Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Klasiky aj animované novinky. 10 vianočných filmov s najvyššími tržbami

Ktoré vianočné filmy sa radia k tým divácky najúspešnejším?


Vianoce sú už tu, a mnohí z našich čitateľov si ich iste spríjemnia aj nejakým tými sviatočnými filmami. Ktoré vianočné snímky sa ale tešili najväčšej obľube divákov a mali teda najvyššie tržby?

Na to sa spoločne pozrieme práve v tomto článku.

10. Santa Claus 2

Desiate miesto finančne najúspešnejších vianočných komédií obsadil druhý diel rodinnej komédie Santa Claus od Michaela Lembecka. Scott Calvin (Tim Allen) sa v prvom filme nečakane stal Santa Clausom, ktorým je už sedem rokov. Keď sa mu ale donesie, že jeho syn Charlie (Eric Lloyd) je na zozname neposlušných detí, rozhodne sa vrátiť do normálneho života a pomôcť mu zmeniť správanie.

Snímka kvalitou na prvý diel nedosiahla, ale oproti rozpočtu 65 miliónov dokázala do pokladničky nasypať slušných 180 miliónov dolárov. Diváci sa tak dočkali aj tretieho dielu, ktorý síce tiež zarobil, ale po kritickej stránke prepadol.

YouTube video

9. Luskáčik a štyri kráľovstvá

Rodinnú fantasy Luskáčik a štyri kráľovstvá natočila dvojica Lasse Hallström a Joe Johnston. Hlavnou hrdinkou je mladá Klára (Mackenzie Foy), ktorá túži získať kľúč od skrinky svojej zosnulej matky. Na Štedrý večer sa dostane do úchvatného fantaskného sveta, rozdeleného na Ríšu snehových vločiek, Ríšu kvetov a Ríšu sladkostí. Spolu s luskáčikom Filipom (Jayden Fowora-Knight) sa vydáva na cestu s cieľom nájsť vytúžený kľúč.

Film sa síce dostal do rebríčka finančne najúspešnejších vianočných filmov, ale jedným dychom treba dodať, že išlo o sklamanie. Oproti rozpočtu 133 miliónov totiž Luskáčik a štyri kráľovstvá dokázal na box office trhnúť 174 miliónov. Okrem toho pozbieral, viac-menej, výhradne negatívne recenzie.

YouTube video

8. Santa Claus

Vianočnú komédiu Santa Claus natočil John Pasquin. Hlavným hrdinom je obchodník Scott Calvin (Tim Allen), na ktorého dome sa zraní skutočný Santa Claus. Calvin ho tak musí na Vianoce zastúpiť a rozniesť všetky darčeky.

Santa Claus pozbieral celkom pozitívne recenzie a darilo sa mu aj finančne. Oproti rozpočtu 22 miliónov dokázal utŕžiť takmer 190 miliónov dolárov. Škoda, že sequely už dopadli o dosť horšie.

YouTube video

7. Prázdniny

Romantická komédia Prázdniny vznikla pod režisérskou taktovkou Nancy Meyers. V centre príbehu sú dve ženy Amanda (Cameron Diaz) a Nancy (Kate Winslet), ktoré túžia po pravej láske. A to sa im možno splní práve počas Vianoc.

Snímka si síce odniesla zmiešané ohlasy, ale finančne si viedla viac než dobre. Rozpočet bol 85 miliónov, pričom tržby sa vyšplhali až k 205 miliónom. Celkovo ide o prežiteľnú nenáročnú jednohubku, na Vianoce ako stvorenú.

YouTube video

Mohlo by ťa zaujímať:

Rebríček 101 najlepších scenárov 21. storočia. Prvé miesto obsadil horor Uteč

6. Vianočný škriatok

S úspechom sa stretla aj sympatická komédia Vianočný škriatok od Jona Favreaua. Hlavným hrdinom je škriatok Buddy (Will Ferrell), ktorý sa po 30 rokoch dozvie, že je v skutočnosti človek. Santa Claus (Ed Asner) ho teda zo Severného pólu vyšle do New Yorku, aby našiel svojho otca Waltera (James Caan). Zisťuje však, že Walter a jeho rodina úplne zabudli na zmysel Vianoc.

Vianočný škriatok získal pozitívne kritiky, výborne si tiež viedol na poli tržieb. Oproti rozpočtu 33 miliónov totiž dokázal získať viac ako 223 miliónov dolárov. Snímka si vyslúžila animovaný špeciál a istú dobu sa plánoval aj sequel, ale ten bol napokon stopnutý.

YouTube video

5. Polárny expres

Animák Polárny expres natočil Robert Zemeckis podľa známej detskej knižky Chrisa Van Allsburga. Hlavným hrdinom je chlapec, ktorý prestáva veriť na Santa Clausa. Noc pred Vianocami však pred jeho domom zastaví magický polárny expres, ktorý má za úlohu odviesť niekoľko detí priamo na Severný pól za Santom. Pri ceste ale musí prekonať nejednu prekážku.

Film sa mohol pochváliť slušnou atmosférou a pôsobivým vizuálom. Kritici ho prijali dobre a nesklamal, ani čo sa týka tržieb. Rozpočet filmu bol 165 miliónov, pričom na box office dokázal trhnúť viac ako 314 miliónov dolárov. Odniesol si aj tri nominácie na Oscara.

YouTube video

4. Vianočná koleda

Štvrté miesto pripadlo ďalšej animovanej snímke Roberta Zemeckisa, a síce Vianočnej kolede. Adaptácia slávnej novely Charlesa Dickensa rozpráva o lakomom Ebenezerovi Scroogeovi (Jim Carrey), ktorý nenávidí ľudí a Vianoce. Keď sa mu ale zjavia duchovia Vianoc a ukážu mu pravdu o jeho živote, rozhodne sa napraviť.

Snímka bola kritikmi prijatá relatívne pozitívne (avšak horšie než Polárny expres), hoci čo sa týka tržieb, bola stratová. Rozpočet sa totiž podľa niektorých zdrojov vyšplhal až na 200 miliónov, pričom tržby sa zastavili na sume 325 miliónov dolárov.

YouTube video

Odporúčame prečítať:

Kto postúpi do semifinále Česko Slovensko má talent? Poznáme mená

3. Grinch (2000)

Hraná adaptácia populárnej vianočnej knihy Grinch od Dr. Seussa vznikla pod režisérskym dohľadom Rona Howarda. Film rozpráva o mrzutom zelenom škriatkovi Grinchovi (Jim Carrey), ktorý nenávidí Vianoce a robí všetko pre to, aby ich znechutil aj ostatným.

Kritici sa k snímke stavali skôr rozpačito a poukazovali, že pre deti je možno až príliš temná. Finančne sa jej však darilo, čo iste spôsobil aj fakt, že postava Grincha je v Amerike sama osebe kultom. Oproti rozpočtu 123 miliónov Grinch utŕžil 345 miliónov dolárov. Išlo teda o slušný úspech!

YouTube video

2. Sám doma

Striebornú priečku si vyslúžila legendárna vianočná komédia Sám doma od Chrisa Columbusa. Príbeh iste dobre poznáš. Rodina McCallisterovcov sa chystá stráviť Vianoce v Paríži, ale najmladšieho syna Kevina (Macaulay Culkin) omylom zabudnú doma. Kevin je spočiatku nadšený z novonadobudnutej slobody a užíva si blížiace sa Vianoce. Jeho dom si ale vyhliadnu zlodeji Harry (Joe Pesci) a Marv (Daniel Stern). Kevin sa im ale nemieni vzdať bez boja.

Sám doma už patrí k vianočnej klasike a už v čase premiéry sa stal obrovským hitom. Vznikol za skromných 18 miliónov, ale tržby sa vyšplhali až na závratných 476,7 milióna dolárov! Sám doma sa dočkal aj pozitívnych recenzií a dvoch nominácií na Oscara. Film si vyslúžil viacero pokračovaní, z ktorých však stojí za zmienku len dvojka s podtitulom Stratený v New Yorku.

YouTube video

1. Grinch

Prvé miesto v tomto rebríčku opäť patrí postave Grincha, tentokrát však v animovanej podobe. Snímku natočili Yarrow Cheney a Scott Mosier. V hlavnej úlohe sa nám opäť predstavil uhundraný zelený škriatok (s hlasom Benedicta Cumberbatcha), ktorý neznáša Vianoce a najradšej by ich ľuďom otrávil. Rozhodne sa teda zastúpiť Santa Clausa a poriadne ľuďom sviatky osladiť. Lenže plán sa mu tak trochu vymkne spod kontroly.

Kritické reakcie síce hovorili skôr o priemernom filme, ale Grinch napriek tomu dokázal finančne zabodovať. Oproti rozpočtu 75 miliónov totiž utŕžil fantastických 511,8 milióna dolárov. Vďaka tomu mu v našom rebríčku právom patrí prvé miesto.

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.