svjaty večur či Dohviezdny večer sa spájal s rôznymi obradmi. Ľudia pálili kmene alebo bdeli a chodili na kadejaké duchovné úkony, pretože verili, že svojimi činmi a prejavom láskavosti môžu ovplyvniť hojnosť nadchádzajúceho roka.

Kedy sa na Slovensku začalo s koledovaním? Jeho počiatky siahajú do týchto miest
Stock.adobe

Významným slnovratovým obradom bol Oseň, sprevádzaný veršovanými prianiami napr. o bohatom hospodárskom roku. Táto tradícia pretrváva na Slovensku aj dnes, aj keď v obmedzenej podobe, s krátkym prianím pekných Vianoc a príjemného roka.

Oseň však nebol jediným obradom. Okrem neho mali slnovratovú hru či plesy. Slnovratová hra sa skladala z obradnej obchádzky, počas ktorej mladí koledníci hospodárstvam vinšovali bohatý rok. Plesy alebo veselice, na ktorých sa hodovalo, spievalo a tancovalo, sa zachovali dodnes vo forme štefanských zábav a povianočných plesov.

Vedel si, že …?

Po nástupe kresťanstva na území Slovenska bolo zakázaných niekoľko pohanských zvykov zo staroslovanského obdobia. Podľa Metodovho zákona z 9. storočia bolo zakázané novoročné koledovanie v prvý deň zimného slnovratu. Ten, kto to nedodržal, by sa podľa zákona mal kajať tri roky iba s chlebom a vodou.

Prvé zmienky o koledách

Prvé zmienky o vianočných hrách a koledách sa datujú do 15. storočia a pochádzajú z lokalít ako Bratislava, Banská Štiavnica a Bardejov. Skupiny mladých jednotlivcov, oblečených za svätcov alebo pastierov, prechádzali obcou, navštevovali domy, kde predvádzali krátke divadelné scénky, spievali, tancovali a prednášali vinše.

Kolektívne oslavy v podobe koledovania boli rozšírené nielen na Ondreja, ale aj na Luciu, Štedrý deň, Božie narodenie, Nový rok či Troch kráľov. Učiteľské koledy nechýbali na Gregora a Blažeja. Tými najdôležitejšími však boli koledy práve v období Vianoc.

Príchodom kresťanstva došlo k transformácii koledovania a jeho neoddeliteľnou súčasťou sa stalo potešujúce oznamovanie narodenia Krista, pričom samotné témy kolied čerpali z biblických príbehov. Divadelné výstupy, ktoré prispeli k formovaniu ľudového divadla, a piesne čerpali z historických príbehov, napríklad z trópusu „Koho hľadáte v jasliach, pastieri“ z 11. storočia.

Obsah konkrétnych kolied sa však líšil v závislosti od jednotlivých obcí. V niektorých sa zamerali na pastierske témy, ktoré oznamovali Božie narodenie pred Vianocami, zatiaľ čo inde bolo zvykom trojkráľové koledovanie po Novom roku. V niektorých obciach sa dokonca objavujú scény s postavami ako Adam a Eva, príbeh svätej Doroty alebo príbeh Herodesa.

Poznáme páry Let's Dance 2023. S kým bude tancovať herec zo Skrytej vášne?

Určite si prečítaj:

Poznáme páry Let’s Dance 2023. S kým bude tancovať herec zo Skrytej vášne?

Koledovanie malo svoje pravidlá

Koledníci boli väčšinou mladí chlapci, išlo teda o skupinu kamarátov, spolužiakov, rodinných známych či obecných pracovníkov. Dievčatám bolo koledovanie umožnené iba na Luciu. Ľudia verili nielen slovám, ale aj vlastnostiam koledníkov. Pozitívny vplyv malo aj využívanie predmetov, ako sú prúty, betlehem, slama a živé zvieratká, ktoré koledníkov sprevádzali.

Polazník, teda prvý ranný koledník, bol zdravý a pekne oblečený mládenec, ktorý prišiel zdola, proti prúdu rieky. Tradovalo sa, že príchod z tohto smeru zabezpečí, aby šťastie neutieklo ako voda. Pravidlá spojené s týmito zvykmi sa líšili podľa konkrétneho regiónu a obce, pričom každý z nich bol spätý s odlišnými poverami. Napriek tomu takmer všade platilo, že na deň Božieho narodenia sa nekoleduje. Ľudia mali odpočívať a vyhýbať sa návštevám, pretože ten deň bol považovaný za najvýznamnejší sviatok v roku.

Koledníci so sebou prinášali dobrú náladu a nádej na lepšie časy. Po zaklopaní na dvere so želaním bohatstva, zdravia, šťastia a požehnania pre rodinu často dostali odmenu v podobe jedla alebo financií. Pre niektorých obecných pracovníkov bola týmto spôsobom vyplácaná časť ich mzdy.

Koledovanie na Troch kráľov

Pravdepodobne nájdeme len málo ľudí, ktorí by pri slove „koledovanie“ nemysleli ihneď na troch mudrcov z východu. Určite jednou z najcharakteristickejších vianočných tradícií je koledovanie na Deň Zvestovania Pána, teda na Troch kráľov. Pôvodný príbeh z 3. storočia n. l. symbolizuje posolstvo o narodení Spasiteľa, keďže táto radostná zvesť bola prenesená až k vzdialeným cudzincom, pohanom, ktorí uverili a prišli sa pokloniť.

Kedy sa na Slovensku začalo s koledovaním? Jeho počiatky siahajú do týchto miest
Stock.adobe

Účasť na sprievodoch Troch kráľov bývala na začiatku obmedzená len na dospelých a až neskôr sa pridávali aj deti. Tradícia koledovania v tento sviatok však mala mnohé špecifiká. Okrem samotného vinšovania, spievania a hrávania divadelných scénok koledníci zanechávali aj fyzické stopy v podobe prianí.

Na dverách domov sa často objavoval kriedový nápis G + M + B, často nesprávne interpretovaný ako začiatočné písmená menových iniciálov kráľov: Gašpar, Melichar a Baltazár. V skutočnosti ide o písmená z latinského výroku „Christus mansionem benedicat,“ čo v preklade znamená „Kristus, žehnaj tomuto domu“.

Význam koledovania v súčasnosti

Tradičné koledovanie, spolu s ďalšími zvykmi a tradíciami, postupne ustupuje do úzadia. Napriek tomu si mnoho Slovákov v posledných rokoch stále viac uvedomuje význam uchovávania kultúrneho a historického dedičstva.

Hoci vo veľkých mestách pretrváva koleda iba vo forme jednoduchých rýmovaných vinšov pri štedrovečernom stole v kruhu najbližších, mnohé obce si stále zachovávajú autentické hrané obchôdzky počas vianočných sviatkov. Niektoré divadelné či folklórne súbory, vrátane projektu Dobrá novina, aktívne pracujú na oživení najcharakteristickejšej podoby koledovania so všetkými jeho tradičnými zvykmi a pravidlami.

Kedy sa na Slovensku začalo s koledovaním? Jeho počiatky siahajú do týchto miest
Stock.adobe

Koledovanie utužuje spoločenstvo, prináša radosť, súdržnosť a otvára dvere domácností, ktoré sa odcudzujú okoliu. Bez ohľadu na to, akú máme vieru, koledovanie je vyjadrením ľudskej dobrotivosti a lásky.

Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.


Tagy:

Radka Klemanová
Milovníčka cestovania, spoznávania nových krajín či kultúr. Špeciálne miesto v mojom srdci si vyslúžilo Slovensko a aj preto chcem čitateľov EMEFKA motivovať k jeho spoznávaniu.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.