Knižná novinka Normálni ľudia od Sally Rooney ponúka netradičný čitateľský zážitok

Tri dôvody, prečo by si mal dať knihe šancu aj ty.

Zdroj: Tess Slašťanová/EMEFKA

Bavia vás príbehy o hlbokej láske, ale máte už po krk presladených kníh z červenej knižnice? Žiaden strach, v literatúre ich nájdete nespočetné množstvo, od tých cukríkových až po tie najtemnejšie.

Dnes sme sa vám rozhodli predstaviť jednu z tej druhej kategórie – podstatne dramatickejšiu love story, než na aké sme možno zvyknutí. Takú, ktorá v sebe ukrýva viac, ako len slová poskladané do viet.

Odlišní, netradiční, plní podnetných myšlienok na zamyslenie – takí sú Normálni ľudia z pera Sally Rooney.

Kto je Sally Rooney?

Mladučká írska spisovateľka Sally Rooney (1991) absolvovala bakalárske štúdium angličtiny a magisterský titul získala z americkej literatúry. Úspešne sa angažovala vo vysokoškolskom debatnom spolku a v roku 2013 vyhrala prvé miesto v Debatných majstrovstvách európskych univerzít.

Ešte pred svojím spisovateľským úspechom pracovala ako administratívna pracovníčka v reštaurácii. Prvý rukopis zhotovila už vo svojich pätnástich rokoch, no neskôr ho označila za „absolútny odpad“. Pravidelnej literárnej tvorbe sa venuje od roku 2014 a svoj debut dokončila ešte počas magisterského štúdia.

View this post on Instagram

SALLY ROONEY was born in the county of Castlebar, Ireland (population: ~12,000 🇮🇪) in 1991. Amidst studying her undergraduate degree in English and masters of American Literature at Trinity College she wrote prolifically, with her first novel Conversations with Friends published in 2015 and her best-seller follow up, Normal People, in 2017. She describes herself as having been far from a child prodigy, “intellectually lazy” in terms of her reading habits growing up, and unclear on her desired career path until her early 20s. Raised by strongly socialist parents, she describes Marxist ethics as woven into the fabric of her values and opinions to an extent common in highly religious families. By critically educating herself independently on these topics as an adult, these beliefs and ideologies were reinforced for Rooney, as can be seen in the criticisms of capitalism woven throughout her work. Rooney has rejected (and deleted) all social media, strongly believing that writers should not be celebrities, only adding to her mystery, allure, and popularity. 📸 Tony Gavin #book #bookish #books #bookstagram #normalpeople #sallyrooney #connell #marianne #normalpeoplebook #normalpeoplenovel #sallyrooneywriter #bookclub #womxn #write #writer #womenwhowrite #reading #womenwriter #goodreads #belletrist #belletristbabe #reesesbookclub #literaryfiction #twitter #socialmedia #ireland

A post shared by 𝐌𝐘 𝐊𝐈𝐍𝐃𝐀 𝐖𝐎𝐌𝐀𝐍 (@my.kinda.woman) on

V súčasnosti patrí medzi najoceňovanejších súčasných írskych autorov. V roku 2017 debutovala románom Conversations with Friends, v ktorom zužitkovala svoje skúsenosti z vysokej školy – literatúru, umenie, politický prehľad a schopnosť argumentácie.

V roku 2018 jej vyšiel druhý román s názvom Normálni ľudia (Normal People) a dnes patrí medzi najoceňovanejšie romány súčasnosti.

Bol nominovaný na prestížnu Man Bookerovu cenu, získal ocenenie Waterstones pre knihu roka, zvíťazil v Costa Novel Award ako najlepší román roka a okrem iného sa pýši titulom najlepší írsky román roka 2018. Na Slovensku vyšiel vďaka vydavateľstvu Lindeni a za skvelý preklad vďačíme prekladateľke Kristíne Hečkovej.

O čom kniha je:

Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je typický populárny športovec, uznávaný spolužiakmi a miláčik dievčat, zatiaľ čo Marianne je extrémne inteligentná samotárka a trochu asociálna outsiderka.

Marianne je z bohatej rodiny, Connell vyrastal bez otca a jeho matka upratuje v dome Marianninej rodiny. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.

Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske. O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu, no ani jeden bez druhého.

Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa, stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.

Tess Slašťanová/EMEFKA

Prečo by si mal dať knihe šancu aj ty?

Ak ešte stále váhate, či sa do knihy pustiť, tu sú tri dôvody, prečo sa ju oplatí prečítať:

Silný príbeh

Príbeh, ktorý v sebe kniha ukrýva, je napohľad veľmi jednoduchý a priamočiary. Neobsahuje žiadne veľké zvraty, jednoducho plynie. Je vlastne tak (ne)tradične „normálny“, no vyrozprávaný jemne, inteligentne a s poriadnou dávkou emócií.

V zahraničnej tlači sa románu ušlo množstvo prívlastkov, ako napríklad Salinger pre generáciu snapchatu, najlepšia kniha pre mileniálov, budúca klasika alebo literárny fenomén dekády. 

Ukazuje nám rozdielnych, no hlboko sa milujúcich jedincov a ponúka nám náhľad do ich vnútorného sveta, intímneho života a spoločenských podmienok. Rooney dokázala dokonale vykresliť to, ako dokážu individuálne traumy a nepriama komunikácia zaťažiť ľudské vzťahy.

Dokonalé vykreslenie postáv

Dokonale vypracované charaktery sú základ pre každú dobrú knihu a Normálni ľudia ju spĺňajú do bodky. Samotné postavy pred sebou odhaľujú svoje najhlbšie pocity a myšlienky, bez ohľadu na to, aké temné či zvrátené sú. Svojím správaním sa navzájom ovplyvňujú a menia si životy. Schádzajú a rozchádzajú sa podobne, ako takmer každý z nás.

Sú opísané do najmenších detailov – surovo, bez príkras, hlboko realisticky. Sú to ľudia z mäsa a kostí, aj keď len na papieri. Kohokoľvek z nich si viete predstaviť v reálnom živote ako svojho suseda, známeho či spolužiaka.

Jedinečný štýl písania

To, čím sa kniha najviac odlišuje od ostatných vzťahových príbehov, je práve autorkin štýl písania. Text nemá vyznačenú priamu reč, na čo si mnohí z nás budú musieť zvyknúť. Vďaka tomu pôsobí celý príbeh tak, akoby bol vyrozprávaný len tak mimochodom, behom rozhovoru dvoch priateľov pri káve.

Jazyk, ktorým je kniha písaná, je jemný a zároveň surovo úprimný, miestami nepríjemný a temný. Najväčšiu autentickosť dodávajú príbehu detailné opisy maličkostí, s ktorými sa autorka vyhrala.

Tess Slašťanová/EMEFKA

Kniha Normálni ľudia by sa dala zhrnúť ako trochu iná love story – taká, čo možno nezahreje pri srdci, no zostane v ňom ešte dlho po dočítaní. Je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí obľubujú hlboké realistické príbehy, písané trochu inak – nenápadne, no zároveň vyčnievajúco. Tak si spravte pohodlie a užite si príjemné čítanie tohto netradičného románu.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Je to najlepšie meme roka 2020? Tancujúci černosi s rakvou svojimi pohybmi ovládli internet

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME