Ako si si už mohol všimnúť, po nejakom čase sa skoro každá dobrá kniha dočká svojej filmovej alebo seriálovej adaptácie. Milovníci obrazoviek sú týmto počinom väčšinou nadšení – ušetria množstvo času a energie tým, že si daný príbeh nemusia prečítať, ale môžu si ho bez väčšej námahy a s vyloženými nohami pozrieť.
Horšie je to s nami knihomoľmi – veľakrát znášame hoci aj miniatúrnu zmenu oproti „originálu“ zle. Svet sa ale kvôli nám neprestane točiť, takže nám nezostáva nič iné, ako sa s týmto faktom zmieriť a nanajvýš si doma po pozretí filmu alebo seriálu tak trocha po… hundrať.
A presne takýmto „počinom“ je aj sfilmovanie knihy Nech sneží od trojice autorov Maureen Johnson, John Green a Lauren Myracle, ktoré uzrelo svetlo sveta pred Vianocami. Síce je príbeh zasadený do obdobia Štedrého dňa a večera, ale „hlavnú úlohu“ v ňom hrá sneh – veľa snehu – takže si dej vychutnáš, aj keď je už po sviatkoch.
O čom je kniha Nech sneží?
Kniha sa skladá z troch uzimených ľúbostných príbehov zasadených do štedrovečernej čarovnej noci, keď v mestečku Gracetown zažijú najhoršiu snehovú búrku za posledných päťdesiat rokov. Zasnežená vianočná krajina je síce hotová idylka, ale pre neprejazdné cesty a metrové záveje kolabuje doprava.
Trom mladým ľuďom a ich priateľom kalamita v okamihu prekazí sviatočné plány a zdá sa, že ich čaká najhoršia noc v živote. Veď kto by chcel namiesto rozbaľovania darčekov uviaznuť vo vlaku bez elektriny, riskovať život kvôli upišťaným roztlieskavačkám či zháňať miniprasiatko? Iba ak by sa katastrofa zmenila na skutočné čaro Vianoc…
Podstata knihy spočíva v postupnej gradácii deja. Tri samostatné príbehy sa pomaly, ale isto spájajú do jedného celku, keď ti aj ten najmenší detail začne dávať zmysel. Autori sa s myšlienkou snehovej kalamity pohrali bravúrne – to si uvedomíš, už keď si šiestykrát v priebehu prvej hodiny vzdychneš, prečo u nás nesneží.
Príbeh na teba zapôsobí podľa toho, ako veľmi romantická duša si – je to milá, romantická, zimná oddychovka, ktorá ťa prenesie do čias prvých lások a útrap na strednej škole.
V čom sa teda film líši od knihy?
Pozor, táto časť obsahuje spoilery
Pravdepodobne by sme od tvorcov filmu chceli veľa, ak by sme požadovali, aby nič nemenili, že? Je nám jasné, že nie všetko z 300-stranovej knihy sa zmestí do 90 minút, ale niektoré skutočnosti sa len veľmi ťažko odpúšťajú. Toto sú niektoré z nich:
• Mená postáv „nesedia“ s ich opisom
Pre knihomoľa je to asi jedna z najzásadnejších vecí – ak sa raz v knihe píše kórejský chlapec stredného vzrastu, tak to má byť stredne vysoký kórejský chlapec. A nie vysoký, svalnatý, blond týpek. Aj keby bol brutálne sexi, nespĺňa opis v knihe a tým pádom kazí náladu. Na svete je predsa toľko ľudí, ktorí sa chcú stať hercami, že mohli určite vybrať aj lepšie.
• Jubileina rodina a zoznámenie so Stuartom
Väčšina filmov sa knižnej predlohy drží aspoň počiatočných pár desiatok strán, než nastanú prvé zmeny a „vynechávanie“. Nie však pri tomto filme. Už rovno prvá z poviedok je úplne zmenená – tvorcovia filmu z nej vlastne použili iba mená postáv (aj to nie na 100%).
• Staniolový chlapík
Na tohto creepy zamestnanca odťahovky a vodiča snežného pluhu sa tešilo viacero čitateľov. Márne. Nahradila ho žena, ktorá bola síce tiež čudná a oblečená do alobalu, ale nevzbudzovala až takú hrôzu, skôr pripomínala takú tú „dobrú vílu“, ktorá z času na čas kontroluje, či ide všetko podľa plánu a keď treba, tak zasiahne a pomôže.
• Prasiatko Gabriel
V knihe toto malé rozkošné stvorenie dostalo tretinu priestoru – celú jednu poviedku. A vo filme? Dokopy nič. Ale nevadí, to ani Addie a Jeb (okrem jej sebeckej zahľadenosti do seba). Hlavne, že boli na konci všetci šťastní a spokojní…
Okrem týchto niekoľko „do oka bijúcich“ rozdielov nemôžeme zabudnúť podotknúť, že tvorcovia filmu vsadili na vylepšenie veľmi obľúbenými kombináciami pre dnešnú dobu: dvojicou „celebrita + obyčajné dievča“; lgbt párom alebo dievčaťom žijúcim sociálnymi sieťami. Nič nové u dnešných mladých.
Ak máš chuť na romantickú teen oddychovku na lenivý zimný víkend, tak si film Let it snow pokojne pozri. Ako správni knihomoli ale podotýkame, že kniha je lepšia (a že film bol podľa nášho skromného názoru knihou iba „inšpirovaný“ – keby bol „natočený“ podľa knihy, vyzeralo by to jednoznačne inak).
Napriek tomu sme si pozeranie aj porovnávanie užili a sme presvedčení, že si každý musí vytvoriť vlastný názor – pokojne nám daj vedieť v komentári, či sa ti viac páči knižné alebo filmové prevedenie a prečo. 🙂
Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.