Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
V spolupráci s Slovart
Zdroj: ©Shutterstock

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každé dieťa

Týchto 15 kníh poteší nielen deti, ale aj rodičov.

Vianoce sa blížia závratnou rýchlosťou – už len párkrát sa vyspíš a budeš si môcť rozbaliť darčeky pod stromčekom a následne si užívať vianočnú pohodu. Predtým sa ale uisti, že máš prichystané prekvapenie pre každého, a venuj malú chvíľku aj baleniu – rozbaľovanie je predsa tá najlepšia časť.

V prípade, že s darčekmi ešte nie si stopercentne hotový, nemusíš panikáriť. Tipy na knižné darčeky, ktoré oslovia mužov aj ženy, sme ti predstavili v predošlých článkoch. Teraz ti prinášame záchranu v podobe malej inšpirácie na knihy, ktorými môžeš potešiť každé dieťa v rodine – či už mladších súrodencov, krstniatka, netere alebo synovcov. Nikdy predsa nie je dosť skoro začať rozvíjať detskú predstavivosť. Ďalšie tipy na darčeky pre ženy nájdeš tu a pre mužov tu.

Tom Fletcher – Santasaurus a zoznam neposlušníkov

V knižke Santasaurus a zoznam neposlušníkov spraví Santasaurus všetko pre to, aby zo zoznamu neposlušníkov spravil zoznam… no, poslušníkov!

Každý už počul o zozname neposlušníkov, no nie? Tento rok musí Santasaurus vypátrať deti na tomto zozname a spraviť z nich poslušné! Nemožné… Na zozname tento rok nájdeš: Ronyho Ozembucha, jedného obyčajného prerasteného tyrana, čo ubližuje slabším – a milšie sa to povedať nedalo. Rózu Čulovú, ktorej už len pri pohľade na zeleninu naviera na čele obrovská žila – a to predovšetkým ak ide o ružičkový kel. Marvina Mumáka, čo kedysi býval najlepším starším bratom v celkom šírom vesmíre. A… Viliama Dilyho, chlapca, čo zachránil Vianoce… už dvakrát!

Knihu Santasaurus a zoznam neposlušníkov si môžeš objednať tu.
Slovart

Václav Bárta – Zvieratká zo ZOO

Zvieratká sú skoro vždy hlavnými postavami detských knižiek, a inak to nie je ani v krásnej rozprávkovej knihe Zvieratká zo ZOO.

Rozprával si sa niekedy so zvieratami v zoologickej záhrade? Ak nie, prichádzaš o veľkú zábavu! Majú pre teba množstvo neuveriteľných príbehov, ktorými ťa rozveselia. Našťastie sa našiel niekto, kto rozumie ich reči. Prečítaj si o žirafej výprave do kina, o neposednej kengure, zamilovanom dikobrazovi či o zvláštnom vzťahu ľadového medveďa ku kalendáru.

Grada
Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každého milovníka kníh

Mohlo by ťa zaujímať:

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každého milovníka kníh

L. Riley, H. Whittaker – Grétka a vianočný anjel

Grétka a vianočný anjel je prvou knižkou z pripravovanej série Anjeli strážni, cez ktorú by autori radi rozdali do sveta trochu nádeje a lásky.

Je predvečer Vianoc. Stromček je už ozdobený, deti sa tešia na darčeky, búrka na mori však nedovolí Grétkinmu ockovi – rybárovi vrátiť sa domov. Našťastie má Grétka niekoho, kto nad ňou bdie. Čarovný vianočný príbeh od autorky bestsellerov Lucindy Rileyovej a jej syna Harryho Whittakera vás zahreje pri srdci.

Tatran

Annette Langen, Constanza Droop – Listy od Félixa

Všetci sme v detstve mali svojich obľúbených plyšákov, a mnohí sme si ich nechali aj v dospelosti, preto sme si istí, že rozprávková kniha Listy od Félixa chytí za srdce aj nejedného dospeláka.

Koncom letných prázdnin sa stalo čosi strašné – Sofiin plyšový zajačik Félix sa stratil na letisku! Spolu s rodičmi a so súrodencami sa ho snažili nájsť, no neúspešne. Domov sa vrátili bez zajačika. Sofia bola nešťastná, s Félixom totiž boli nerozlučná dvojka. Až jedného dňa dostala list. Bol od Félixa!

List z Anglicka bol prvý zo šiestich, ktoré plyšový zajačik poslal svojej kamarátke z dobrodružnej cesty okolo sveta. Vtipné i láskavé opisy ľudí a cudzích krajín sú vložené do skutočných obálok. Pútavé rozprávanie o malom cestovateľovi doplnené farebnými obrázkami, veselými listami a kufríkom plným samolepiek prináša zvedavým čitateľom zábavu i poučenie.

Knihu Listy od Félixa si môžeš objednať tu.
Slovart

Mohlo by ťa zaujímať:

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každú milovníčku kníh

Zuzana Pospíšilová – Strašidelný dom

Do každej rozprávky patrí aj zlo, ktoré musí byť dobrom prekonané, a inak to nie je ani v rozprávkovej knihe Strašidelný dom.

Jedného dňa začujú štyria kamaráti zvláštne zvuky, ktoré vychádzajú zo starého a opusteného domu so zanedbanou záhradou. Sú presvedčení, že v dome straší, lenže netušia, ktoré strašidlo sa tam usídlilo. A tak sa chcú na prieskum domu radšej poriadne pripraviť.

Čerti sa boja vtáčích pierok, proti upírom výborne účinkuje cesnak a pred utopením od vodníka ochráni plávacie koleso. K ich pátraniu sa zhodou okolností pripletie aj strýko Dávid a pomôže premôcť upíra Eugena a zachrániť vílu Šťaveľku, ktorú upír väznil a nútil chrúmať bylinku štiav, aby bola jej krv chutnejšia.

Grada

R. Bright, J. Field – Vĺčikova cesta domov

Knižka Vĺčikova cesta domov je spolu s príbehom Lev v srdci súčasťou série, ktorá nádherným a detskému čitateľovi prístupným spôsobom rozoberá témy priateľstva, dôležitosti spolupráce a jedinečnosti každého človeka.

Malý a tvrdohlavý vĺčik Samko odmieta poslúchať. Považuje sa za dospelého a najmúdrejšieho. Keď sa vlčia svorka musí presťahovať, pretože ich noru zabrali ľadové medvede, vo svojej pýche sa vnúti dospelým vlkom za vodcu. Ani sa nenazdá a ocitne sa sám, samučičký v šírych pláňach arktickej krajiny. Vtedy pochopí, že sila spočíva v čomsi inom – v priateľstve.

Tatran
vianočné darčeky pre mužov, darčeky preňho, čo kúpiť mužom na Vianoce

Mohlo by ťa zaujímať:

Akým darčekom potešíš muža na Vianoce? 7 tipov, vďaka ktorým ťa bude milovať ešte viac

David Walliams – Babka Gaunerka opäť v akcii

Po rokoch prichádza najvtipnejší detský autor David Walliams s pokračovaním svetoznámej série, knihou Babka Gaunerka opäť v akcii.

Benovi a jeho starej mame, zamlada medzinárodnej zlodejke šperkov, sa v prvej časti takmer podarilo ukradnúť korunovačné klenoty z londýnskeho Toweru. Stará mama však už nie je medzi živými, Benova zlodejská kariéra sa skončila a jeho jedinou túžbou je stať sa inštalatérom.

No keď z Britského múzea bez stopy zmizne Tutanchamonova maska, zo štadióna vo Wembley trofej Majstrovstiev sveta vo futbale a z Múzea voskových figurín socha kráľovnej Alžbety, Ben spozornie. Kto za tým všetkým stojí? Kto sú tí geniálni zlodeji, na ktorých sú všetci krátki? Teda všetci okrem Bena. Nič ho neodradí od usilovného pátrania. A to, čo napokon zistí, bude fakt bomba!

Knihu Babka Gaunerka opäť v akcii si môžeš objednať tu.
Slovart

Zuzana Pospíšilová – Neposlušné rozprávky

Neposlušné rozprávky ponúkajú zábavu, ponaučenie a nádherné ilustrácie. Sú venované najmä neposlušným deťom, pretože v týchto rozprávkach sa neposlúcha!

Neposlúchajú v nich ľudia, zvieratá či veci. Ak ani ty neposlúchaš, tak si tie nezbedné príbehy prečítaj, aby si pochopil, že neposlúchať sa nevypláca (dokonca ani dospelým). A ak si poslušný, tak čítaj tiež, môžeš sa iba smiať a vydýchnuť si, že sa ťa tie neplechy netýkajú.

Grada
tipy na vianočné darčeky, darčeky pre ňu, čo kúpiť frajerke na Vianoce, vianočné darčeky

Mohlo by ťa zaujímať:

Akým darčekom potešíš ženu na Vianoce? 7 tipov, vďaka ktorým ťa bude milovať ešte viac

Katarína Barošová – 50 dobrodružstiev, ktoré musíš zažiť, kým vyrastieš

Kniha, ktorá patrí k detstvu ako palacinky s lekvárom? Jednoznačne 50 dobrodružstiev, ktoré musíš zažiť, kým vyrastieš!

Prejdi bludiskom, navštív hvezdáreň či baňu, vyber sa na nočný prieskum, zdolaj tiesňavu, vyrob si tričko… Táto kniha obsahuje tipy na 50 dobrodružstiev, ktoré jednoducho musí zažiť každé dieťa! Inšpiruje na pestré aktivity, pri ktorých sa deti dobre zabavia a – ako bonus pre celú rodinu – budú vnímavejšie k svojmu okoliu a na výletoch spoznajú svoju krajinu.

Kniha je plná fantastických ilustrácií a slúži zároveň ako zápisník na zaznamenávanie vlastných zážitkov. Bude rásť s deťmi a prečítanú ju budú mať vtedy, keď pri listovaní v nej 50-krát zvolajú „Mám to!“.

Knihu 50 dobrodružstiev, ktoré musíš zažiť, kým vyrastieš si môžeš objednať tu.
Slovart

Z. Pospíšilová, J. Pospíchal – Hasičské rozprávky

Výber povolania je ťažký, a preto je podľa nás výborné, že existujú knihy ako Hasičské rozprávky, Policajné rozprávky alebo Záchranárske rozprávky, vďaka ktorým už aj tí najmenší majú aspoň ako-takú predstavu, čo by raz chceli v živote robiť.

Hasiči sú tu preto, aby nás chránili pred ohňom. To vie každé malé dieťa. Vedel si však, že prvým hasičom bol vodník? Budeš sa čudovať, kto všetko pri hasení požiaru priloží ruku k dielu. V týchto rozprávkach vystupujú okrem hasičov aj zvieratká a hasičské autá. Spolu deťom pripomenú, že oheň je síce dobrý sluha, no veľmi zlý pán. Ale kto má všetky neplechy s ohňom na svedomí? Aj to sa dozvieš z rozprávok o hasičoch.

Astrid Lindgrenová – Pippi Dlhá Pančucha; Marianna Oravcová – V ríši víl a škriatkov

Tiež si sa pozastavil nad myšlienkou, čo majú spoločné knihy Pippi Dlhá Pančucha a V ríši víl a škriatkov? Obe knihy obsahujú ilustrácie popredných slovenských umelcov – Petra Kľúčika a Dušana Kállaya.

Pippi Dlhá Pančucha: Podivuhodné príbehy zo života svojrázneho dievčaťa s neobvyklým správaním, menom aj výzorom, ktoré poznajú deti na celom svete. Pippi žije sama bez rodičov vo Vile Vilôčke s koňom a opicou. Avšak nie je vôbec smutná, má kamarátov – susedov Tommiho a Anniku. Všetky tri deti spolu prežívajú rôzne bláznivé dobrodružstvá, až sa nakoniec vydajú loďou na ďaleký ostrov, kde kraľuje černošský kráľ Efraim Dlhá pančucha, Pippin otec.

V ríši víl a škriatkov: Ľudová povesť nie je historicky verný obraz dejín, ale ľud si z nich vyberal, čo zodpovedalo jeho túžbam a predstavám. Z povestí sa dozvedáme o historických postavách a udalostiach, o ťažkom údele obyčajného človeka, no i o bytostiach zo sveta rozprávkového. Autorka prerozprávala povesti z Anglicka, zo Škótska, z Walesu aj Írska prístupnou formou pre mladších čitateľov.

Knihu Pippi Dlhá Pančucha si môžeš objednať tu a knihu V ríši víl a škriatkov nájdeš tu.
Slovart

Veríme, že ti náš výber pomohol s inšpiráciou na vianočné darčeky a že detičkám v tvojej rodine urobia radosť. Prajeme šťastné a veselé Vianoce!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť