Kedysi prekvitali, dnes z nich ostali len ruiny a opustené domy. Takzvané „mestečká duchov“ môžeme nájsť v najrôznejších lokalitách na svete.
Ide o mestá, ktoré obyvatelia opustili, či už v dôsledku katastrof, vojnových udalostí či jednoducho z dôvodu masívneho presunu obyvateľov. Ponúkame vám 15 pozoruhodných opustených mestečiek, z ktorých vanie nezameniteľná atmosféra minulosti.
1. Bodie, California
Mesto Bodie sa nachádza v americkej Kalifornii. Založené bolo v roku 1876 a v čase jeho najväčšej slávy v ňom žilo niekoľko tisíc obyvateľov. Išlo o banské mestečko, kde sa vo veľkom ťažilo zlato. V roku 1912 však Bodie začalo upadať a v roku 1915 bolo už úplne opustené. Dnes patrí k chránenej historickej pamiatke.
https://www.instagram.com/p/BrUYF51AhDT/
2. Garnet, Montana
Aj Garnet patrí k opusteným baníckym mestečkám. Nachádza sa v Montane a založené bolo v roku 1895. Obývalo ho približne tisíc ľudí. Keď sa však v oblasti vyťažilo všetko zlato, Garnet ostal opustený. Dodnes však láka turistov z celého sveta.
https://www.instagram.com/p/BnJz5cLBvs-/
3. Hashima, Japonsko
Tentokrát sa pozrieme rovno na celý jeden opustený ostrov vzdialený od známeho japonského mesta Nagasaki asi 15 kilometrov. Toto mesto bolo založené v roku 1887 a vo veľkom sa v ňom ťažilo uhlie. V roku 1959 bola populácia ostrova viac ako 5-tisíc. Pozvoľný úpadok začal v 70. rokoch a na prelome nultých rokov sa z ostrova stalo mesto duchov. Hashima patrí do svetového dedičstva UNESCO.
https://www.instagram.com/p/BxiLeZLoIZw/
4. Pripiať, Ukrajina
Pripiať je jedno z najznámejších opustených miest na svete. Leží na Ukrajine a muselo byť opustené v dôsledku jadrovej havárie v Černobyle. Založené bolo v roku 1970 a malo asi 50-tisíc obyvateľov. Mesto je stále zamorené rádioaktivitou a civilnému obyvateľstvu je tam vstup zakázaný.
https://www.instagram.com/p/Bx6xLTpHpX6/
5. Döllersheim, Rakúsko
História dediny Döllersheim siaha až do roku 1143. V roku 1938, keď nacistické Nemecko anektovalo Rakúsko, Hitler nariadil, aby bolo mesto evakuované. Následne sa stalo cvičným táborom Wehrmachtu.
6. Wittenoom, Západná Austrália
Wittenoom vzniklo v roku 1950. Kedysi išlo o prekvitajúce mesto, v ktorom sa ťažil azbest. Kvôli negatívnemu vplyvu na zdravie obyvateľov však boli bane v roku 1966 zatvorené.
7. Varosha, Cyprus
Varosha bola kedysi obľúbenou turistickou destináciou, a to najmä v 70. rokoch. Bolo tu množstvo hotelov a rôznych turistických atrakcií. Po tureckej invázii v roku 1974 sa však oblasť dostala pod tureckú kontrolu. Obyvatelia pred nimi utiekli. Dodnes je do Varoshe zakázaný prístup.
8. Kennecott, Aljaška
Kennecott bolo malé mestečko, resp. banský tábor, v ktorom sa ťažila meď. Založené bolo v roku 1911. Opustené bolo v novembri 1938.
9. Berlin, Nevada
Nevadský Berlin bol založený v roku 1897 a išlo o ďalšie z mnohých banských mestečiek. Tomuto sa však nedarilo prosperovať tak ako iným podobným mestám aj Berlin bol opustený v roku 1911. Mestečko je zapísané v Národnom registri historických miest.
10. Pyramiden, Nórsko
Švédske mesto Pyramiden uzrelo svetlo sveta v roku 1910 a v roku 1927 sa dostalo do vlastníctva Sovietskeho zväzu. Sovieti ho využívali na ťaženie uhlia a v časoch najväčšej slávy mal Pyramiden okolo tisíc obyvateľov. Po zatvorení baní v roku 1998 opustili mestečko aj poslední obyvatelia. Dnes je Pyramiden vyhľadávanou turistickou destináciou.
11. Irbene, Lotyšsko
Lotyšské mesto Irbene vzniklo v roku 1971. Sovietsky zväz tu vybudoval príbytky pre armádnych dôstojníkov a ich rodiny. Irbene zostalo opustené po tom, čo sovietske vojská v roku 1993 opustili Lotyšsko.
12. Glenrio, Nové Mexiko/Texas
Glenrio sa nachádza na hranici Texasu a Nového Mexika. Pôvodne išlo o železničné mestečko. V roku 1940 sa v ňom nakrúcal film The Grapes of Wrath podľa románu Johna Steinbecka. Dnes je však mesto úplne opustené.
13. Oradour-sur-Glane, Francúzsko
Oradour-sur-Glane sa nachádza vo Francúzsku a založené bolo v roku 1806. V roku 1944 boli všetci obyvatelia dediny, vrátane žien a detí, zmasakrovaní jednotkami SS. Po vojne bola v blízkosti pôvodnej dediny vybudovaná nová. V pôvodnej dedine sa nachádza pamätník obetiam masakra a patrí k Francúzskemu historickému dedičstvu.
14. Rhyolite, Nevada
Rhyolite bolo založené približne v roku 1905 počas zlatej horúčky. Na vrchole slávy malo mestečko 3-, až 5-tisíc obyvateľov. V roku 1911 sa bane zavreli a populácia rapídne klesla. V roku 1920 už v Rhyolite skoro nikto nežil.
15. Goose Village, Quebec, Kanada
Goose Village, po francúzsky Village-aus-Oies, sa nachádza v Quebecu v Kanade. Žilo tu okolo 6-tisíc írskych emigrantov. V rokoch 1847-1848 tu došlo k epidémii týfusu, ktorej podľahla väčšina obyvateľov. V roku 1964 došlo k takmer kompletnej demolácii mesta, z ktorého ostalo len niekoľko hlavných budov.
Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org