Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov. Pokusy o kontakt s ním sa často skončili násilne

Kontakt s okolitým svetom radikálne odmietajú.


Násilné strety

Podobnými nezdarmi skončili aj ďalšie pokusy o nadviazanie kontaktu. Sentinelci na narušiteľov často vystreľovali šípy či robili výhražné gestá. V roku 1956 indická vláda vyhlásila ostrov za rezerváciu a bez povolenia k nemu zakázala prístup na 5,6 kilometra. V roku 1967 sa naň však uskutočnila expedícia vedená antropológom T. N. Panditom.

Sentinelci sa najprv pohybovali po pláži, ale keď sa Pandit a jeho tím priblížili, stiahli sa do lesa. Vedci na ostrove objavili niekoľko prázdnych chatrčí, kosti po divokých prasatách, ovocie a tiež šípy, rybárske siete či drevené nádoby.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

V roku 1974 sa na ostrov vydal tím antropológov a filmári z National Geographicu, ktorí plánovali o Sentinelcoch natočiť dokument. Opäť sa opakoval podobný scenár: domorodci sa ukryli v džungli. Návštevníci im na pláži nechali aj darčeky, konkrétne dve živé divoké prasiatka, bábiku, plastové autíčko, kokosové orechy a hliníkový riad.

Následne ich ale zasypali šípy Sentinelcov, pričom režisér dokumentu bol zranený (čo domorodcov údajne veľmi pobavilo). Štáb a vedci sa teda vzdialili a z lode pozorovali reakcie na darčeky. Sentinelci si vzali len kokosové orechy a riad. Prasatá zastrelili a spolu s bábikou a autíčkom ich zahrabali do piesku na pláži. Potom odišli.

Nie vždy sa Sentinelci správali nevraživo. Okolo sa plaviaci námorníci im zvykli kývať na pozdrav, čo domorodci nezriedka opätovali. Námorníci tiež hovorili, že niekedy z pláže počuli aj smiech a spev.

Pokusy nadviazať kontakt však zlyhávali a často sa končili násilne. Niekedy v roku 1994 však tieto expedície ustali. Aktivisti za práva domorodcov vyzývali, aby svet nechal Sentinelcov na pokoji, a Indická vláda napokon naozaj zakázala akýkoľvek úmyselný kontakt s nimi.

Odporúčame prečítať:

Výkladový slovník ženského správania, ktorý ocení každý zmätený muž

Ako vlastne žijú?

O Sentinelcoch sa z vyššie popisovaných skutočností teda veľa nevie. V prvom rade ani to, akým jazykom hovoria, či ako samých seba nazývajú. Odhaduje sa ale, že ich jazyk sa nepodobá jazykom domorodcov z okolitých ostrovov a zrejme sa rozvinul úplne nezávisle.

Odborníci tiež predpokladajú, že na ostrove sa nachádza 15 až 100 ľudí, niektorí ale udávajú, že ich môže byť až 300. Žijú ako lovci a zberači, živia sa ovocím, kokosovými orechmi, divokými prasatami a taktiež rybárčia. Spočiatku sa neobjavili náznaky, že dokážu založiť oheň. Neskôr sa ale prišlo na to, že ho pravdepodobne používajú. To, napokon, potvrdzuje aj správa z roku 1771, podľa ktorej na ostrove boli vidieť svetlá.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

Používajú oceľ, ku ktorej sa dostávajú vďaka stroskotaným lodiam či troskám, ktoré more vyplaví na ich pláž. Vzrastom ide o pomerne nízkych ľudí, často na sebe majú len málo alebo žiadne oblečenie. Ženy nosia viazané šnúrky okolo pása, krku a hlavy. Muži zase náhrdelníky a čelenky. Ich zbraňami sú luky a šípy, ale aj sekery. Zdá sa tiež, že sa tešia výbornému fyzickému zdraviu a disponujú aj nezanedbateľnou silou.

Kresťanský misionár na ostrove našiel smrť

V roku 2004 ich z diaľky kontrolovali vládni úradníci. Obávali sa totiž, či ich populáciu neznížila vlna tsunami. Treba dodať, že aj tieto občasné monitorovania z diaľky Sentinelcov dráždia a často vystreľujú šípy na helikoptéry. Podľa všetkého však tsunami prežili bez väčších problémov.

Hoci väčšina odbornej obce, aktivistov aj bežných ľudí súhlasí s tým, aby Sentinelcov nikto neobťažoval, nie každý to rešpektuje. V roku 2006 sa k ostrovu (pravdepodobne nechtiac) zatúlala rybárska loď s pytliakmi. Sentinelci ich zabili sekerami.

V roku 2018 spôsobil veľkú vlnu nevôle americký kresťanský misionár John Allen Chau, ktorý sa napriek zákazu vydal na Severný Sentinel. Domorodcov chcel obrátiť na vieru a ich ostrov považoval za „poslednú Satanovu pevnosť na Zemi“.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

John Allen Chau chcel rozšíriť kresťanstvo medzi domorodcov. Stálo ho to život

Na ostrov sa vydal dvakrát. Prvý raz naňho síce Sentinelci hromadne nezaútočili, ale dali mu najavo, že ho tam nechcú. Jeden z mladých domorodcov naňho vystrelil šíp, ktorý zasiahol Chauovu Bibliu. Jeho pokusy o komunikáciu nedopadli dobre, Sentinelci sa na Chaua dívali prekvapene a začudovane a občas vypukli v hlasný smiech.

Druhá návšteva sa stala Chauovi osudnou. Sentinelci s ním stratili trpezlivosť a zabili ho. Jeho čin sa stretol so silným odsúdením vedcov, aktivistov aj širokej spoločnosti. Našli sa aj takí, ktorí Chauov pokus o kontakt klasifikovali ako „teroristický čin“.

Poukazovali, že medzi Sentinelcov mohol zaniesť nebezpečné vírusy, a tvrdili, že jeho čin bol dokonalou ukážkou arogancie, barbarstva, pocitu nadradenosti a hlúposti. O tomto incidente sme ti priniesli aj samostatný článok.

Kmeň Sentinelcov žije v dobrovoľnej izolácii už 60-tisíc rokov
Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť