Pondelok 15.8.2022
sk
Marcela
cz
Hana
, Hanka, Hannah

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov. Pokusy o kontakt s ním sa často skončili násilne

Kontakt s okolitým svetom radikálne odmietajú.


Niekto by si možno myslel, že v súčasnosti sa už prsty modernej civilizácie dostali do všetkých kútov Zeme. To ale nie je tak úplne pravda. Stále totiž existujú kmene, ktoré dodnes neprišli do kontaktu s moderným svetom. Najčastejšie žijú v hlbokých a ťažko dostupných miestach rozsiahlych pralesov (napríklad v tom amazonskom). Jedným z nich je aj takzvaný Muž z diery, ktorý ostal zo svojho kmeňa ako posledný a o ktorom sme aj písali.

Aktivisti zdôrazňujú, že je dôležité do tohto spôsobu života nezasahovať. Argumentujú slobodným právom domorodcov zvoliť si vlastný spôsob existencie, ale aj tým, že nemajú vypestovanú imunitu. Zabiť by ich tak mohli aj choroby, ktoré my považujeme za banálne.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

Hoci nekontaktované kmene v pralesoch sa sem-tam dostávajú do konfliktov s drevorubačmi či farmármi, existuje aj kmeň Sentinelcov, ktorý je od sveta odrezaný prakticky úplne. Tí našli svoj domov na ostrove Severný Sentinel, ktorý je obklopený Indickým oceánom (nachádza sa v Bengálskom zálive, pomerne ďaleko od ďalších obývaných oblastí).

Podľa mnohých odborníkov sú Sentinelci najosamelejším a najizolovanejším kmeňom na celej planéte. Zdá sa však, že im to vôbec neprekáža.

V izolácii 60-tisíc rokov

Hoci sa o dorozumenie s nimi pokúšali kolonizátori aj vedci, Sentinelci sú známi tým, že akýkoľvek kontakt dôsledne odmietajú. Na ostrov povoľujú vstúpiť len málokomu, a pokiaľ sa tam niekto odváži, môže ho to stáť život. Všetko, čo o tomto kmeni vieme, tak pochádza z pozorovaní z bezpečnej vzdialenosti.

Experti sa domnievajú, že Sentinelci sú priamymi potomkami prvých ľudí z Afriky. Predpokladajú, že na Severný Sentinel dorazili asi pred 60-tisícimi rokmi a žijú na ňom dodnes v absolútnej izolácii.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Contains modified Copernicus Sentinel data 2022 / Wikipedia

Stojí za zmienku, že domorodcov z okolitých ostrovov misionári kontaktovali (napríklad kmeň Jarawa), ale v prípade Severného Sentinelu neboli úspešní. To je zaujímavé aj z toho ohľadu, že v koloniálnej ére si s dodržiavaním práv „nejakých divochov“ príliš hlavu nelámali. Výsledkom bola často úplná deštrukcia či vyvraždenie celých kmeňov.

Severný Sentinel však kolonizátorom dlho unikal a pravdepodobne ho považovali za neobývaný. Úplne prvá zmienka o tom, že na ostrove niekto žije, pochádza z roku 1771. Posádka lode Diligent, ktorá patrila Východoindickej spoločnosti, si všimla na brehu ostrova viacero svetiel. Námorníci sa o to však nijako bližšie nezaujímali a pokračovali v naplánovanej trase.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Vieš, čo bolo na starých slovenských minciach a bankovkách?

V lete roku 1867 sa indická loď Nineveh dostala do silného monzúnu a nechtiac skončila na brehu Severného Sentinelu. Posádka sa dostala až na ostrov, kde žila tri dni. Zrejme ani len netušili, že Sentinelci ich už vtedy pozorovali, a na tretí deň na nich zaútočili.

Svedkovia ich neskôr opísali ako nahých, s krátkymi vlasmi a s nosmi nafarbenými načerveno. Vydávali tiež zvuky v neznámom jazyku a ich šípy mali hlavičky zo železa. Posádke sa ich podarilo zahnať a následne ich zachránila okolo sa plaviaca loď.

Pokusy o kontakt odmietajú

V roku 1880 došlo k pokusu o úmyselný kontakt. Dôstojník britského kráľovského námorníctva Maurice Vidal Portman na ostrov dorazil v sprievode ozbrojenej skupiny. Domorodci sa ale skryli v hustom lese, ktorý pokrýva takmer celý Severný Sentinel. Expedícia ich hľadala niekoľko dní, ale bez úspechu. Sentinelci okolitý terén dobre poznali a nedali kolonizátorom žiadnu šancu, aby sa im dostali na stopu.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

Po niekoľkých dňoch sa však Portmanovi a jeho skupine podarilo naraziť na opustené dediny, v ktorých našli starého muža a ženu a štyri deti. Vzali ich do Port Blairu, kde muž a žena okamžite ochoreli a zomreli. Deti sa síce tiež nakazili, ale podarilo sa im z toho dostať. Portman im dal rôzne darčeky a dopravil ich späť na Severný Sentinel. Posielanie darčekov (napríklad ovocia či iných potravín) predstavovalo bežnú taktiku, ako si domorodcov nakloniť.

Tento pokus ale nebol úspešný, ba práve naopak. Sentinelci začali byť oveľa agresívnejší. Niektorí bádatelia špekulovali, že deti mohli na ostrov zaniesť rôzne vírusy, ktoré mali na viacerých domorodcov smrtiaci efekt. Ak to tak bolo, Sentinelci si zrejme dobre zapamätali, že od okolitého sveta nemôžu čakať nič dobré.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť