Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
V spolupráci s GRADA
Zdroj: ©Ria Veresová / EMEFKA

Knižná novinka Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery ulahodí každej sebestačnej čitateľskej duši

Príbeh o zakázanej láske a spaľujúcej vášni, ktorú nedokážu spútať ani zväzujúce konvencie a prísna etiketa.

Ženy a ich práva – na túto tému nájdeš na internete neskutočné množstvo vtipov, historiek a memečiek. Dokážeš si však – napríklad z hodín dejepisu – spomenúť, ako zložito dospela spoločnosť do bodu, že aj ženy môžu voliť? A čo všetko tomu predchádzalo?

V prípade, že sa ti nechce prehľadávať historické fakty v učebniciach a skriptách, môžeš siahnuť aj po „odľahčenej verzii“ – knižnej novinke Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery od nadanej Evie Dunmore, ktorá ti predostrie príbeh o zakázanej láske a spaľujúcej vášni z čias, keď sa spoločenstvo sufražetiek snažilo získať volebné práva aj pre ženy.

Grada

Kto je Evie Dunmore?

Evie Dunmore je autorka USA Today bestsellerov, ktorá sa pri písaní svojej debutovej knihy Vojvoda z Montgomery inšpirovala magickou scenériou Oxfordu a svojou vášňou pre romantiku, ženské priekopníčky a všetko viktoriánske.

V civilnom živote je konzultantkou s titulom doktorka vied z Oxfordskej univerzity. Je členkou Združenia britských románopiscov (RNA). Žije v Berlíne a do svojich kníh prenáša Britániu devätnásteho storočia, ktorá ju očarila.

O čom je kniha Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery?

Anglicko 1879. Svetoznáma univerzita v Oxforde otvára prvé kolégiá pre ženy a Annabelle Archerová sa chopí šance na lepší život. Štúdium si môže dovoliť len vďaka politickému štipendiu, no na revanš musí aktívne podporovať hnutie sufražetiek, ktoré chce presadiť volebné právo žien.

Jej úloha: nájsť vplyvného a bohatého muža, ktorý bude hájiť záujmy žien.
Cieľ: Sebastian Devereux, na prvý pohľad chladný a vypočítavý vojvoda z Montgomery, jeden z najmocnejších mužov v krajine, ktorý z poverenia kráľovnej riadi britskú politiku.
Výzva: nepoddať sa príťažlivosti, ktorú cíti k Sebastianovi i napriek tomu, že odmieta všetko, za čo ona bojuje.

Sebastian Devereux pochádza z jednej z najstarších rodín v britskej monarchii. Je si vedomý svojho poslania i záväzkov a hľadá ženu, ktorá by sa mu vyrovnala postavením aj šarmom. Keď si cestu do jeho domu, ba, čo je horšie, i do jeho srdca nájde neurodzená, no mimoriadne inteligentná, odvážna a krásna Annabelle, otrasie to základmi celého jeho života.

Jeden škandál síce už prežil, ale ďalší by mohol znamenať jeho koniec. Nielenže by mu hrozil posmech, no prišiel by aj o politické postavenie a zničil by prastarú rodovú líniu. Bude ochotný riskovať svoje celoživotné úsilie pre obyčajnú vidiečanku? A dokáže nerovná láska Annabelle a Sebastiana prekonať takú veľkú prekážku, akou sú spoločenské rozdiely?

Knihu Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Ria Veresová / EMEFKA

Čo nás zaujalo na knihe Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery?

1. Spojenie žánrov

Ako sme sa už viackrát vyjadrili, vždy, keď siahneme po inom žánri než po našich obľúbených trileroch, máme spočiatku mierne obavy. Tentokrát to bolo o to viac znepokojivé, že sme na poli historických románov v podstate nováčikovia. Kombinácia romantiky a histórie nás desila ešte viac. O to väčšie však bolo naše prekvapenie, keď sme počas čítania zistili, že je príbeh písaný svižným tempom, v súčasnom jazyku – čím máme na mysli, že dej nebol presýtený zastaralými výrazmi, ktoré sa v tom období používali.

2. Inteligentná hlavná hrdinka

Vo väčšine romantických príbehov je hlavná hrdinka – nebudeme si klamať – vo veľkej miere zaslepená „pohľadom skrz ružové okuliare“, čo môžu realisticky založené čitateľky považovať už za mierne prehnané. Ak patríš medzi podobne zmýšľajúce osôbky, máme pre teba skvelú správu – Annabelle Archerová predstavuje pravý opak vyššie spomenutej hrdinky a ty ju za to budeš milovať od samého začiatku, podobne ako my – minimálne za takto dokonalo inteligentné „odpinkanie“. Veď uznaj:

Musel to byť jeho pohľad a poriadny dúšok bourbonu, ktoré ju prinútili povedať: „Pretože, mylord, ak markíza verí, že ženský mozog nie je schopný vytvoriť správnu analýzu, pokiaľ ide o politické záležitosti, prečo by mal niekto veriť jej analýze o ženách v politike?“

Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery, str. 140
3. Príbeh, ktorý obhajuje rovnoprávnosť žien

Ženy mnohokrát dokážu oveľa viac, než čo sa od nich očakáva a je im „spoločensky povolené“, ale o tom sa v tejto recenzii rozpisovať nebudeme. Cesta k samostatnosti a istým právam však bola veľmi tŕnistá, o čom vieme z rôznych historických zdrojov. A tento príbeh ako jeden z mála opisuje pomalé začiatky doby, keď sa ženy začínali brániť proti presvedčeniu, že nie je v poriadku, ak má žena bez určitého spoločenského postavenia svoj názor. Autorka však túto tému poňala bravúrne a odviedla počas písania skvelú prácu.

Grada

Ako sa o knihe Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery vyjadrili zahraničné médiá?

„Debut Evie Dunmore je úžasný. Román Vojvoda z Montgomery, odohrávajúci sa na pozadí britského hnutia sufražetiek, je vtipný, detailný, historicky významný a zároveň je romantickou oslavou sily lásky a zapáleného boja za ženské práva. Ohromné spojenie histórie a romantiky, ktoré čitateľov nadchne.“

Chanel Cleeton, autorka New York Times bestselleru When We Left Cuba

„Román Evie Dunmore Vojvoda z Montgomery uchvacuje a všetkým nám pripomína, prečo milujeme historické romány.“

Julia London, autorka New York Times bestselleru Seduced by a Scot

„Jednoducho vynikajúce! Evie Dunmore vás ohromí.“

Gaelen Foley, autorka New York Times bestselleru Duke of Shadows

„Román Vojvoda z Montgomery je najlepší historický román, ktorý som tento rok čítala. Očaril ma príbeh zakázanej lásky medzi odvážnou, inteligentnou hrdinkou – sufražetkou a prudérnym vojvodom, mužom, ktorý dokazuje, že oheň horí najsilnejšie pod ľadom. Evie Dunmore predstavuje skvelý, svieži, nový hlas romantiky, ktorý sa s istotou dostane ďaleko. Nenechajte si ujsť jej vynikajúci debut!“

Anna Campbell, autorka série bestsellerov Dashing Widows

„Román Vojvoda z Montgomery od Evie Dunmore prináša to najlepšie z dvoch svetov – vášnivý ľúbostný román spojený s náročným a dôsledne spracovaným historickým románom. Príbeh ženského hnutia sufražetiek v Británii je taký podmanivý ako chémia medzi Annabelle a Sebastianom. Čitateľov uchváti, ako Annabelle, žena, ktorá predbehla svoju dobu, prinúti príťažlivého vojvodu padnúť na kolená.“

Renée Rosen, autorka románu Park Avenue Summer

„Prečítala som historický román budúcnosti a napísala ho Evie Dunmore.“

Eva Leigh, autorka románu Counting on the Countess
Ria Veresová / EMEFKA

Dúfame, že ťa tento nespútaný a spaľujúci príbeh zaujal a necháš sa dejom knihy Rebelky z Oxfordu: Vojvoda z Montgomery preniesť do podoby Británie v devätnástom storočí. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.