Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

V dnešnom uponáhľanom svete si už iba málokto dokáže predstaviť fungovať bez technológií, pričom si mnohí ani neuvedomujeme, že najdokonalejšou „technológiou“ je náš vlastný mozog. Podobne ako pri iných svaloch, ani kapacita mozgu nerastie, pokiaľ sa budeš iba bezducho váľať na gauči – preto je dôležité celoživotne pracovať aj na tomto svale nášho tela.

Možno sa ti už niekedy počas scrollovania rôznymi internetovými stránkami stalo, že si natrafil na pojmy digitálna záplava, digitálne rozptýlenie, digitálna demencia alebo digitálna dedukcia. Na prvý pohľad vyzerajú ako pojmy, ktoré s tebou nijak nesúvisia. To je ale omyl. Vieš, čo majú spoločné? Spoločne nás okrádajú o sústredenie, pozornosť, schopnosť učiť sa a schopnosť skutočne myslieť.

„Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý život vo viere, že je hlúpa.“ Albert Einstein

Ak si presvedčený, že si na podobné záležitosti pristarý, keďže si brány školy opustil už pred nejakým časom, dovoľ nám vyviesť ťa z omylu. Učíme sa predsa počas celého života, a to, že sme to prvých niekoľko rokov nerobili správne, ešte neznamená, že tak máme pokračovať celý život. Zaujíma ťa, ako na to? Vydavateľstvo Tatran ti prináša odpoveď v dokonalej knižnej novinke Myseľ bez hraníc od uznávaného odborníka Jima Kwika.

Profimedia

Kto je Jim Kwik?

Jim Kwik je celosvetovo uznávaným odborníkom na zlepšenie pamäti, optimalizáciu mysle a rýchle učenie.

Po úraze mozgu v detstve trpel poruchou učenia, a preto neskôr vytvoril stratégie, ktoré mu výrazne pomohli zlepšiť mentálny výkon.

Odvtedy pomáha ľuďom objaviť ich vnútorného génia a skutočný mozgový potenciál. Vyše dvadsať rokov pracuje ako kouč myslenia pre elitu Hollywoodu, profesionálnych športovcov, politických lídrov a magnátov. Medzi jeho klientov patria spoločnosti ako Google, Virgin, Nike, Zappos, SpaceX, 20th Century Fox, Word-Press a mnoho iných.

Prednáškami naživo každoročne oslovuje viac ako 200 000 divákov. Jeho online videá majú stovky miliónov zhliadnutí, pravidelne sa objavuje v médiách, moderuje uznávaný podcast „Kwik Brain“ a jeho online kurzy využívajú študenti v 195 krajinách sveta.

Kwik je zástancom zdravej mysle a globálneho vzdelávania, je filantrop a finančne podporuje rôzne projekty, ktoré sa venujú výskumu Alzheimerovej choroby či stavajú školy od Guatemaly až po Keňu, poskytujú zdravotnú starostlivosť, čistú vodu a vzdelávanie deťom v núdzi. Jeho poslaním je „nezabudnúť na žiadnu myseľ“.

Facebook / Jim Kwik

O čom je kniha Myseľ bez hraníc?

Obmedzenia neexistujú. Hoci ľudia tvrdia opak, máš neobmedzený potenciál – ak vieš, ako používať svoju myseľ. Slávny kouč myslenia Jim Kwik už dvadsaťpäť rokov pracuje s najlepšími hercami, športovcami, výkonnými riaditeľmi a mimoriadne úspešnými ľuďmi, ktorým pomáha odhaliť ich skutočné schopnosti.

V tejto prelomovej knihe prináša vedecké a overené postupy, ktoré majstri používajú na urýchlenie učenia a na dosiahnutie svetových výsledkov.

Myseľ bez hraníc ukrýva tajomstvo, ktoré ti zmení život – keď sa naučíš, ako sa učiť, oslobodíš sa od obmedzujúcich predsudkov, dosiahneš prelomový úspech a budeš žiť výnimočný život. Táto kniha nie je teoretická. Je to praktická, jednoduchá a overená mapa, ktorá podrobne vyznačí cestu k tvojmu ja bez hraníc.

Čo všetko dosiahneš, ak si knihu prečítaš pozorne a začneš pomocou nej na sebe pracovať?

• Ovládneš svoje zvyky – zbavíš sa negatívnej rutiny a bez námahy si osvojíš pozitívnu.
• Naštartuješ svoju produktivitu – porazíš štyroch „zloduchov“, ktorí obsadili tvoje neurónové dráhy.
• Nazrieš do nekonečnej motivácie – objavíš nevyčerpateľné palivo, ktoré ťa poženie priamo k cieľu.
• Odstrániš otupenosť mozgu – získaš prístup k odborným technikám a tipom od najlepších jedál na podporu myslenia po optimalizáciu spánku.
• Vycibríš si sústredenie – vo svete rozptýlení a preťaženia budeš priamy a nezastaviteľný.
• Naučíš sa čokoľvek – rýchlo čítať, lepšie sa rozhodovať a spoľahlivo si zapamätať všetko od mien až po cudzie jazyky bez ohľadu na vek.

Knižnú novinku Myseľ bez hraníc si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Zaujímavosti, pri ktorých sme sa počas čítania na chvíľu zamysleli

Ako sme už spomenuli, kniha Myseľ bez hraníc je mapou na ovládnutie mysle, motivácie a metód, ktoré ťa naučia učiť sa. Nie je to román, ktorý si prečítaš hoci na jedno posedenie, ale skôr študijný materiál, s ktorým stráviš nejakú chvíľku – pri dôkladnom plnení úloh hoci aj mesiace. My sme síce knihu prešli „v rýchlosti“, aby sme ti o nej mohli napísať, ale určite sa k nej ešte vrátime a postupne si doplníme všetky cvičenia, ktoré sme na prvýkrát preskočili.

Nedá nám však nespomenúť niekoľko zaujímavostí, pri ktorých sme sa na chvíľku pozastavili:

1. Každý je svojím spôsobom génius

– a vôbec to nemusí byť definované výškou IQ. Genialita má mnoho podôb a prejavuje sa jedným zo štyroch spôsobov:
• Dynamická genialita – prejavuje sa kreativitou a nápadmi.
• Ohnivá genialita – prejavuje sa v komunikácii.
• Časová genialita – prejavuje sa schopnosťou zachovať si odstup a dotiahnuť veci do konca.
• Oceľová genialita – prejavuje sa pozornosťou venovanou maličkostiam a schopnosťou cibriť detaily, ktoré si iní nevšimli alebo si ich nedokázali predstaviť.

2. 7 najčastejších lží o učení sa:

• Inteligencia je daná.
• Používame iba 10 % mozgu.
• Chyby sú zlyhania.
• Vedomosti sú moc.
• Naučiť sa nové veci je ťažké.
• Na kritike záleží.
• Géniovia sa rodia.

3. Top 10 potravín pre mozog:

– avokádo, čučoriedky, brokolica, horká čokoláda, vajcia, listová zelenina, losos, kurkuma, vlašské orechy, voda… teoreticky to zo školy aj ovládame, ale úprimne… koľko z týchto potravín pravidelne konzumuješ?

Ria Veresová / EMEFKA
4. Hodnotenie vlastnej schopnosti čítať

Tento bod nás ako vášnivých knihomoľov potešil, keďže „nikdy nie je dosť voľného času na prečítanie všetkých tých skvelých kníh, ktoré vychádzajú“, a aj napriek nadpriemernému výsledku nás to motivuje, aby sme sa tomuto bodu nasledujúce obdobie poctivo venovali. Ak ťa zaujíma, ako si vypočítaš základnú rýchlosť čítania, vezmi si nejaký román, ceruzku a časovač.

• Nastav si časovač na dve minúty.
• Čítaj pohodlnou rýchlosťou a po zazvonení časovača prestaň a ceruzkou označ miesto, kde si skončil.
• Spočítaj slová v troch plných riadkoch. Toto číslo vydeľ tromi. Je to priemerný počet slov v riadku.
• Spočítaj riadky, ktoré si prečítal, ale rátaj iba tie, ktoré presiahnu polovicu šírky strany.
• Vynásob počet slov v riadku počtom prečítaných riadkov.
• Vydeľ toto číslo dvoma (pretože si čítal dve minúty) a dostaneš číslo, ktoré vyjadruje počet slov za minútu.

Priemerný človek číta rýchlosťou 150 až 200 slov za minútu – závisí to od náročnosti textu. Ak čítaš pomalšie ako 100 slov za minútu, text je možno príliš náročný alebo potrebuješ zručnosti, ktoré ťa naučí práve kniha Myseľ bez hraníc.

5. Kwikov desaťdňový štartovací plán

– ktorým autor ukončuje svoju knihu. V prípade, že ju prečítaš naozaj pozorne a poctivo, bude pre teba predstaviteľné splniť túto výzvu – všetko je to o mysli bez hraníc a viere, že zvládneš všetko, čo si zaumieniš.

Ria Veresová / EMEFKA

Síce sa budeme opakovať (čo však nevadí, keďže sme sa naučili, že opakovanie je základ k úspechu), ale s trochou snahy a poctivej práce ti kniha Myseľ bez hraníc skutočne dá to, čo sľubuje v úvode – ukončí masovú hypnózu a klamstvá o vlastných hraniciach, ktoré nám odovzdali rodičia, spoločenské konvencie, médiá či marketing, a pomôže ti zbúrať predsudky a vybudovať tvoje nové ja bez hraníc. My ti držíme palce a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje