Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Kino, aké nemá páru. Filmy sa tu pozerajú cez dieru v stene

Keď je samotné kino umeleckým dielom.


Nezvyčajné umenie si vyžaduje nezvyčajné priestory. Zrejme touto myšlienkou sa riadila animátorka Laurie O’Brienová, keď hľadala spôsob, ako dostať medzi ľudí krátke animované filmy. Výsledkom bol koncept kina, aké nemá vo svete obdoby, uvádza SF Gate.

Takzvané „Peephole Cinema“ je dostupné každému úplne zadarmo a má kapacitu jedného diváka. Ide totiž o dieru v stene, cez ktorú sa človek pozerá do vnútra budovy, kde sa prehrávajú krátke nemé animované filmy. Sprevádzkované bolo v roku 2013 priamo v dome autorky projektu.

Unikátne kino sa nachádza v Orange Alley v San Franciscu a aktívne je 24 hodín a 7 dní v týždni. Raz za pár týždňov sa jeho repertóar obmieňa a o aktuálne prehrávaných filmoch návštevníkov informuje tabuľka, ktorá je pripevnená hneď vedľa kukadla. Filmy trvajú niekoľko sekúnd až jeden a pol minúty.

O’Brienovú k tomuto nápadu inšpirovalo dobrodružné hľadanie pokladov a snaha dostať krátke animované filmy medzi bežných ľudí. Veľmi ju totiž iritovalo, že na festivaloch animácie v publiku často videla len ľudí z branže a široká verejnosť akosi nemala kontakt s krátkymi animákmi.

Autorku nesmierne baví kontrast medzi verejným a súkromným aspektom jej kina. Na jednej strane je kukacia diera priamo na ulici, na strane druhej sa divák pri pohľade cez ňu dostáva do uzavretého priestoru. Diera je naschvál umiestnená tak, aby pre dospelého človeka nebolo pohodlné ani státie ani sedenie a musí sa teda skrčený opierať o stenu.

Projekt sa rozšíril ďaleko za hranice jedného domčeka a „Peephole Cinemas“ sa objavili aj na iných miestach. Krátke animované filmy mali možnosť sledovať napríklad aj cestujúci na letisku v San Franciscu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť