Piatok 19.8.2022
sk
Lýdia
cz
Ludvík

Kňaz odslúžil omšu na pláži. Ako oltár mu poslúžila nafukovačka

Otec Bernasconi za tento krok čelí veľkej kritike.


Silne katolícke Taliansko rieši škandál, aký by len málokto očakával. Rímskokatolícky kňaz Mattia Bernasconi čelí veľkej kritike za to, že odslúžil omšu v mori. Ako oltár mu neslúžilo nič iné ako nafukovačka.

The Guardian píše, že Bernasconi pôvodne vôbec nemal v pláne niečo takéto a plážová omša vznikla ako výsledok súhry okolností. Kňaz bol účastníkom stredoškolského tábora, ktorý organizoval spolok Libera a popri rôznej pomoci sa Bernasconi prirodzene venoval aj duchovnej činnosti.

Kňaz odslúžil omšu na pláži
Profimedia

Nezvyčajná bohoslužba

Súčasťou programu mala byť aj omša, kňaz však nedokázal nájsť vhodný priestor, kde by sa so svojimi ovečkami mohol schovať pred nepríjemnou horúčavou. Jedna z rodín navrhla, že mu požičia svoju nafukovačku a omša sa bude môcť odohrať priamo v mori.

Tento plán znie ako niečo, čo človek okamžite odbije ako veľmi čudný alebo až hlúpy nápad. Bernasconi bol však zrejme natoľko zúfalý a zároveň odhodlaný šíriť slovo Božie, že naň prikývol. Ľuďom na pláži sa naskytol nevídaný pohľad.

Kňaz odslúžil omšu na pláži
Profimedia

More sa premenilo na kostol. Kňaz namiesto oltára použil spomínanú nafukovačku, ktorú mu pridržiaval nápomocný mladík. Bernasconiho slová pozorne počúvali mladí ľudia sediaci na plytčine a čiastočne ponorení do vody. Všetci prítomní boli, samozrejme, odetí v plavkách.

Škandál

Fotografie z tejto nezvyčajnej akcie sa veľmi rýchlo rozšírili po internete a veľkú časť veriacich pobúrili. Nadšená nie je ani katolícka cirkev. Miestna arcidiecéza vyzvala, aby kňazi „udržiavali liturgické dekórum a rešpekt“. Omše sa môžu konať aj mimo svätýň, kňazi by však mali kontaktovať nadriadených a koordinovať s nimi postup v takýchto situáciách.

Skutočným problémom pre Bernasconiho je fakt, že je vyšetrovaný v súvislosti s urážkou náboženského cítenia. Potvrdil to prokurátor mesta Crotone. Kňaz sa za svoje konanie verejne ospravedlnil. Svoje správanie označil za nerozvážne a hovorí, že nijakým spôsobom nechcel znevážiť náboženské symboly.

Na jednej strane sa dá chápať, že cirkev má určité štandardy, ktoré treba dodržiavať, aby si zachovala vážnosť, na strane druhej si treba uvedomiť, že cirkvi majú v Európe veľký problém osloviť a udržať si mladých ľudí. Tu sa naskytá otázka, či aj takýto veľmi netradičný krok, ktorý sa konzervatívnejším kruhom veľmi nepozdáva, nie je niečím, čo to dokáže zmeniť…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť