Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Máte radi silné a emotívne knihy? Také, ktoré prečítate na jedno posedenie, pretože sa od nich jednoducho nedokážete odtrhnúť? Také, ktoré vás donútia zamyslieť sa nad životom a nad sebou samým, ktoré vás naštvú a zároveň dojmú až k slzám a ktorých čítanie vám do života niečo dá?

V prípade, že ste odpovedali áno a presne takéto typy príbehov milujete, máme pre vás skvelú správu. Dojemná knižná novinka V okamihu je ako stvorená pre vás.

Mona Rose/EMEFKA

O autorke:

Suzanne Redfearnová sa narodila a vyrastala na východnom pobreží USA, no od pätnástich rokov žije v Kalifornii. Vyskúšala viacero zamestnaní – bola pokladníčkou v McDonald‘s, čašníčkou, návrhárkou bytového a priemyselného dizajnu, grafickou dizajnérkou, vynašla nový typ šnúrok do topánok a napokon sa začala venovať literárnej tvorbe. Keď nepíše, spolu s rodinou sa venuje aktivitám ako lyžovanie, golf, tenis, turistika, stolové hry a pozeranie reality šou.

Dosiaľ napísala štyri úspešné romány: Hush Little Baby, No Ordinary Life, Hadley & Grace a bestseller V okamihu, ktorý získal cenu Najlepšia kniha nového autora za rok 2020 a práva na preklad sa predali do osemnástich krajín.

Má rada život v meste, fascinuje ju jeho energia, architektúra, reštaurácie. Každý deň trávi v inej kaviarničke vo svojom okolí a píše. Teší ju hluk a šum prebiehajúcich rozhovorov a s obľubou zachytáva zaujímavé útržky konverzácií. Popoludní pracuje doma a delí sa o svoje nápady s mačkou. Niekedy sa jej dokonca zdá, že ju mačka počúva a povzbudzuje ju.

O knihe:

Finn sa s rodinou a najlepšími priateľmi vyberie na chatu. Radostné dobrodružstvo v snehovej metelici sa skončí tragédiou – ľahkomyseľní odvážlivci sa zrútia z útesu. Neľútostný boj o záchranu vtiahne čitateľa do víru emócií zavalených snehovou perinou. Ide o život a odrazu spoznávame nepeknú pravdu o ľudskej povahe. V okamihu je silný a dojímavý príbeh. Upozorňuje nás, že istoty nejestvujú a je potrebné neustále spochybňovať všetko, čo si myslíme o sebe a o ľuďoch, ktorým bezhranične dôverujeme.

Knižnú novinku V okamihu si môžeš objednať tu
Mona Rose/EMEFKA

Prečo sa oplatí siahnuť po novinke V okamihu?

1. Nezvyčajný rozprávač

Autorka si pre svoj príbeh zvolila nezvyčajného rozprávača. Rozprávača, vďaka ktorému sa táto kniha odlišuje od desiatok iných, podobne ladených tragických príbehov. Dej totiž sledujeme z pohľadu šestnásťročnej Finn Millerovej, ktorá je už po smrti. A tak príbeh, ako vystrihnutý z reálneho života, dostáva jemne nadprirodzený nádych.

Keďže Finn už neobmedzuje hmotné telo, môže preskakovať z miesta na miesto a sledovať tak osudy viacerých postáv za sebou. Jej pohľad nám odkryje vnútorné pocity tých, ktorí prežili, vďaka nej preskúmame výrazy ich tváre, podľa ktorých môžeme v predstihu odhadnúť ich budúce rozhodnutia, či už správne, alebo nesprávne, a to všetko až do najmenších a najpodrobnejších detailov. Navyše postava Finn je veľmi krehká a objektívna rozprávačka a vďaka nej dostáva kniha úplne iný rozmer.

2. Emočná smršť

V okamihu je emočne nabitý príbeh, ktorý vás najskôr rozloží na atómy a postupne vás poskladá späť. Je to bolestivé a zničujúce čítanie o tom, čo všetko (alebo koho) sme my ľudia schopní obetovať pre záchranu seba a svojich blízkych. Autorka surovo a bez servítky, no zároveň veľmi jemne a súcitne odkrýva pravú ľudskú povahu.

K tomu si pridajte melancholickú a znepokojivú atmosféru, ktorá sa nesie celou knihou, výrazný až surový pocit straty, vynikajúco vykreslený autentický náhľad do traumatizovanej mysle a vyrovnávanie sa s následkami svojich činov. Suzanne Redfearnová je jednoducho rozprávačka, ktorej sa vyrovná len málokto, a ak sa rozhodnete po tejto knihe siahnuť, kvalitnú emočnú smršť máte zaručenú.

3. Surovo vykreslené charaktery

Každá jedna postava v tomto príbehu je rovnako dôležitá. Je vykreslená neuveriteľne realisticky, do najmenších detailov. Pôsobí tak ako človek z mäsa a kostí, akoby autorka neopisovala fiktívne postavy, ale tie skutočné. A ona ich vlastne skutočne opisovala.

Pre vierohodné vykreslenie postáv sa autorka inšpirovala udalosťou, ktorá sa jej stala v detstve a nad ktorou sa zamyslela až v dospelosti. Tento náhľad do pravej ľudskej podstaty, do ľudských pováh a do toho, čo všetko sme schopní vykonať vo vypätých situáciách, ju natoľko šokoval, že sa o tom rozhodla napísať pravdivo a bez servítky.

Mona Rose/EMEFKA

Ako sa o knihe vyjadrili zahraničné média?

„Pozoruhodne vykreslené postavy, citlivé zobrazenie ich duševného zotavovania po nehode a záver, ktorý ponúka nádej. Čitatelia, ktorí obľubujú rodinné drámy, si prídu na svoje.“ (BOOKLIST)

„Najnovší román Suzanne Redfearnovej je zázrak. Dôkladná sonda do otázok súvisiacich so životom, smrťou a svetom medzi tým je silným a dojímavým čítaním.“ (MARY KUBICOVÁ – autorka bestsellerov New York Times)

„Román, ktorý tak trochu naháňa strach, je posolstvom lásky rodine, ktorá sa ocitla v kríze po strašnej nehode v snehovej búrke. Táto vynikajúco napísaná kniha je kronikou dojímavej cesty od žiaľu a zúfalstva po prijatie, odpustenie a napokon aj nádej. Je to nezabudnuteľný portrét ľudskej krehkosti a zároveň sily zoči-voči neopísateľnej strate.“ (HEATHER GUDENKAUFOVÁ – autorka bestsellerov The Weight of Silence a Before She Was Found)

„Kniha V okamihu sa začína ako akčný príbeh o prežití, no potom sa ponára hlbšie do emocionálnej roviny a núti čitateľa zamyslieť sa nad tým, aké ťažké je robiť správne rozhodnutia v dramaticky vypätých situáciách, keď ide o život.“ (JULIANNE MACLEANOVÁ – autorka bestsellerov USA Today)

„Úžasná kniha! Dve rodiny zasiahnuté nečakanou tragédiou sa ocitnú na pokraji chaosu, pretože zrazu nevedia určiť hranice toho, čo je morálne a čo už nie. Redfearnová opisuje smútok a bolesť rodiny s veľkou dávkou súcitu a nádeje a núti vás premýšľať o tom, čo sa v skutočnosti skrýva pod uhladeným povrchom ľudí, ktorí sú vám najbližší.“ (LIZ FENTONOVÁ a LISA STEINKEOVÁ – autorky bestselleru Girls‘ Night Out)

Mona Rose/EMEFKA

Kniha V okamihu je jednoznačne jedným z najsilnejších a najvýraznejších počinov roka 2020. V slovenskom preklade práve vyšla ako novinka vo vydavateľstve TATRAN. Veríme, že budete mať z knihy pozoruhodný čitateľský zážitok. Malá rada na záver – nezabudnite si k čítaniu pripraviť balíček vreckoviek. Budete ho potrebovať.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje