Kniha Deväť brestov od Roberta Bryndzu je plná napätia, ale aj nechutností

4 dôvody, prečo sme si čítanie o Kanibalovi z Deviatich brestov užili.

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Zima ešte nepovedala svoje posledné slovo, čo dokazuje aj tým, že sa z času na čas objaví pár snehových vločiek, ktoré s radosťou spôsobujú kolaps na cestách. Úplne ťa chápeme, ak sa ti v takom počasí nechce nikam chodiť a radšej zostaneš zavretý vo svojej izbe, než by si mal riskovať trčanie v kolóne nervózne trúbiacich šoférov.

Našťastie, žijeme v modernej dobe a filmy či seriály máš k dispozícii skoro nonstop. Pri sledovaní nemusíš pohnúť ani prstom a hlavne – celý čas si v pohodlí domova. Občas je ale dobré nekonečné vylihovanie a čumenie na obrazovku vymeniť za inú aktivitu – napríklad za čítanie.

Pri čítaní môžeš byť tiež rozvalený na posteli a užívať si teplo svojej izby. Ako bonus si režisérom svojho vlastného filmu – čím lepšie máš vyvinutú fantáziu, tým zaujímavejší je priebeh knihy, ktorú čítaš.

Naším favoritom sa pre toto obdobie stala kniha Deväť brestov od Roberta Bryndzu, ktoré vydalo vydavateľstvo Albatros Media pod svojou značkou Lindeni koncom roka 2019.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Robert Bryndza?

Robert Bryndza je britský autor, ktorý žije na Slovensku. Môžeš ho poznať vďaka jeho knihe Dievča v ľade, ktorá je prvou knihou série s hlavnou hrdinkou Erikou Fosterovou. Kniha sa stala medzinárodným bestsellerom a výborne sa darí aj ostatným častiam, ktoré boli preložené do 29 jazykov a v angličtine sa predalo vyše 3 miliónov výtlačkov.

Kniha Deväť brestov je prvou časťou novej série trilerov s ďalšou hlavnou hrdinkou – vyšetrovateľkou Kate Marshallovou.

O čom kniha Deväť brestov je?

Kate Marshallová bola pred šestnástimi rokmi vychádzajúcou hviezdou londýnskej metropolitnej polície. Bola mladá, ambiciózna, mala talent a vyriešila niekoľko významných prípadov – aj keď posledný ju skoro stál vlastný život.

V súčasnosti vedie pokojný život na anglickom pobreží, kde prednáša kriminológiu na univerzite, no stále myslí na prácu policajnej detektívky. Jedného dňa dostane list, ktorý jej pripomenie minulosť a znovu ju to vtiahne do zvrátenej mysle vraha, ktorého pozná až príliš dobre, a do prípadu, ktorý môže vyriešiť iba ona.

Úvod knihy ti priblíži jeseň v roku 1995, keď je Kate so svojimi kolegami na stope vrahovi, ktorému novinári dali prezývku Kanibal z Deviatich brestov. Majú rôzne teórie, ale zatiaľ ich nič neposunulo bližšie k odhaleniu páchateľa, až kým sa vrah po jednej z vrážd náhodou neprezradil.

Aby zahladil stopy, pokúsi sa zabiť aj Kate. Bohužiaľ (pre neho), neúspešne, čím sa dostane do väzenia na doživotie a Kateina kariéra nádejnej policajtky sa skončí skôr, ako sa stihne začať.

View this post on Instagram

Nová hrdinka, nový prípad. Keď som počula, že Robert Bryndza bude mať novú knihu s novou hrdinkou a ešte so sériovým vrahom kanibalo, vedela som, že ju musím mať. Priznávam, že som bola veľmi zvedavá, ako sa Robert Bryndza popasuje s úlohou novej série. No uznávam, že Kate Marshall je niečo úplne iné ako Erika z predchádzajúcej série. Z tejto novinky na vás dýchne závan nového čerstvého vetra, ktorý, pevne verím, bude s ďalšími časťami naberať na sile. 👌👍😉 . Hneď na prvých stranách budete predýchavať skvelý zvrat, ktorý vám zamotá hlavu. Pekný trik, ako si omotať čitateľa okolo prstu a prilepí ho ku knihe až do konca. A aj napriek pomalejšiemu deju uprostred, bude koniec stáť za to. Poviem len toľko, že minulosť sa ku Kate vráti plnou rýchlosťou a otvorí otázky, ktorých sa bojí najviac. Navyše časti z psychiatrickej liečebne, v ktorej sa nachádza známy sériový vrah a kanibal je pekným osviežením, ak to tak môžem nazvať. . Veľmi ma bavilo striedanie tempa, ktoré udržiava pozornosť. Autor nejde do zbytočných extrémov a všetko, čo v knihe je, tu má svoje miesto. Navyše oceňujem skvelé vedľajšie postavy, ktoré ma bavili o niečo viac, než samotná hlavná hrdinka. Najmä jej asistent je fakt sympatický. Som zvedavá, ako si s nimi autor poradí a ako ich dodeja zapojí ďalej. 🤷‍♀️🤔 . Deväť brestov (v CZ vyšla ako Kanibal z Nine Elms u @cosmopolis_cz) si určite nenechajte ujsť. A to ani v prípade, že vás série s Erikou Fosterovou zase tak úplne nebavila. Robert Bryndza nasadil vysokú laťku, sebe aj očakávaniam čitateľov.

A post shared by Inotajka (@inotajka) on

Čo sa nám na knihe páčilo?

1. Brutálnosť, akou autor opisuje vraždy

Po dlhej dobe sa k nám dostal triler, v ktorom boli vraždy opísané viac, než iba vetou typu „strelil mu guľku do hlavy a nechal ho vykrvácať“.

Netvrdíme, že je kniha dielom plným nechutností, ale občas sa našli pasáže, keď sme boli radi, že práve nič nejeme a zároveň sme preklínali svoju predstavivosť za to, že nám rýchlejšie predhadzuje obrazy prečítaného, než si zmyslíme, že o to vlastne nestojíme.

2. Hlavná hrdinka v „mužskom povolaní“

Väčšina trilerov a detektívok je písaná z mužského pohľadu (aj keď sa už nájdu aj kvalitné výnimky). Preto nás, knihomoľov (a hlavne knihomoľky), vždy poteší, ak sa hlavnej úlohy netradične zhostí žena. A ak autor dokáže napísať kvalitnú knihu zo ženského pohľadu, ceníme si to ešte viac.

3. Námet – vyčíňajúci sériový vrah

Vždy, keď sa v knihe objaví sériový vrah, naše srdce poskočí od radosti. Niežeby sme boli zvrátení – ale väčšinou to znamená, že si autor dal záležať na tom, aby na postave pracoval a zisťoval si fakty.

Vykonať tri a viac vrážd bez toho, aby ťa chytili, predsa nejde len tak. Z dobre napísanej knihy cítiť snahu autora premyslieť konanie postáv do poslednej bodky – a pri tejto knihe je to dokonale vidieť.

4. Absencia zbytočných opisov

Kniha sa číta rýchlo aj napriek tomu, že má 400 strán. Opisy nenudia, práve naopak – čitateľovi umožňujú dokonalú vizualizáciu prečítaného v mysli. Ak máš teda dobre vyvinutú fantáziu, bude pre teba čítanie tejto knihy parádny nervydrásajúci zážitok.

Ria Veresová / EMEFKA

Ak máš rád napínavé príbehy a nevadia ti občasné nechutnosti, kniha Deväť brestov by mala pre teba byť povinnou čitateľskou jazdou. Možno sa ti bude zdať, že celý príbeh končí po strane 30 – ale si na omyle. Všetko totiž ešte len začína! Tak si sprav pohodlie a prajeme príjemné čítanie.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Albatros Media Slovakia s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Problémy mladých ľudí, ktoré predchádzajúca generácia nemala

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME