Kniha z roku 1960: Chlapík našiel príručku s 1001 trikmi z minulého storočia a otestoval ich

Niektoré z nich by sa uplatnili aj dnes.

Dnes sa to na internete rôznymi lifehackmi len tak hemží. Ich využitie v praktickom živote je však veľmi diskutabilné. Videá s takýmto kontentom sa vyznačujú bizarnou náhľadovou fotkou a obsahom, ktorý s ňou nijako nesúvisí. V závere je teda výpovedná hodnota celého tohto počinu nula nula prd.

Na druhú stranu sa nájdu aj také rady a triky, ktoré naozaj fungujú. A to aj napriek tomu, že sú takmer sto rokov staré. Chlapík, ktorý na Youtube vystupuje pod prezývkou Household Hacker, našiel knihu o tisíc a jednom návode ako na to.

Rozhodol sa ich teda podrobiť skúške a čuduj sa svete, naozaj fungujú. Niektoré síce rokmi stratili svoje opodstatnenie, no našli sa tam aj také, ktoré poslúžia aj dnes. Poďme sa teda na ne spoločne pozrieť.

1. Ako si poradiť so spinkami či klincami

Klince či spinky sú super pomocníci v domácnosti, no v momente, ako sa snažíte ich vytiahnuť bez potrebného náradia, sa stávajú úhlavným nepriateľom. Podľa knihy z dvadsiateho storočia môže byť v takejto situácii nápomocný otvárač na fľaše.

2. Ako prinavrátiť lepivosť

Určite všetci poznáme ten pocit, keď kúpime blízkemu darček a cenovka na ňom drží pricapená tak pevne, že s ňou nevieme hnúť. Na druhú stranu, prísavky, ktoré majú držať na stene, sa odlepujú jedna radosť. Zákon schválnosti – samozrejme, že veci, ktoré lepiť majú, nelepia a opačne. Šikovná kniha sa však zákonom schválnosti nezaoberá a radí nastriekať prísavky glycerínom (mydlo na ruky).

3. Ako otvoriť obálku, ktorú ste už omylom zalepili

Z času na čas sa stane, že dopíšete veľmi dôležitý list a až po zalepení obálky si spomeniete, že ste zabudli niečo kľúčové dodať. Potrebujete teda obálku otvoriť a nemôžete ju roztrhať a nahradiť novou, pretože…

Je to posledná funkčná obálka na svete, povedzme. Máme tu na to lifehack, tak za tým prosím nehľadajme väčší zmysel, ako to reálne má, dobre? Keby ste sa teda predsa len ocitli v tejto situácii, stačí, keď položíte na obálku zložený uterák a rýchlo ju prežehlíte. Po niekoľkých opakovaniach by sa mala otvoriť.

4. Ako byť skvelou gazdinkou aj bez popálenín

V roku 1960 ešte neboli kuchynské rukavice takou bežnou súčasťou domácností, ako je tomu dnes. Preto si gazdinky, ktoré prekvapivo ani v tej dobe neboli ohňovzdorné – chceli pomôcť, ako sa dalo. Napríklad aj lopatkou, na ktorú naberáte pozametanú špinu (samozrejme, že by ideálne mohla byť nepoužitá). Pokiaľ je vyrobená z kovu, tak pri vkladaní koláčov do trúby poslúži priam ukážkovo.

5. Ako skryť dôležité papiere tak, aby ich nikto nenašiel…

…teda okrem vás, lebo inak by to bol dosť naprd nápad. A všetci dobre vieme, že to nie je nič nezvyčajné a občas sa jednoducho veci umiestnia na také „prudko logické a strategické“ miesto, že ich už ani pánboh nenájde.

Podľa tohto tipu by ste mali pripnúť na zadnú stranu šuplíka veľkú obálku, do ktorej budete ukladať dôležité papiere. Nikto iný na to nemá šancu prísť, keďže na odhalenie obálky je potrebné vybrať celú zásuvku.

6. Ako predísť upchatému odtoku

Dlhovlasé slečny vedia, že vlasy v odtoku sú peklo. Frajeri dlhovlasých slečien zase vedia, že dvojnásobne také peklo je ich odtiaľ vyberať von. Ako sa tejto nepríjemnej záležitosti vyhnúť? Drôtenkou. Tá je okrem drhnutia riadu skvelá aj v zachytávaní vlasov. Zároveň však prepúšťa vodu a nie je finančne náročná, takže ju môžete vymieňať tak často, ako je potrebné.

7. Ako šikovne a efektívne vyčistiť štetce

Čistenie štetcov po maľovaní je papračka, do ktorej sa nikomu nechce. Vo výsledku teda väčšina z nás skončí so stvrdnutým štetcom a pri ďalšom kutilskom zásahu musí kúpiť nový. S týmto trikom sa zo špinavej roboty stáva rýchly proces a možno práve vďaka nemu v budúcnosti zachrániš nejeden štetec, ktorý by putoval do koša.

Stačí, keď štetec namočíš do vysokej úzkej nádoby s vodou a prichytíš o magnet do tvaru písmena C (viď. obrázok). Časť magnetu, ktorá trčí von z pohára, uchopíš do ruky a pomocou nej budeš štetec obtierať o stenu pohára tak dlho, až bude úplne čistučký – ako vypraný v Perwolle.

8. Ako si zhotoviť stojan na baterku

Z času na čas vypadne elektrika – to je bežná vec. Dnes sme všetci vyzbrojení mobilmi, a tak nie je problém posvietiť si ním, keď k takémuto niečomu príde. Uprostred minulého storočia to ale taká samozrejmosť nebola. Vtedy na rovnaké účely slúžila baterka. Avšak, ak sa snažíte opäť nahodiť poistky či potrebujete urobiť niečo iné, na čo treba dve ruky, stojan na baterku vie byť veľmi užitočná pomôcka. Pri tomto hacku ide najmä o tú praktickú stránku veci, takže „súčiastky“ (lievik a silná gumička) na stojan môžme pokojne nájsť doma.

9. Ako od seba odlepiť jednotlivé plátky slaniny bez toho, aby sa roztrhli

Niekedy si tak strašne chceš pochutnať na celom a esteticky príťažlivom kúsku slaniny a ten bastard sa ti roztrhne. No nie je to na porazenie?! Ešteže je jedna z tých 1001 ideí venovaná práve tejto problematike. Balenie slaninky by sme vraj mali ešte pred otvorením ohnúť do jednej strany, potom do druhej a vo výsledku by sme mali dostať plátky, ktoré sa od seba oddelia ľavou zadnou.

10. Ako liať a nevyliať

Pri nalievaní neplatia žiadne fyzikálne zákony. Vtedy si tekutina tečie, kade sa jej zachce a je jej úplne fuk, že tvoj profesor zo strednej ti rok vtĺkal do hlavy, že takto to fungovať nemôže. Môže. A práve preto sa niekedy nalievanie stáva mission impossible (problémy ľudí prvého sveta, ja viem). Predísť katastrofe môžete použitím lieviku a drôtenky. Drôtenka zabráni tvorbe víru a lievik… no ten robí skrátka to, na čo je vyrobený.

11. Ako vysvetliť dverám, aby sa nezatvárali

Môžeš ich poslať za psychológom alebo im najať osobného trénera, no osobne si myslím, že efektívnejšie bude použiť tento trik. „Domáca medicína“ na otvárajúce sa dvere podľa 60-ročnej knihy znie – malá kovová cievka. Tú umiestnite na pánty dverí tak, aby jej konce boli vodorovne s dvierkami a okrajom skrine. Tadá, problém už viac nie je problémom.

12. A na záver niečo so zemiakom

Ako sa hovorí – všetko na tomto svete buď je alebo nie je zemiak. A taktiež sa hovorí, že bez zemiakov nič nie je dokonalé a úplne, čo do praxe implementovala aj táto príručka. Pokiaľ si neviete rady s neustále sa strácajúcimi špendlíkmi, klincami či inými pichľavými drobnosťami, vyrobte si na ne držiak. Teda… držiak je trochu zveličený pojem pre túto nádheru, takže jednoduchšie – napichajte to do zemiaku. Wow. Proste wow. Šesťdesiate roky minulého storočia mali ozaj svoje čaro.

Zdroj: brightside.me
Zdroje obrázkov a titulnej fotky: Household Hacker / youtube.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
7
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
12 ilustrácií, ktoré perfektne zachytávajú, ako sa muži rokmi zmenili na nepoznanie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME