Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Shutterstock

Klameš celý deň, každý deň. Prečo toľko luháme, o čom klameme a kedy najviac?

Väčšina ľudí si myslí, že sú dobrí v odhaľovaní klamstiev. V skutočnosti sa to podarí len niektorým.

Už si dnes klamal? Volal si do práce, že máš kozie kiahne, no v skutočnosti len srajdu z punču? Povedal si prepáč, aby si mal od nej pokoj? Nie je malý, je akurát. Takto sa aj iné deti a dospelí spolu hrajú. Všetci klameme. Väčšinou podvedome. Prečo to robíme? Aká je naša motivácia klamať?

Človek to robil dávno predtým, než sa naučil rozprávať. Klam je nástroj prežitia. Skutočnosť, že ľudia majú schopnosť cigániť jeden druhého, by vzhľadom k evolučnému procesu nemala byť prekvapujúca. Predpokladá sa, že akt podvodu sa masovo rozšíril po tom, čo sa vytvoril jazyk. Je to modus, ako získať moc, presadiť kontrolu a manipulovať, teda prežiť. Vo všeobecnosti ľudia klamú, keď si uvedomia, že čestnosť nebude fungovať.

Koľko sa nám práši z huby?

Deti sa učia fixľovať už ako dvojročné. Mnohé skôr, ako sa naučia rozprávať. Začínajú popieraním viny, neskôr sa predierajú k tzv. bielym klamstvám ako forme zdvorilosti. Robíme to všetci, hoci vieme, že povedať pravdu nie je ani zďaleka také zlé, ako byť prichytený pri lži.

Podľa výskumov človek v 10-minútovom rozhovore zaklame trikrát! Prieskum vo Veľkej Británii deklaruje, že muži denne povedia šesť klamstiev, ženy tri. Muži najviac zavádzajú o svojich hydratačných návykoch, ženy zakrývajú skutočné pocity. Pamela Meyer, autorka knihy Liespotting, tvrdí, že klameme 10- až 200-krát za deň.

Zatiaľ čo ženy sa po tom cítia viac vinné, obe pohlavia sa zhodujú, že tolerujú prijateľné klamstvá. 75 % ľudí súhlasí, že lož pre ušetrenie citov druhého je akceptovateľná.

klamstvo, lož, prečo ľudia klamú, klamú častejšie ženy alebo muži, kedy najčastejšie ľudia klamú, fakty a zaujímavosti, psychológia
Shutterstock

Trochu faktov

  • Klamstvo je bežnejšie pri telefonovaní a online komunikácii než osobne.
  • Ľudia s väčšou pravdepodobnosťou klamú v e-mailoch než cez Messenger.
  • Desatinu klamstiev tvoria iba zveličenia, 60 % sú priame podvody a zvyšok rafinované klamstvá.
  • Viac ako 70 % falošníkov by opäť klamalo.
  • Ženy sú v zoznamkách menej pravdovravné.
  • V situáciách, keď ide o malú peňažnú sumu, muži častejšie klamú o jej získaní.
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje