Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Zima ešte nepovedala svoje posledné slovo, čo dokazuje aj tým, že sa z času na čas objaví pár snehových vločiek, ktoré s radosťou spôsobujú kolaps na cestách. Úplne ťa chápeme, ak sa ti v takom počasí nechce nikam chodiť a radšej zostaneš zavretý vo svojej izbe, než by si mal riskovať trčanie v kolóne nervózne trúbiacich šoférov.

Našťastie, žijeme v modernej dobe a filmy či seriály máš k dispozícii skoro nonstop. Pri sledovaní nemusíš pohnúť ani prstom a hlavne – celý čas si v pohodlí domova. Občas je ale dobré nekonečné vylihovanie a čumenie na obrazovku vymeniť za inú aktivitu – napríklad za čítanie.

Pri čítaní môžeš byť tiež rozvalený na posteli a užívať si teplo svojej izby. Ako bonus si režisérom svojho vlastného filmu – čím lepšie máš vyvinutú fantáziu, tým zaujímavejší je priebeh knihy, ktorú čítaš.

Naším favoritom sa pre toto obdobie stala kniha Deväť brestov od Roberta Bryndzu, ktoré vydalo vydavateľstvo Albatros Media pod svojou značkou Lindeni koncom roka 2019.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Robert Bryndza?

Robert Bryndza je britský autor, ktorý žije na Slovensku. Môžeš ho poznať vďaka jeho knihe Dievča v ľade, ktorá je prvou knihou série s hlavnou hrdinkou Erikou Fosterovou. Kniha sa stala medzinárodným bestsellerom a výborne sa darí aj ostatným častiam, ktoré boli preložené do 29 jazykov a v angličtine sa predalo vyše 3 miliónov výtlačkov.

Kniha Deväť brestov je prvou časťou novej série trilerov s ďalšou hlavnou hrdinkou – vyšetrovateľkou Kate Marshallovou.

https://www.instagram.com/p/B47kdYrAccm/?utm_source=ig_web_copy_link

O čom kniha Deväť brestov je?

Kate Marshallová bola pred šestnástimi rokmi vychádzajúcou hviezdou londýnskej metropolitnej polície. Bola mladá, ambiciózna, mala talent a vyriešila niekoľko významných prípadov – aj keď posledný ju skoro stál vlastný život.

V súčasnosti vedie pokojný život na anglickom pobreží, kde prednáša kriminológiu na univerzite, no stále myslí na prácu policajnej detektívky. Jedného dňa dostane list, ktorý jej pripomenie minulosť a znovu ju to vtiahne do zvrátenej mysle vraha, ktorého pozná až príliš dobre, a do prípadu, ktorý môže vyriešiť iba ona.

Úvod knihy ti priblíži jeseň v roku 1995, keď je Kate so svojimi kolegami na stope vrahovi, ktorému novinári dali prezývku Kanibal z Deviatich brestov. Majú rôzne teórie, ale zatiaľ ich nič neposunulo bližšie k odhaleniu páchateľa, až kým sa vrah po jednej z vrážd náhodou neprezradil.

Aby zahladil stopy, pokúsi sa zabiť aj Kate. Bohužiaľ (pre neho), neúspešne, čím sa dostane do väzenia na doživotie a Kateina kariéra nádejnej policajtky sa skončí skôr, ako sa stihne začať.

https://www.instagram.com/p/B5VntQ2AxXf/?utm_source=ig_web_copy_link

Čo sa nám na knihe páčilo?

1. Brutálnosť, akou autor opisuje vraždy

Po dlhej dobe sa k nám dostal triler, v ktorom boli vraždy opísané viac, než iba vetou typu „strelil mu guľku do hlavy a nechal ho vykrvácať“.

Netvrdíme, že je kniha dielom plným nechutností, ale občas sa našli pasáže, keď sme boli radi, že práve nič nejeme a zároveň sme preklínali svoju predstavivosť za to, že nám rýchlejšie predhadzuje obrazy prečítaného, než si zmyslíme, že o to vlastne nestojíme.

2. Hlavná hrdinka v „mužskom povolaní“

Väčšina trilerov a detektívok je písaná z mužského pohľadu (aj keď sa už nájdu aj kvalitné výnimky). Preto nás, knihomoľov (a hlavne knihomoľky), vždy poteší, ak sa hlavnej úlohy netradične zhostí žena. A ak autor dokáže napísať kvalitnú knihu zo ženského pohľadu, ceníme si to ešte viac.

3. Námet – vyčíňajúci sériový vrah

Vždy, keď sa v knihe objaví sériový vrah, naše srdce poskočí od radosti. Niežeby sme boli zvrátení – ale väčšinou to znamená, že si autor dal záležať na tom, aby na postave pracoval a zisťoval si fakty.

Vykonať tri a viac vrážd bez toho, aby ťa chytili, predsa nejde len tak. Z dobre napísanej knihy cítiť snahu autora premyslieť konanie postáv do poslednej bodky – a pri tejto knihe je to dokonale vidieť.

4. Absencia zbytočných opisov

Kniha sa číta rýchlo aj napriek tomu, že má 400 strán. Opisy nenudia, práve naopak – čitateľovi umožňujú dokonalú vizualizáciu prečítaného v mysli. Ak máš teda dobre vyvinutú fantáziu, bude pre teba čítanie tejto knihy parádny nervydrásajúci zážitok.

Ria Veresová / EMEFKA

Ak máš rád napínavé príbehy a nevadia ti občasné nechutnosti, kniha Deväť brestov by mala pre teba byť povinnou čitateľskou jazdou. Možno sa ti bude zdať, že celý príbeh končí po strane 30 – ale si na omyle. Všetko totiž ešte len začína! Tak si sprav pohodlie a prajeme príjemné čítanie.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Albatros Media Slovakia s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť