Ako si nájsť čas na čítanie?
1. Vytvor si čitateľský rituál
Veľmi dobre vieme, že my všetky tie veci aj urobiť chceme, ale nemáme na ne dostatok času. A s čítaním to nie je iné. Preto, ak hľadáš odpoveď na to, ako si vybudovať čitateľský návyk a nájsť si čas na čítanie, aj na to ti ponúkame odpoveď: stanov si na to presný čas. Nemusí to byť dlhý časový interval, stačí napríklad 10 či 15 minút.
Môžeš skúsiť čítať ráno pri raňajkách, počas obednej prestávky alebo pred spaním. Tak ako pri úplne prvom bode tohto článku, aj tu je dôležité, aby si si navodil pocit, že sa na čítanie tešíš. Podporíš to aj tým, že si vytvoríš príjemné prostredie. Pohodlné kreslo, tiché miesto, príjemné osvetlenie, to všetko krásne doplní atmosféru.
2. Integruj čítanie do každodenného života
Aby sa zvyk stal zvykom, je potrebné ho opakovať a dodržiavať pravidelne určitý čas. Týka sa to, samozrejme, aj čítania. No prirodzene, niekedy sa jednoducho naozaj nedá. A práve vtedy sú tu zázračné veci menom audioknihy. Aj keď to nie je to isté ako držať v ruke fyzickú knihu a otáčať jej strany, pri hľadaní si cesty k čítaniu ti pomôže aj počúvanie audiokníh.
Audioknihy môžeš počúvať počas cesty do práce, pri cvičení alebo pri domácich prácach. A ak chceš integrovať čítanie do svojho života, neboj sa čítať vždy, keď ti to tvoje povinnosti dovoľujú. Napríklad keď cestuješ vlakom alebo MHD, keď mešká tvoj klient na schôdzku alebo aj keď čakáš v čakárni u lekára.
Aké kognitívne a emocionálne výhody so sebou čítanie prináša?
Čítanie jednoznačne rozvíja a podporuje mozog a pamäť. Zlepšuje tvoje pamäťové schopnosti tým, že vďaka čítaniu si schopný lepšie vnímať informácie a detaily a udržiavať ich v hlave.
Prežívaním a skúmaním príbehov a postáv sa z teba stáva akýsi detektív, ktorý potrebuje byť pozorný na všetky maličkosti v deji, a zároveň to podporuje aj tvoje kritické myslenie a analytické schopnosti.
Okrem toho čítanie posilňuje ľudskú empatiu a aj sociálne zručnosti. Čítanie o životoch a skúsenostiach iných ľudí rozširuje naše chápanie sveta a zvyšuje emocionálnu účasť na osudoch iných ľudí. Vďaka čítaniu sa zlepšujú aj naše komunikačné schopnosti a slovná zásoba.
Náš článok zakončíme tam, kde sme začali, pri chaose a strese. Ak sa pýtaš, prečo by si si mal vybudovať čitateľský návyk, odpoveďou môže byť aj to, že čítanie má na človeka relaxačný účinok. Je to dokonalý spôsob, ako uniknúť od každodenného stresu a starostí. Okrem toho čítanie zlepšuje aj spánok, keď upokojuje tvoju myseľ a pred spaním pomáha odreagovať sa a pripraviť telo na spánok.