Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub

Máte radi silné a emotívne knihy? Také, ktoré prečítate na jedno posedenie, pretože sa od nich jednoducho nedokážete odtrhnúť? Také, ktoré vás donútia zamyslieť sa nad životom a nad sebou samým, ktoré vás naštvú a zároveň dojmú až k slzám a ktorých čítanie vám do života niečo dá?

V prípade, že ste odpovedali áno a presne takéto typy príbehov milujete, máme pre vás skvelú správu. Dojemná knižná novinka V okamihu je ako stvorená pre vás.

Mona Rose/EMEFKA

O autorke:

Suzanne Redfearnová sa narodila a vyrastala na východnom pobreží USA, no od pätnástich rokov žije v Kalifornii. Vyskúšala viacero zamestnaní – bola pokladníčkou v McDonald‘s, čašníčkou, návrhárkou bytového a priemyselného dizajnu, grafickou dizajnérkou, vynašla nový typ šnúrok do topánok a napokon sa začala venovať literárnej tvorbe. Keď nepíše, spolu s rodinou sa venuje aktivitám ako lyžovanie, golf, tenis, turistika, stolové hry a pozeranie reality šou.

Dosiaľ napísala štyri úspešné romány: Hush Little Baby, No Ordinary Life, Hadley & Grace a bestseller V okamihu, ktorý získal cenu Najlepšia kniha nového autora za rok 2020 a práva na preklad sa predali do osemnástich krajín.

Má rada život v meste, fascinuje ju jeho energia, architektúra, reštaurácie. Každý deň trávi v inej kaviarničke vo svojom okolí a píše. Teší ju hluk a šum prebiehajúcich rozhovorov a s obľubou zachytáva zaujímavé útržky konverzácií. Popoludní pracuje doma a delí sa o svoje nápady s mačkou. Niekedy sa jej dokonca zdá, že ju mačka počúva a povzbudzuje ju.

O knihe:

Finn sa s rodinou a najlepšími priateľmi vyberie na chatu. Radostné dobrodružstvo v snehovej metelici sa skončí tragédiou – ľahkomyseľní odvážlivci sa zrútia z útesu. Neľútostný boj o záchranu vtiahne čitateľa do víru emócií zavalených snehovou perinou. Ide o život a odrazu spoznávame nepeknú pravdu o ľudskej povahe. V okamihu je silný a dojímavý príbeh. Upozorňuje nás, že istoty nejestvujú a je potrebné neustále spochybňovať všetko, čo si myslíme o sebe a o ľuďoch, ktorým bezhranične dôverujeme.

Knižnú novinku V okamihu si môžeš objednať tu
Mona Rose/EMEFKA

Prečo sa oplatí siahnuť po novinke V okamihu?

1. Nezvyčajný rozprávač

Autorka si pre svoj príbeh zvolila nezvyčajného rozprávača. Rozprávača, vďaka ktorému sa táto kniha odlišuje od desiatok iných, podobne ladených tragických príbehov. Dej totiž sledujeme z pohľadu šestnásťročnej Finn Millerovej, ktorá je už po smrti. A tak príbeh, ako vystrihnutý z reálneho života, dostáva jemne nadprirodzený nádych.

Keďže Finn už neobmedzuje hmotné telo, môže preskakovať z miesta na miesto a sledovať tak osudy viacerých postáv za sebou. Jej pohľad nám odkryje vnútorné pocity tých, ktorí prežili, vďaka nej preskúmame výrazy ich tváre, podľa ktorých môžeme v predstihu odhadnúť ich budúce rozhodnutia, či už správne, alebo nesprávne, a to všetko až do najmenších a najpodrobnejších detailov. Navyše postava Finn je veľmi krehká a objektívna rozprávačka a vďaka nej dostáva kniha úplne iný rozmer.

2. Emočná smršť

V okamihu je emočne nabitý príbeh, ktorý vás najskôr rozloží na atómy a postupne vás poskladá späť. Je to bolestivé a zničujúce čítanie o tom, čo všetko (alebo koho) sme my ľudia schopní obetovať pre záchranu seba a svojich blízkych. Autorka surovo a bez servítky, no zároveň veľmi jemne a súcitne odkrýva pravú ľudskú povahu.

K tomu si pridajte melancholickú a znepokojivú atmosféru, ktorá sa nesie celou knihou, výrazný až surový pocit straty, vynikajúco vykreslený autentický náhľad do traumatizovanej mysle a vyrovnávanie sa s následkami svojich činov. Suzanne Redfearnová je jednoducho rozprávačka, ktorej sa vyrovná len málokto, a ak sa rozhodnete po tejto knihe siahnuť, kvalitnú emočnú smršť máte zaručenú.

3. Surovo vykreslené charaktery

Každá jedna postava v tomto príbehu je rovnako dôležitá. Je vykreslená neuveriteľne realisticky, do najmenších detailov. Pôsobí tak ako človek z mäsa a kostí, akoby autorka neopisovala fiktívne postavy, ale tie skutočné. A ona ich vlastne skutočne opisovala.

Pre vierohodné vykreslenie postáv sa autorka inšpirovala udalosťou, ktorá sa jej stala v detstve a nad ktorou sa zamyslela až v dospelosti. Tento náhľad do pravej ľudskej podstaty, do ľudských pováh a do toho, čo všetko sme schopní vykonať vo vypätých situáciách, ju natoľko šokoval, že sa o tom rozhodla napísať pravdivo a bez servítky.

Mona Rose/EMEFKA

Ako sa o knihe vyjadrili zahraničné média?

„Pozoruhodne vykreslené postavy, citlivé zobrazenie ich duševného zotavovania po nehode a záver, ktorý ponúka nádej. Čitatelia, ktorí obľubujú rodinné drámy, si prídu na svoje.“ (BOOKLIST)

„Najnovší román Suzanne Redfearnovej je zázrak. Dôkladná sonda do otázok súvisiacich so životom, smrťou a svetom medzi tým je silným a dojímavým čítaním.“ (MARY KUBICOVÁ – autorka bestsellerov New York Times)

„Román, ktorý tak trochu naháňa strach, je posolstvom lásky rodine, ktorá sa ocitla v kríze po strašnej nehode v snehovej búrke. Táto vynikajúco napísaná kniha je kronikou dojímavej cesty od žiaľu a zúfalstva po prijatie, odpustenie a napokon aj nádej. Je to nezabudnuteľný portrét ľudskej krehkosti a zároveň sily zoči-voči neopísateľnej strate.“ (HEATHER GUDENKAUFOVÁ – autorka bestsellerov The Weight of Silence a Before She Was Found)

„Kniha V okamihu sa začína ako akčný príbeh o prežití, no potom sa ponára hlbšie do emocionálnej roviny a núti čitateľa zamyslieť sa nad tým, aké ťažké je robiť správne rozhodnutia v dramaticky vypätých situáciách, keď ide o život.“ (JULIANNE MACLEANOVÁ – autorka bestsellerov USA Today)

„Úžasná kniha! Dve rodiny zasiahnuté nečakanou tragédiou sa ocitnú na pokraji chaosu, pretože zrazu nevedia určiť hranice toho, čo je morálne a čo už nie. Redfearnová opisuje smútok a bolesť rodiny s veľkou dávkou súcitu a nádeje a núti vás premýšľať o tom, čo sa v skutočnosti skrýva pod uhladeným povrchom ľudí, ktorí sú vám najbližší.“ (LIZ FENTONOVÁ a LISA STEINKEOVÁ – autorky bestselleru Girls‘ Night Out)

Mona Rose/EMEFKA

Kniha V okamihu je jednoznačne jedným z najsilnejších a najvýraznejších počinov roka 2020. V slovenskom preklade práve vyšla ako novinka vo vydavateľstve TATRAN. Veríme, že budete mať z knihy pozoruhodný čitateľský zážitok. Malá rada na záver – nezabudnite si k čítaniu pripraviť balíček vreckoviek. Budete ho potrebovať.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.