Bavia vás príbehy o hlbokej láske, ale máte už po krk presladených kníh z červenej knižnice? Žiaden strach, v literatúre ich nájdete nespočetné množstvo, od tých cukríkových až po tie najtemnejšie.
Dnes sme sa vám rozhodli predstaviť jednu z tej druhej kategórie – podstatne dramatickejšiu love story, než na aké sme možno zvyknutí. Takú, ktorá v sebe ukrýva viac, ako len slová poskladané do viet.
Odlišní, netradiční, plní podnetných myšlienok na zamyslenie – takí sú Normálni ľudia z pera Sally Rooney.
Kto je Sally Rooney?
Mladučká írska spisovateľka Sally Rooney (1991) absolvovala bakalárske štúdium angličtiny a magisterský titul získala z americkej literatúry. Úspešne sa angažovala vo vysokoškolskom debatnom spolku a v roku 2013 vyhrala prvé miesto v Debatných majstrovstvách európskych univerzít.
Ešte pred svojím spisovateľským úspechom pracovala ako administratívna pracovníčka v reštaurácii. Prvý rukopis zhotovila už vo svojich pätnástich rokoch, no neskôr ho označila za „absolútny odpad“. Pravidelnej literárnej tvorbe sa venuje od roku 2014 a svoj debut dokončila ešte počas magisterského štúdia.
https://www.instagram.com/p/B7aRyc-AX9i/
V súčasnosti patrí medzi najoceňovanejších súčasných írskych autorov. V roku 2017 debutovala románom Conversations with Friends, v ktorom zužitkovala svoje skúsenosti z vysokej školy – literatúru, umenie, politický prehľad a schopnosť argumentácie.
https://www.instagram.com/p/B-mxMiqHWeA/
V roku 2018 jej vyšiel druhý román s názvom Normálni ľudia (Normal People) a dnes patrí medzi najoceňovanejšie romány súčasnosti.
Bol nominovaný na prestížnu Man Bookerovu cenu, získal ocenenie Waterstones pre knihu roka, zvíťazil v Costa Novel Award ako najlepší román roka a okrem iného sa pýši titulom najlepší írsky román roka 2018. Na Slovensku vyšiel vďaka vydavateľstvu Lindeni a za skvelý preklad vďačíme prekladateľke Kristíne Hečkovej.
O čom kniha je:
Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je typický populárny športovec, uznávaný spolužiakmi a miláčik dievčat, zatiaľ čo Marianne je extrémne inteligentná samotárka a trochu asociálna outsiderka.
Marianne je z bohatej rodiny, Connell vyrastal bez otca a jeho matka upratuje v dome Marianninej rodiny. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.
Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske. O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu, no ani jeden bez druhého.
Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa, stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.
Prečo by si mal dať knihe šancu aj ty?
Ak ešte stále váhate, či sa do knihy pustiť, tu sú tri dôvody, prečo sa ju oplatí prečítať:
Silný príbeh
Príbeh, ktorý v sebe kniha ukrýva, je napohľad veľmi jednoduchý a priamočiary. Neobsahuje žiadne veľké zvraty, jednoducho plynie. Je vlastne tak (ne)tradične „normálny“, no vyrozprávaný jemne, inteligentne a s poriadnou dávkou emócií.
V zahraničnej tlači sa románu ušlo množstvo prívlastkov, ako napríklad Salinger pre generáciu snapchatu, najlepšia kniha pre mileniálov, budúca klasika alebo literárny fenomén dekády.
Ukazuje nám rozdielnych, no hlboko sa milujúcich jedincov a ponúka nám náhľad do ich vnútorného sveta, intímneho života a spoločenských podmienok. Rooney dokázala dokonale vykresliť to, ako dokážu individuálne traumy a nepriama komunikácia zaťažiť ľudské vzťahy.
Dokonalé vykreslenie postáv
Dokonale vypracované charaktery sú základ pre každú dobrú knihu a Normálni ľudia ju spĺňajú do bodky. Samotné postavy pred sebou odhaľujú svoje najhlbšie pocity a myšlienky, bez ohľadu na to, aké temné či zvrátené sú. Svojím správaním sa navzájom ovplyvňujú a menia si životy. Schádzajú a rozchádzajú sa podobne, ako takmer každý z nás.
Sú opísané do najmenších detailov – surovo, bez príkras, hlboko realisticky. Sú to ľudia z mäsa a kostí, aj keď len na papieri. Kohokoľvek z nich si viete predstaviť v reálnom živote ako svojho suseda, známeho či spolužiaka.
Jedinečný štýl písania
To, čím sa kniha najviac odlišuje od ostatných vzťahových príbehov, je práve autorkin štýl písania. Text nemá vyznačenú priamu reč, na čo si mnohí z nás budú musieť zvyknúť. Vďaka tomu pôsobí celý príbeh tak, akoby bol vyrozprávaný len tak mimochodom, behom rozhovoru dvoch priateľov pri káve.
Jazyk, ktorým je kniha písaná, je jemný a zároveň surovo úprimný, miestami nepríjemný a temný. Najväčšiu autentickosť dodávajú príbehu detailné opisy maličkostí, s ktorými sa autorka vyhrala.
Kniha Normálni ľudia by sa dala zhrnúť ako trochu iná love story – taká, čo možno nezahreje pri srdci, no zostane v ňom ešte dlho po dočítaní. Je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí obľubujú hlboké realistické príbehy, písané trochu inak – nenápadne, no zároveň vyčnievajúco. Tak si spravte pohodlie a užite si príjemné čítanie tohto netradičného románu.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.