Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
V spolupráci s Tatran
Zdroj: ©Ria Veresová / EMEFKA

Knižná novinka Frekvencia smrti ťa presvedčí, že Fitzek a Kliesch tvoria dokonalý spisovateľský pár

Ak máš nadaného kamaráta a dobrý nápad, môžete spolu vytvoriť veľké veci. Napríklad aj úspešnú knižnú sériu.

Na osobu Sebastiana Fitzeka, ako aj jeho tvorbu, sme už v našich článkoch priniesli veľa chvály. Pred časom sme ti dokonca predstavili aj jeho najnovší projekt s nádejným nemeckým spisovateľom Vincentom Klieschom – prvú časť série Auris. Spolupráca týchto dvoch autorov podľa našej mienky dopadla na výbornú, a preto nás teší, že ti môžeme predstaviť pokračovanie projektu tejto nadanej dvojice – knižnú novinku Frekvencia smrti.

Sebastian Fitzek s Vincentom Klieschom ťa novinkou Frekvencia smrti opäť presvedčia, že spoločný projekt dvoch spisovateľských kamarátov môže dopadnúť na výbornú.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Vincent Kliesch?

Síce s námetom na sériu o forenznom fonológovi pôvodne prišiel Sebastian Fitzek, ale jeho ti v dnešnom článku predstavovať nebudeme. Fitzekovu tvorbu si môžeš podrobnejšie preštudovať v našich predošlých recenziách. Namiesto toho si posvietime na jeho kamaráta Vincenta Kliescha, ktorý sa narodil v Berlíne-Zehlendorfe, kde žije aj v súčasnosti.

V roku 2010 napísal bestseller Die Reinheit des Todes (Čistota smrti), prvú časť úspešnej série. Triler Auris o známom odborníkovi na hlasovú expertízu Matthiasovi Hegelovi napísal na podnet svojho priateľa Fitzeka podľa jeho námetu, ktorý bol pôvodne plánovaný ako rozhlasová hra. Frekvencia smrti je pokračovaním trileru Auris. Tretia časť bude mať názov Šum smrti. Touto sériou sa Kliesch zaradil medzi popredných nemeckých autorov trilerov.

Profimedia

O čom séria Auris je?

Kniha Auris:

Je mladá. Odhaľuje justičné omyly. Chce pomôcť mužovi obvinenému z brutálnej vraždy. A potom sa jej to vymkne z rúk.

Matthias Hegel je forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Má absolútny sluch a počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. Vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach. Pred rokom to tak aspoň ešte bolo, pretože dnes je Hegel vo väzení.

Brutálne zavraždil bezdomovkyňu a sám sa udal na polícii. Je však skutočne vinný? Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu. Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu…

Novinka Frekvencia smrti:

„Pomôžte mi, prosím! Moja dcéra zmizla. Všade je krv…!“ V pozadí počuť, ako volajúcej padá mobil, rozbíja sa sklo, ozve sa bolestný výkrik a zvuky zápasu, no telefonát zdesenej ženy na tiesňovú linku Berlínskeho hasičského zboru sa náhle preruší.

Ak niekto dokáže z takého krátkeho zvukového fragmentu získať závažné informácie, ktoré by pomohli zachrániť ľudský život, potom len forenzný fonetik Matthias Hegel. Súd však rozhodol, že nemôže opustiť domáce väzenie. Preto potrebuje spojenca, ktorý mu pomôže vyšetriť prípad…

Hegelovi sa podarí zapojiť do pátrania autorku kriminálnych podcastov Julu Ansorgeovú, ktorá mu už pomohla zbaviť sa obvinenia z vraždy manželky. On má zas v talóne informácie o jej zmiznutom a možno aj mŕtvom bratovi Moritzovi. Telefonát zúfalej matky, ktorej uniesli dieťa, Julu dojme natoľko, že nevníma smrteľné nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí zo strany únoscov, a Hegelovu ponuku prijme.

Knihu Frekvencia smrti si môžeš objednať tu
Ria Veresová / EMEFKA

Prečo sa oplatí siahnuť po knihe Frekvencia smrti?

1. Zaručená kvalita

Veľa Fitzekových fanúšikov malo pri prvom stretnutí s knihou Auris mierne obavy. Po prečítaní však veľa z nich tvrdí, že je Klieschov štýl skoro na nerozoznanie od toho Fitzekovho. A my s týmto tvrdením súhlasíme. Kniha Auris si nás získala na plnej čiare a na Frekvenciu smrti sme si brúsili zuby od poslednej strany prvej časti série.

2. Výborná zápletka

To, čo na prvých stranách Frekvencie smrti vyzeralo ako rodinný zločin, prerástlo v niečo obrovské a neskutočné. Aj keď sa nám tvrdohlavosť hlavnej hrdinky páči, často sme si kládli otázku, či by s Hegelom súhlasila, keby vedela, že sa postaví zoči-voči rozsiahlej zločineckej organizácii, ktorej sa darí bez povšimnutia už mnoho rokov. Znie to zložito, ale Kliesch nám zase raz dokázal, že má všetko dokonale premyslené.

3. Jula Ansorgeová

Fitzek je už dlho známy tým, že postavy v jeho knihách majú nie celkom bežné povolanie (psychológ, psychiater, policajný vyjednávač, …) alebo prekonali nejakú traumu. A túto črtu si v sérii Auris nechal aj Kliesch. Hlavná hrdinka Jula by možno aj bola „úplne normálna“ a (z nášho pohľadu) by mala aspoň ako-taký pud sebazáchovy, keby nebola traumatizovaná z detstva a nesnažila sa silou-mocou zisťovať veci, ktoré pred ňou (z určitých dôvodov) taja. Táto skutočnosť a jej „bočné vyšetrovanie“ však príbehu dodáva určité ozvláštnenie a „druhý dych“.

4. Záver

Pri Fitzekovej tvorbe sme si už mohli zvyknúť, že sa na konci všetko zvrtne a nič nie je tak, ako sme si po celý čas mysleli. Je v tom majster a aj to je dôvod, prečo ho milujeme. Kliesch je zas majster v otvorených koncoch. Na jednej strane ho za to milujeme, keďže aspoň máme istotu, že bude pokračovanie. Na druhú stranu však minimálne skalní fanúšikovia pochopia stavy frustrácie, ktoré nastávajú zakaždým, keď musíme zase čakať. Aspoň ale platí staré známe „na dobré sa oplatí čakať“.

Ria Veresová / EMEFKA

Čo o knihe Frekvencia smrti napísali zahraničné médiá?

„Nápad využiť forenznú fonetiku ako vyšetrovaciu metódu dal tejto krimisérii úplne nový náboj.“ (Čitateľský ohlas)

„Frekvencia smrti je jednou z kníh roka. Povinná jazda pre všetkých milovníkov trilerov – napätie od prvej až po poslednú stranu, nečakané zvraty, strhujúce tempo.“

www.krimi-couch.de

„Príbeh má rýchly spád a veľa prekvapivých momentov. Nevedel som sa od neho odtrhnúť.“ (www.krimikiste.com)

„Po vyriešení mnohých hádaniek nás Kliesch zakaždým prekvapí nečakaným obratom v deji, ktorý vráti riešenie zápletky na úplný začiatok. Už sa neviem dočkať pokračovania!“

Kölner Stadt-Aneiger

Autor nás udržiava v napätí od začiatku až do konca. Čitateľ doslova cíti nebezpečenstvo, strach a zúfalstvo protagonistov. Pri opisoch chladnokrvných vražedných scén mi tuhla krv v žilách. O to nedočkavejšie čakám na tretiu časť tejto série, pretože na záver zostalo niekoľko otvorených otázok.“ (www.thalia.de)

„Forenzný fonetik Matthias Hegel dokáže ako nikto iný zistiť pozoruhodné informácie z páchateľovho hlasu, no sám nakoniec čelí sprisahaniu. Knihu nepustíte z ruky.“

Čitateľský ohlas

Ria Veresová / EMEFKA

Ak si milovník trilerov, veríme, že ťa pokračovanie spolupráce týchto dvoch nadaných autorov svojím príbehom dostane, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.