Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Megaúspešný fenomén posledných rokov – seriál Hra o tróny – ti určite nemusíme predstavovať. Nezáleží na tom, či patríš medzi priaznivcov kníh, alebo skôr uprednostňuješ seriálové prevedenie – publikácia Oheň draka nezabije od novinára Jamesa Hibberda nesmie chýbať v zbierke žiadneho fanúšika tohto príbehu.

Kto je James Hibberd?

James Hibberd je ocenený novinár a scenárista, ktorý už takmer dvadsať rokov píše články zo zákulisia zábavného priemyslu. Po desiatich rokoch pôsobenia v časopise Entertainment Weekly sa v marci 2021 vrátil ako externý redaktor do časopisu The Hollywood Reporter, kde pracoval už predtým. Oheň draka nezabije je jeho prvá kniha. Žije v Austine v štáte Texas.

O čom je kniha Oheň draka nezabije?

Scenáristi, členovia filmového štábu a herci, ktorí boli priamo „pri tom“, po prvý raz porozprávajú celý príbeh zo zákulisia nakrúcania celosvetovej senzácie – fenomenálneho seriálu Hra o tróny. Od počiatočných stretnutí až po nakrútenie strhujúceho finále mal James Hibberd z Entertainment Weekly exkluzívny prístup do prísne stráženého zákulisia tohto hitu z dielne HBO, ktorý získal množstvo cien Emmy.

Oheň draka nezabije odhaľuje necenzurované a prekvapivé príbehy o tom, ako si skupina tvorcov – väčšina z nich dovtedy nikdy nepracovala na televíznom seriáli – poradila s „nesfilmovateľnými“ bestsellermi z pera Georgea R. R. Martina. Pod ich rukami sa fantasy príbehy o vojne, rodine, moci a drakoch premenili na najznámejší a najveľkolepejší seriál našich čias.

Ria Veresová / EMEFKA

Aké sú naše dojmy z knihy Oheň draka nezabije?

V prípade, že by sme knihu Oheň draka nezabije mali zhrnúť jednou vetou, tak by to vyzeralo nasledovne: Nezáleží na tom, či ste alebo nie ste fanúšikom seriálu Hra o tróny – po dočítaní knihy Oheň draka nezabije nebudete mať pokoj, kým si nepozriete seriál.

S malou dušou priznávame, že sa nám dlhé roky darilo vyhýbať seriálu, lebo sme sa nevedeli rozhodnúť, či si máme najskôr prečítať knihy alebo pozrieť seriál. Táto dilema nás prenasledovala až do chvíle, ako sme sa pustili do čítania knihy Oheň draka nezabije.

Najprv sme mali menšie obavy, či si čítanie užijeme aj napriek tomu, že sme dokopy nevideli ani jednu časť seriálu, ale tie sa rozplynuli po prečítaní niekoľkých strán. James Hibberd nám ponúka vcelku zaujímavý pohľad do zákulisia natáčania s neuveriteľne širokým záberom.

Vydavateľstvo Tatran

V jeho rozprávaní sme našli všetko – ako sa to začalo, ako sa to skončilo, čo sa dialo pred kamerou a čo za scénou, ťažké rozhodovania, ale aj rôzne rozhovory a vyjadrenia hercov, režisérov, producentov aj samotného autora Georgea R. R. Martina. Okrem toho všetkého publikácia zahŕňa aj fotografie z natáčania, ktoré sú príjemným spestrením a doplnkom.

V prípade, že hľadáš darček pre fanúšika tohto seriálu, publikáciou Oheň draka nezabije rozhodne nesiahneš vedľa – je to must-have na poličke každého, kto s týmto príbehom strávil nejakú chvíľu vo svojom živote.

Knihu Oheň draka nezabije si môžeš objednať tu
Ria Veresová / EMEFKA

O čom je predloha seriálu Hry o tóny – sága Pieseň ľadu a ohňa?

Síce nepredpokladáme, že sa nájde niekto, kto ešte túto sériu nepozná, ale krátke zhrnutie predsa nezaškodí.

Hra o tróny rozpráva príbeh, ktorý prechádza z krutej reality ľadu do letného kráľovstva epikurejského bohatstva, kde sa rozpletajú osudy lordov a dám, vojakov a čarodejníkov, vrahov a zloduchov.

Súboj kráľov ti priblíži časy, keď sa leto pokoja a hojnosti chýli ku koncu a blíži sa ostrá, mrazivá zima. Vodcovia Eddark Stark a Robert Baratheon sa stali obeťami kráľovských intríg a v celom kraji panuje chaos, keď sa uchádzači o Železný trón chystajú násilím uplatniť svoje nároky vo vojne…

V knihách Búrka mečov 1: Oceľ a sneh a Búrka mečov 2: Krv a zlato sa pri uchádzaní o kráľovský trón počas nepretržitého zúrivého boja rušia staré spojenectvá a vytvárajú nové. Následne vypukne krvavá občianska vojna, horia mestá a hrady a vojaci masakrujú nielen obyvateľstvo, ale aj seba navzájom.

Hostina pre vrany ti priblíži povojnový stav a fakt, že hoci vojna skončila, v krajine nie je ani zďaleka všetko v poriadku.
Knihy Tanec s drakmi 1: Sny a Prach a Tanec s drakmi 2: Po hostine ťa zavedú na východ, kde vládne Daenerys so svojimi tromi drakmi. Lenže aj ona má svojich nepriateľov, ktorí sa ju vybrali hľadať.

Vydavateľstvo Tatran

Dúfame, že ťa tento výnimočný a prepracovaný sprievodca z natáčania seriálu Hra o tróny zaujal, a pokiaľ patríš medzi skalných fanúšikov, tak si kniha Oheň draka nezabije u teba zaslúži čestné miesto na poličke. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť