Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Každý film alebo seriál vznikol ako prvotná myšlienka nejakej dobrej duše, ktorá sa rozhodla svoj nápad dať na papier, pretvoriť do scenára a odovzdať na posúdenie a následné schválenie. Výnimkou nie sú ani tie diela, ktoré boli natočené podľa knižnej predlohy.

V tomto prípade ale platí, že čím úspešnejšia daná kniha je, o to viac sa fanúšikovia dožadujú filmu,  hoci aj na úkor toho, že to nemusí dopadnúť celkom pozitívne. Logicky sa totiž nedá od slova do slova držať knižnej predlohy – bol by to nekonečný príbeh, ktorý by ťa skôr či neskôr začal nudiť.

Napriek tomu sa ale našli šikovní ľudia, ktorí túto výzvu podstúpili a priniesli na svet zopár filmov a seriálov, ktoré po svojich knižných predlohách zožali opätovný úspech a vyvolali celosvetový ošiaľ.

Týchto 7 adaptácií predstavuje iba zlomok z tých úspešnejších.

Séria Pieseň ľadu a ohňa (George R. R. Martin)

O tom, že si dlhoročný ošiaľ okolo seriálu Game of Thrones zaregistroval, nepochybujeme. Pravdepodobne patríš medzi ľudí, ktorí netrpezlivo čakali na každú jednu časť novej série, a počas čakania si dookola pozeral predošlé časti, aby ti náhodou niečo „neušlo“.

Vedel si ale, že tento seriál má knižného predchodcu? Sériu Pieseň ľadu a ohňa napísal svetoznámy autor George R. R. Martin a Slovákom ju zabezpečilo vydavateľstvo Tatran.

https://www.instagram.com/p/BTJ3uSUBPUd/?utm_source=ig_web_copy_link

Hra o tróny rozpráva príbeh, ktorý prechádza z krutej reality ľadu do letného kráľovstva epikurejského bohatstva, kde sa rozpletajú osudy lordov a dám, vojakov a čarodejníkov, vrahov a zloduchov.

Súboj kráľov ti priblíži časy, keď sa leto pokoja a hojnosti chýli ku koncu a blíži sa ostrá, mrazivá zima. Vodcovia Eddark Stark a Robert Baratheon sa stali obeťami kráľovských intríg a v celom kraji panuje chaos, keď sa uchádzači o Železný trón chystajú násilím uplatniť svoje nároky vo vojne…

V knihách Búrka mečov 1: Oceľ a sneh a Búrka mečov 2: Krv a zlato sa pri uchádzaní o kráľovský trón počas nepretržitého zúrivého boja rušia staré spojenectvá a vytvárajú nové. Následne vypukne krvavá občianska vojna, horia mestá a hrady a vojaci masakrujú nielen obyvateľstvo, ale aj seba navzájom.

Hostina pre vrany ti priblíži povojnový stav a fakt, že hoci vojna skončila, v krajine nie je ani zďaleka všetko v poriadku.

Knihy Tanec s drakmi 1: Sny a Prach a Tanec s drakmi 2: Po hostine ťa zavedú na východ, kde vládne Daenerys so svojimi tromi drakmi. Lenže aj ona má svojich nepriateľov, ktorí sa ju vybrali hľadať.

https://www.instagram.com/p/B5kgnlHhjtl/?utm_source=ig_web_copy_link

Trilógia Pán Prsteňov (J. R. R. Tolkien)

Na Tolkienových príbehoch zo Stredozeme vyrastal snáď každý druhý z nás. Známym sa stal vďaka románu Hobit, ktorý vyšiel v roku 1937. Po veľkom úspechu pokračoval trilógiou Pán Prsteňov, ktorej všetky diely postupne dostali filmovú podobu a spôsobili dlhotrvajúci ošiaľ po celom svete.

„Jeden prsteň vládne všetkým, Jeden prsteň všetkým káže, Jeden všetkých privedie, do temnoty zviaže v zemi Mordor, kde sa spája šero so šerom…“

Ak si chceš vedomosti z filmu rozšíriť, knižná predloha je povinným čítaním. Okrem klasicky preložených častí si už vieš zaobstarať aj jedinečné kompletne ilustrované vydanie, v ktorom opätovne prežiješ históriu vojny o Prsteň, rozprávanie o boji slobodných národov Stredozeme proti Tieňu a putovanie hobita Froda, ktorý sa vybral zachrániť svet pred silami zla.

https://www.instagram.com/p/B5pDc0wAuak/?utm_source=ig_web_copy_link

Séria Filmový svet Harryho Pottera

Zaručený úspech kníh o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi sme už spomínali v súvislosti s opakovaným čítaním sérií. Rovnako ako knihy, aj filmy vyvolali po celom svete ošiaľ, ktorý neutícha ani po deviatich rokoch od uvedenia poslednej časti do kín. Vianoce bez Harryho v telke by snáď ani neboli Vianocami – a to ti potvrdí každý potterhead.

Ak už máš túto knižnú sériu „v malíčku“ a chcel by si si rozšíriť svoje vedomosti o filmoch, knižná séria Filmový svet Harryho Pottera od vydavateľstva Slovart bude tvojou novou srdcovkou.

V knihách Filmové čary, Rekvizity a artefakty, Magické miesta z filmov, Filmové prútiky, Tvory a netvory, Hrdinovia a tí druhí, Rokfort a Velká kniha o kouzelných filmech nájdeš kompletne všetky informácie z natáčania – nádherné fotky, ilustrácie, prvotné predlohy, návrhy – jednoducho informácie o všetkom, na čo si ako fanúšik spomenieš.

Ria Veresová / EMEFKA

Séria Fantastické zvery (J. K. Rowling)

A keďže sa Rowlingovej s čarodejníckym svetom lúčilo ťažko, dopriala nám ďalší dôvod na ošiaľ – sériu Fantastické zvery, ktorá sa medzi fanúšikmi ujala celkom pozitívne. Minimálne nám dala dôvod na nekonečné debaty o osude Mloka Scamandera a vzťahu medzi Dumbledorom a Grindelwaldom.

Dej sa odohráva 50 rokov pred začiatkom príbehu Harryho Pottera, je písaný formou scenára a predstavuje prvú časť z päťdielnej série filmov, ktoré odkrývajú novú kapitolu z čarodejníckeho sveta.

Ria Veresová / EMEFKA

Trilógia Fifty Shades (E. L. James)

Táto séria stihla medzi ženami vyvolať ošiaľ hneď dvakrát. Prvýkrát, keď vyšla v knižnej podobe – toho času sa totiž nosná téma tejto série považovala za tabu. Kniha sa stala populárnou „za noc“, pretože zverejnila sexuálne fantázie miliónov žien.

Stránky kníh so „šťavnatými“ opismi hltali dokonca aj muži… ale iba do chvíle, kým sa neobjavil prvý oficiálny filmový trailer. Ženy prežívali ošiaľ druhýkrát (keďže ich miláčik Christian dostal aj vizuálnu podobu) a chlapom nezostalo nič iné, iba trpezlivo prečkať, kým to šialenstvo skončí.

Nerovný vzťah nevinnej študentky Anastázie Steelovej a multimilionára Christiana Greya, ktorého sexuálne preferencie ťahajú k dominantnosti a ovládaniu partnerky, je plný zmien, noviniek, nepredvídavých situácií a prekážok. Napriek tomu ich to ku sebe ťahá a musia sa naučiť spolu žiť bez toho, aby stratili vlastnú tvár.

Ak si jeden z mála, kto nevie, ako príbeh skončí, ale si odhodlaný to zistiť, odporúčame ti knižnú verziu. Zaberie ti síce viacej času než film, ale (snáď) budeš aspoň trocha spokojnejší.

https://www.instagram.com/p/BrcUkj5n-nf/?utm_source=ig_web_copy_link

Séria Zaklínač (Andrzej Sapkowski)

Túto sériu máš možnosť poznať či už ako adaptáciu počítačovej hry alebo ako seriálovú novinku z dielne Netflixu, ktorej prvá séria vyšla pred Vianocami a pobláznila celé davy. Môže sa ale považovať za fanúšika človek, ktorý neprečítal knižnú predlohu?

Ak si tak neurobil pred prvou sériou seriálu, je najvyšší čas, aby si začal doháňať resty. Ako bonus získaš perfektnú orientáciu v deji, dozvieš sa neopakovateľné príbehy z fantasy sveta bojovníka Geralta z Rivie, Ciri a čarodejky Yennefer, a ani nemusíš netrpezlivo čakať na pokračovanie, aby si zistil, ako všetko dopadne.

https://www.instagram.com/p/BcuOohLAAQv/?utm_source=ig_web_copy_link

Twilight sága (Stephenie Meyer)

Ďalšou sériou, ktorá okrem kníh zabodovala aj na filmovom plátne, je sága Twilight od autorky Stephenie Meyer. Príbeh obyčajnej školáčky Belly a neobyčajne príťažlivého upíra Edwarda obehol svet a stal sa bleskovo senzáciou. Aj napriek tomu, že sa nájde mnoho odporcov tejto lovestory, veľká časť čitateľov (neochotne) priznáva, že považuje príbeh za svoje guilty pleasure.

Súmrak: Isabella Swanová sa presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného Edwarda Cullena, ktorý je neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Bella je rozhodnutá odhaliť jeho temné tajomstvo.

Nov: Pre Bellu má Edward oveľa väčší význam než jej vlastný život. Zaľúbiť sa do upíra je nebezpečnejšie, ako by si vôbec dokázala predstaviť. A ich problémy zrejme iba začínajú…

Zatmenie: Seattle pustoší séria záhadných vrážd, zákerná upírka pokračuje vo svojej honbe za pomstou a Bella sa znova ocitá v nebezpečenstve. Je prinútená vybrať si medzi svojou láskou k Edwardovi a svojím priateľstvom k Jacobovi – čo môže mať ďalšie nežiadúce následky.

K tejto časti napísala autorka doplnkovú novelu Krátky druhý život Bree Tannerovej, v ktorej čitateľom približuje život novorodených upírov, ktorí vyčíňajú v Seattli.

Úsvit: Bellu na jednu stranu ťahá silná vášeň, ktorú cíti k Edwardovi, a na druhú stranu puto k Jacobovi. Rozhodne sa vstúpiť do temného, no zvodného sveta nesmrteľných alebo bude pokračovať v ľudskom živote?

Ria Veresová / EMEFKA

Kníh a knižných sérií s podobným osudom je neúrekom – filmy sa natáčajú ako na bežiacom páse a dokážu zaujať aj ľudí, ktorých od čítania viacdielnych sérií odrádza nedostatok času. Napriek tomu ale nikdy nie je na škodu prečítať si dané knihy – ukrývajú totiž omnoho viac, než koľko sa na filmové plátna dostane.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť